Skocz do zawartości
jedjur

HTPC, Android box, a może Raspberry Pi 2? // Do 500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Na wstępie chciałbym prosić moderatorów o wyrozumiałość i przeniesienie mój post do odpowiedniego działu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Budżet: max 500zł, chętnie mniej

 

Otóż, obecnie do oglądania wszelkiego rodzaju treści video przy telewizorze używam laptopa podpiętego za pomocą HDMI. To rozwiązanie o tyle upierdliwe, że blokuje laptopa, a że często jest w użytku z dala od telewizora, muszę żonglować zasilaczem i kablem, średnia przyjemność. Chciałbym postawić więc odpowiednie do tego urządzenie w pobliżu telewizora w celu uSMARTowienia go. Rozmyślając o możliwościach, doszedłem do trzech:

 

1. HTPC - mój pierwszy pomysł, postawić jakiegoś blaszaka w okolicy. Problem w tym, że zajmie dość sporo miejsca, a budżet mam dość ograniczony. Być może jakiś NUC n2820?

 

2. Android box / hdmi dongle - różne cenowo zabawki, na których odpalę XBMC, ale z rażącym brakiem wsparcia od producentów

 

3. Raspberry Pi 2 - nie jestem szpecem w pracy z linuxem, ale w internecie jest wiele poradników, które mogą mi w tym pomóc. Wyszła niedawno nowa wersja i mało w internecie opisów, jak to działa jako htpc, na poprzednie wersje czytałem sporo narzekań.

 

Generalnie, nie boję się dłubania, ustawiania pod siebie, ale chciałbym to zrobić raz, a dobrze, i mieć urządzenie, na którym odpalę XBMC, podepnę pendrive i obejrzę różne materiały filmowe. Na upartego jakaś prosta przeglądarka, żeby na szybko coś przeczytać w internecie (chociaż pod ręką smartphone, na którym równie szybko znajdę potrzebne treści). Nie potrzebuję urządzenia do gier, absolutnie - obok stoi ps3. Wiem, że mogę na nim oglądać filmy, jednak nie obsługuje napisów - musiałbym streamować z PC, albo robić hard suby do każdego materiału video, a chodzi mi o to, żeby uwolnić się od mojego blaszaka z pokoju obok. Z góry uprzedzę pytanie - nie umiem określić jakości materiałów odtwarzanych, tzn. jestem w tych sprawach laikiem, przyznaję się bez bicia. A skoro nie umiem, na pewno nie będą to jakieś mocno wygórowane potrzeby. Być może kiedyś będę mógł sobie pozwolić na jakiś NAS, na dzień dzisiejszy prawdopodobnie tylko lokalnie bym odpalał filmy.

Zależy mi na wygodzie i prostocie obsługi (żonka jest zdecydowanie mało techniczna, a dobrze, żeby sobie z tym radziła). Dość ważnym aspektem jest też głośność działania - im ciszej, tym lepiej. Niestety, nie mam możliwości przetestowania każdego z rozwiązań ze względu na skromny budżet, także proszę Was o opinię i ewentualne rady, być może małe porównanie. Szczerze mówiąc, kusi mnie Raspberry Pi 2, myślę, że dużo mógłbym się nauczyć i dowiedzieć, budując takie małe HTPC na jego bazie. 

Pozdrawiam!

Edytowane przez jedjur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bierz pan PI 2 :)

spokojnie wystarczy.

 

wgranie samego XBMC/KODI/OpenElec to jedno kliknięcie myszką - nagranie obrazu na kartę SD. Wkładamy i działa.

To w końcu system optymalizowany pod hardware - działa więc out-of-box

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie kupisz po prostu odtwarzacza multimedialnego?

 

http://www.morele.net/komputery/sieci/odtwarzacze-multimedialne-431/

 

Mnóstwo tego na rynku, 

 

http://allegro.pl/ekb328-najszybszy-android-smart-tv-box-rk3288-xbmc-i4866957179.html

 

Tutaj niech koledzy już wypowiedzą się. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

malinka 2 będzie lepsza, o połowę tańsza, lepsze wsparcie. No chyba że wolimy androida.

 

chociaż ten drugi wygląda całkiem fajnie, gigabit lan,spdif ...

tyle że w tej kwocie juz można jakieś x86 wyrwać

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ NostradamuSek

No więc właśnie, jedno z rozwiązań, które podałeś, to box na androidzie - miałem to na myśli w tym drugim podpunkcie. Wychodzi średnio 100-200zł drożej od Malinki, a w internecie ludzie bardzo psioczą na support producentów, twierdzą, że to niedopracowane ROMy, takie "typowe chińczyki", a z kolei Minix, który dba o klientów, ceni się - sprzęt o takich parametrach jest u nich jakieś 300zł droższy. A co do typowych odtwarzaczy multimedialnych - przejrzałem Morele, większość to dość drogie urządzenia, a i wśród nich sporo androidów widziałem. I dlatego tak gdybam, niby każdy sprzęt, który bym kupił, jakoś naciągnie się do tych funkcji. Stąd moje wypociny na forum, chciałbym sprzęt, który najlepiej się sprawdzi :)

 

@ Chemik16

Tak głośno myśląc - nie dorobiłem się jeszcze kina domowego, więc SPDIF się zmarnuje, a gigabit też nie jest mi najbardziej potrzebny, nie planuję streamować za bardzo, a kupować na wyrost też nie ma sensu. Powiedz mi proszę, czy miałeś jakiś bliższy kontakt z nową Maliną? O wgrywanie softu się nie martwię, najwyżej spędzę jeden wieczór więcej doczytując po forach, natomiast zastanawiam się, jak Pi2 będzie wypadać w kontekście wydajności. Z XBMC (Kodi) poznaję się już od kilku dni na blaszaku, także chociaż co do tego nie mam wątpliwości, że to najlepsze rozwiązanie dla mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam obie malinki, wersja z 1x A11 jest troche mułowata, ale filmy odtwarza ok.  Ta nowa to wręcz torpeda (4x A7).

 

oczywiście jej największą wadą pozostają interfersy USB i Ethernet - transfery nie są zbyt wysokie. Osobiście nie posiadam żadnego filmu powyżej 10GB więc nie jestem w stanie potwierdzić ;) po kablu nie powinno być problemu.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry sprzęt za małe pieniądze http://allegro.pl/okazja-m8-3d-4k-kodi-14-0-weeb-tv-najlepsza-cena-i5145947041.htmlważne że na procesorze amlogic, który wspiera w pełni (sprzętowe dekodowanie video) xbmc/kodi - patrz tabelka -> http://kodi.wiki/view/Android_hardware

 

tu parę video jak to wygląda 

Unboxing

youtube.com/watch?v=e7M9Q4n4rLM
Video demo
youtube.com/watch?v=Hl1UwcXVjh8
and
youtube.com/watch?v=Xzws9idigPo

 

ten sam sprzęt u innych sprzedawców jest za 399zł ale kwestia gwarancji pewnie jaśniejsza... popytaj

Edytowane przez pierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...