Skocz do zawartości
BobBlunt

Rozwarstwienie rdzenia karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Posiadam laptopa Dell Inspiron M501R z kartą graficzną ATI Mobility Radeon HD 550v. Laptop przestał się włączać i występują tzw. 7 "bipów" śmierci. Zaprowadziłem go do serwisu pogwarancyjnego Dell aby ustalić przyczynę usterki. Pan za pomocą urządzenia mierzącego natężenie prądu czy jakoś tak stwierdził, że laptop dostaje zbyt wysokie natężenie i spoodowane jest to najprawdopodobniej rozwarstwieniem rdzenia karty graficznej. Naprawa kosztuje do 650 zł przy czym powiedział, że po tym zabiegu laptop przy dobrych wiatrach pochodzi jeszcze max dwa lata. Moje pytanie zatem to czy opłaca się w tego typu laptopach wykonać naprawę czy po prostu kupić nowego laptopa a tego spredać gdzieś do jakiegoś skupu laptopów uszkodzonych?

 

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa... pięknie sobie w serwisach za to proszą.

To jest standardowa usterka chipów w tamtych czasach, tzw. zimne luty. Jak masz trochę umiejętności i opalarkę to sam możesz zrobić to samo co on ale za darmo.

Generalnie tak jak powiedział serwisant może potem działać miesiąc, a może rok.

Polecam iść do zwykłego serwisu laptopów, może trochę mniej sobie za to zawołają, płacenie 650zł za naprawę laptopa wartego 500zł to wiesz..

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! Tak właśnie, trafiłem tutaj dzięki temu artykułowi. Gość to samo powiedział, że te karty czy to nvidia czy radeon to stara technologia z góry wiadomo, że wadliwa a mimo to sprzedają szajs. Laptop podziałał coś ponad cztery lata ale i tak to według mne jakieś trzy lata za krótko, bo nie mam co na niego narzekać, prócz tej karty. Chyba będę działał tą opalarką. Chciałbym przynajmniej pokopiować swoje pliki z niego. Jednak będę się starał zrobić to dobrze, może się odwdzięczy. Ile minut pasuje nagrzewać ten chipset bo rozumiem, że tylko go mam nagrzewać. Macie może pod ręką jakiś poradnik, film jak to w miarę porządnie zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Aragorn, wiedziałem o tym:) Jeszcze nie wiem ile czasu mam pracować tą opalarką, aż do nagrzania chipa do 100 stopni? Nie mam żadnej czujki aby sprawdzic kiedy to zostanie nagrzane do odpowiedniej temperatury, jakieś rady? I ile ten laptop " pi razy drzwi" może kosztować na skupie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W "skupie" to może z 50 zł ci dadzą. 

Chcesz dostać lepszą kasę, musisz go rozebrać, sprzedać osobno na allegro, olx matrycę, zawiasy, ram, zasilacz, obudowę. Trochę roboty, nie sprzedasz wszystkiego zbyt szybko, jest jednak nadzieja na przyzwoite pieniądze. 

Możesz też próbować poszukać na allegro jakiegoś bliźniaczego lapka z grafiką intela i uszkodzoną matrycą. Kupić za grosze i mieć w miarę bezproblemowy sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus rozumiem, że muszę szukać całych płyt głównych razem z prockiem i grafiką? Mógłbyś oodać jakieś przykładowe modele lapów, których grafika działała by z resztą mojego laptopa? Czy może nie modelami mam się sugerować tylko rodzajem właśnie tej grafiki, w takim razie jakie to modele grafiki pasują i są kompatybilne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...