Skocz do zawartości
Quake96

IBM ThinkPad 390 - MS-DOS bez HDD?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

W moje ręce wpadł dzisiaj laptop IBM ThinkPad 390, czyli baaaaaaaaaaardzo leciwy staruszek pracujący jeszcze na Pentium MMX. Niestety nie posiadam do niego zasilacza, baterii oraz co najgorsze - dysku twardego. Po podłączeniu zasilacza od mojego laptopa, staruszek uruchamia się, ale wyświetla jakiś błąd, bodajże coś w stylu "Real Time clock error". Po przejściu tego błędu, dalej wyświetla tylko komunikat o braku systemu operacyjnego. Dodatkowo, znajomy który mi go przyniósł, twierdzi, że są w nim dwie kości po 32mb RAMu każda, a BIOS widzi tylko 32mb zamiast 64. To normalne? Największym problemem jest dla mnie teraz obsługa takiego laptopa, bo bez dysku twardego nie zainstaluję systemu operacyjnego. I tu moje pytanie. Czy jest jakiś inny sposób na uruchomienie na takim laptopie np. MS-DOSa? Laptop posiada napęd CD-R oraz stację dyskietek. Mam dostęp do czystych dyskietek, oraz komputera ze stacją na nie, więc mógłbym coś na nie zgrać. Pytanie tylko, czy da się uruchomić MS-DOSa z dyskietki bez dysku twardego? Wybaczcie może nieco chaotyczną wypowiedź i pewnie dla wielu banalne pytania, ale najstarszym systemem jaki instalowałem był Windows 98.

PS: Laptop posiada jedno złącze USB, ale zapewne nie ma możliwości startu z USB. Czy mimo to można wykorzystać te złącze jakoś, aby uruchomić MS-DOSa bez dysku?

Edytowane przez Quake96

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd RTC może wskazywać na problemy z biosem lub jego baterią .

 

Zrób reset ew. wymień baterię zasilającą bios .

 

Co do ramu - może problem leży po stronie niekompatybilnych kości - swego czasu były spore problemy z tym - szczególnie na chipsetach Intela .

 

Ew. to problem z taktowaniem - max. taktowanie jakie jest obsługiwane to 66 mhz .

 

Sam laptop bez problemu powinien obsługiwać 64 MB - wg. specyfikacji jaką znalazłem w necie w teorii obsłuży nawet 256 MB .

 

Co do problemu OS i braku HDD - linux powinien działać w konfiguracji  bez HDD .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak...

Laptop faktycznie posiada dwie kości RAM po 32mb, jedna jednostronna, druga dwu. Okazało się też, że z tyłu, za zaślepką skryty jest 2gb dysk twardy, ale nie ma tam kieszeni/przelotki dla tego laptopa, więc nie da się tego dysku podłączyć. Szukałem tego w internecie, ale na próżno :/ Problem z systemem operacyjnym także rozwiązałem poprzez nagranie płyty z bootowalnym MS-DOSem 7.1 wraz z kilkoma grami. Co ciekawe, część z nich działa :)

 

PS: Linuxa nie cierpię. Raz miałem (nie)przyjemność z niego korzystać i nigdy więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...