Skocz do zawartości
mat_ten

Router ADSL pod Netię 15 mb/s ~200 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję routera do zastosowań domowych za około 200 zł. Mieszkam w bloku, gdzie zagęszczenie sieci jest dosyć duże - wykrywam ich około 20. Router będzie obsługiwał komputer stacjonarny (połączenie ethernet), laptopa, urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-J315W i okazjonalnie Nintendo DS (połączenie bezprzewodowe); w przyszłości dojdzie jeszcze telewizor LCD. Urządzenie wielofunkcyjne znajduje się w tym samym pomieszczeniu co router, natomiast z laptopa korzystam w różnych pomieszczeniach (do 10 metrów od routera).
Mój dostawca internetowy to Netia 15 mb/s, operuję na łączach Netii.
Zależy mi na tym, aby router był względnie prosty do skonfigurowania, nie jestem biegły w kwestiach sieci, toteż szukam czegoś z przejrzystym i przystępnym interfejsem. Dodam, że wolałbym się nie bawić w instalację alternatywnego oprogramowania. Oprócz tego wymagania mam raczej standardowe - przyzwoity zasięg, dobre zabezpieczenia, wysoka stabilność (router od Netii ma tendencję do zrywania połączenia), żywotność i względna cisza. Przeglądałem trochę internet i stwierdzam, że takie funkcje jak smart home, parent control, USB Host, WiFi Guest Network czy obsługa sieci DLNA nie są mi potrzebne. Sądzę, że przydałaby mi się natomiast funkcja Dual Band, która podobno poprawia komfort korzystania z sieci w blokach?
Liczę, że polecicie jakieś sprawdzone konstrukcje w okolicach 200 zł wink_prosty.gif

Edytowane przez mat_ten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router dwupasmowy to wydatek około 250 zł

 

http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=219&model=TD-W8980

 

Do pasma 5GHz potrzebujesz też kartę sieciową działającą w tym paśmie. TV Samsunga już co najmniej od serii F wspierają to pasmo. Musisz też pamiętać, że im wyższa częstotliwość tym mniejszy zasięg.

U mnie WDR4300 stojąc mniej więcej na środku pokrywa całe mieszkanie 64 m2 w obu pasmach (blok z wielkiej płyty).

 

Ostatnio za niecałe 50 zł kupiłem sobie do testów http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=3958&model=TL-WDN3200

Spisuje się rewelacyjnie. Ping w grach online jak na kablu. Na szczęście nikt z moich sąsiadów nie słyszał o 5GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, to nawet nie wiedziałem, że potrzebna jest jeszcze odpowiednia karta sieciowa. Jak mniemam moja budżetowa płyta główna (MSI 870-C45) nie jest wyposażona w odpowiedni sprzęt, podobnie jak i Laptop Dell Inspiron 1525? Czy gdybym chciał skorzystać z dobrodziejstw pasma 5Ghz, to musiałbym zaopatrzyć się w dwie karty sieciowe (do stacjonarnego PC i latopa) czy jedna wystarczy?

W sumie to sam nie wiem czy ten Dual Band jest mi potrzebny, bo problemów z pingiem raczej nie mam. Denerwuje mnie natomiast częste zrywanie połączenia i głośne szumy, które dobiegają z mojego Asmaxa 1004g. Jednak z drugiej strony za parę miesięcy kupuję nowe LCD i być może wykorzystałbym to dodatkowe pasmo... Nie wiem też czy jednak nie przydałaby się obsługa sieci DLNA, bo podobno znacznie przyspiesza udostępnianie filmów z PC na TV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC chciałeś łączyć po kablu. Do lapka najprościej jak kupisz takiego dongla jak linkowałem.

DLNA imo to zawsze kombinowanie. Wolę nagrać film na dysk zewnętrzny/pendrive i podpiąć do TV. Samsung przeczyta ci wszystko, więc nie ma problemu. No i nie musi działać w tym czasie żadne dodatkowe urządzenie i udostępniać plików. Ale przy korzystaniu z VOD to lepiej używać pasma 5Ghz dla świętego spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie narzekam na prędkość internetu na laptopie, który i tak w dużej mierze służy mi do prac biurowych i sprawdzania poczty, więc nie wiem czy nie podarować sobie tego Dual Band... Czy musiałbym dokupić dodatkową kartę sieciową jeśli chciałbym skorzystać z dobrodziejstw tej technologii tylko na telewizorze?

Ten TP Link TD-W8980, którego zalinkowałeś nada się dla laika? Czytałem opinie, że interfejs w TP Linkach nie jest zbyt przystępny dla początkujących użytkowników...

Edytowane przez mat_ten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

żeby nie zakładać nowego tematu (mam identyczny problem Netia 20MB, ta sama półka cenowa, z tą różnicą, że mieszkam w domu) chciałem zapytać czy ten router byłby dobry?

http://www.morele.net/router-tp-link-td-w8970-576148/

 

Co do setupu:

Komp stacjonarny, Telewizor Samsung (podłączenie po kablu)

3 laptopy (starszy, średni i całkiem nowy)

 

Fajnie byłoby mieć możliwość podłączenia dysku sieciowego. Obecnie mam TD-W8901G i jest tragedia, zrywa połączenie, dnsy zhackowane, słaby zasięg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...