Skocz do zawartości
OCM4n14k

Czarny ekran po wyłączeniu gry i przy wyłączaniu PC

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, mam dziwny problem. Właściwie to nie ja, ale "klient". Mam komputer o następujących parametrach:

 

Pentium G3240

4GB 1333MHz od Goodrama

Asrock H81M-DGS

Zasilacz Modecom FEEL 500W (ale został podmieniony na markowy sprzęt w pierwszej kolejności i problem dalej występował)

Radeon Sapphire  r7 260x 1GB

Dysk Seagate st500

Windows 7 Home Premium

 

Sytuacja wygląda tak. Komputer podobno po wyłączeniu dowolnej gry wyświetla jedynie czarny ekran i nie reaguje. To samo dzieje się niby podczas wyłączania OS, też czarny ekran i brak reakcji.

 

Wziąłem go na blat, posprawdzałem, potestowałem OCCT, 3dmarkami, memtestem, seatoolsem, furmarkiem, wyłączałem, włączałem, obciążyłem Crysisem na kilkanaście godzin i nic. System był już stawiany na nowo. Temperatury w normie, wszystkie napięcia stabilne (dość wysoko było 12v bo aż 12,5v, ale po wymianie zasilacza niby dalej były black screeny). U mnie problem nie wystąpił ani razu. W logach systemowych jednak widać, że komputer jest wyłączany poprzez odcięcie zasilania.

 

Teraz mam dwa pytania:

 

Co to może do jasnej cholery być? Z wyłączaniem PC to może być coś z płytą główną, bo z takimi sytuacjami się spotkałem, ale czarny ekran po wyłączeniu gry sugeruje albo na kartę (ewentualnie sterownik, ale ten też podmieniałem), albo pamięci.

 

Jak udowodnić klientowi, że usterka ani razu u mnie nie wystąpiła? Nie wiem jakie urządzenia peryferyjne podłącza do tego sprzętu, sam nie chce nic powiedzieć, a z fusów ciężko mi wróżyć. Nie wiem już co mam z nim zrobić :P.

 

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi!

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompa dostałeś z monitorem czy tylko pudło? Jeśli bez i na Twoim wszystko jest ok to może to właśnie monitor fixuje.

Co by tu jeszcze... Może updejtnąć biosa mobasa jeśli takowy jest, może komp podłączony pod jakąś lipną listwę z zakłóceniami, może u niego zakłócenia w sieci i brak listwy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompa dostałem bez monitora. Możliwe, że byłby to monitor, ale podobno komp nie reaguje totalnie na nic poza resetem/przytrzymaniem przycisku zasilania. Przy zamykaniu OS raczej by się wyłączył nawet jakby coś było z monitorem, a on twierdzi, że wentylatory kręcą się "bez końca". 

 

Bios do płyty postaram się zaktualizować jeśli znajdę nowszą wersję. Dzięki za podpowiedź. W sumie może będzie też jakiś nowy bios do karty graficznej.

 

Odnośnie problemów z prądem. Zrobiłem wywiad, mieszka w starym bloku z czasów PRL, to też może być przyczyną, ale niby w samych grach i podczas pracy w systemie komputer jest w 100% stabilny.

 

Sam już nie wiem, gdyby u mnie ta usterka występowała to mógłbym dojść co jest przyczyną poprzez metodę prób i błędów, a tak to nie mam pojęcia co robić. U niego to też nie jest nagminne, policzył ilość przypadków występowania usterki i od 19 grudnia do dzisiaj usterka wystąpiła 5 razy...

 

Aha, dodam jeszcze, że ma jakiś stary komputer i na nim niby jest wszystko ok (podpięty pod ten sam monitor, mysz i klawiaturę)...

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...