Skocz do zawartości
lukaszintel86

ocena zestawu HTPC - zestaw ze starych częsci + modyfikacje - czy warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Bardzo prosze o pomoc i odpowiedzi na pytania, mam mały dylemat co do zbudowania platformy HTPC pod telewizor LG Smart 65 cali do salonu. HTPC ma mi służyć jako odtwarzacz filmów (KODI i inne playery), odtwarzacz muzyczny, youtube na imprezie, zdjęcia poprzez np Irfanwief. Czasem też chciałbym odpalić jakąś grę np Fife 2015 czy PES 2015. Całość będzie podpięta pod amplituner Onkyo w miarę nowy oraz mam do tego głośniki Jamo s626. Wiem że moja płyta posiada 7.1



Niedawno składałem sobie nowego potwaora więc ze starego zostały mi podzespoły. Chcę je w jakiś sposób wykorzystać, chyba że powiecie że nie ma to sensu totalnie.

Lista tego co obecnie posiadam:

MOBO: Gigabyte GA-P55M-UD2
CPU: Intel i7 860
RAM: 4x2GB Kingston Hyperx DDR3 1333 Mhz CL 9 (8GB łącznie)
GPU: Gigabyte HD5870 1GB
NAPĘD: LG Blueray
DYSK: Posiadam nowy 2,5 calowy dysk WD
ZASILACZ: BeQuaiet PurePower 600W praktycznie nowy

Lista tego co chcę zakupić:

OBUDOWA:

http://allegro.pl/cooltek-g3-jonsbo-home-theater-htpc-gw-fv-i5345450692.html

lub

http://allegro.pl/silentiumpc-alea-m50-pure-black-sklep-warszawa-i5352666622.html

DYSK SSD:

http://www.x-kom.pl/p/119911-dysk-ssd-kingston-120gb-2-5-sata-ssd-sv300s37a.html

CHŁODZENIE PROCESOR:

http://allegro.pl/silentiumpc-fera-2-pro-he1224-1155-1150-am3-pasta-i5089284091.html

CHŁODZENIE GPU:

http://allegro.pl/gelid-icy-vision-a-gc-vga02-02-ciche-i5303428531.html

Zapytania do was

1) Czy warto pchać się w ten zestaw, posiadam większość części które mogę sprzedać ale pomyślałem sobie że naprawdę była by to w miarę dobra maszyna do tego typu działać jakie wymieniłem na górze. Co sądzicie ogólnie ?

2) Co do obudowy mam bardzo wiele miejsca więc jak sądzicie czy ta Sileniumpc polskiego producenta będzie wystarczająca ?

3) Jak oceniacie ten dysk SSD firmy Kingston na system operacyjny oraz programy typu KODI i inne... ?

4) Chcę ten zestaw delikatnie podkręcić, czy sądzicie że chłodzenie które wybrałem będzie optymalne, mam problem z kartą ATI 5870 gdyż jest suzarką te jej chłodzenie. Nie wiem czy istnieje szansa na wymianę samego wentylatora na karcie. A może istnieje jakieś tańsze chłodzenie. Zastanawiam się czy w tak starą kartę warto pakować chłodzenie na 160 zł prawie ? Jak oceniacie chłodzenie procesora ?

5) Czy na takim zestawie pogram na TV w gry - przypominam że jest to TV 65 calowy LG (niedawno go kupiliśmy z żoną) Czy zadziałają 4K skoro procek jest 4 rdzeniowy i będzie kręcony?


Dzieki za wszelką pomoc

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten SSD to tragedia , a jak trafisz na wersję z asynchronicznymi pamięciami to już w ogóle dno .

 

Brał bym coś lepszego np. Crucial BX100 128GB za 253 zł z morele.net .

 

Zapomnij o graniu 4K na tej karcie , HD5xxx nawet nie obsłuży też rozdzielczości , o wydajności w 4K już nie mówiąc .

 

Max. 2 560 x 1 600 , choć TV nie koniecznie może zadziałać z taką rozdziałką , może się okazać że FHD to będzie max dla połączenia karta+TV .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o oglądanie filmów. O granie nie. Ogólnie to mam gdzieś te 4k bo w sumie to ten telewizor nie ma tego więc nie wiem po co to pisałem.

 

Jak uważasz ogólnie czy zestaw warty tego htpc

 

Wysłane z Mojego Samsung Galaxy Note 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na HTPC* to zestaw przesadzony , procek i karta będą się nudzić .

 

* - Mowa o klasycznym HTPC do oglądania filmów i słuchania muzyki , ew. przeglądanie sieci a nie coraz popularniejsze normalne kompy w budach HTPC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinieneś zdecydować czy htpc czy gry, jak tylko filmy to sprzedaj procka i kartę, kup jakiś budżetowy procek, a za resztę to najwyżej sobie do konsoli dołóż i tyle

ewentualnie jak chcesz pod Onkyo jakiś lepszy dźwięk to kartę dźwiękową Asus Xonara czy podobne ;)

 

a dyski SSD masz tu:

 

http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

Edytowane przez TSRules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konsole już mamy. Mam dzieciaka który coraz więcej gier lubi. Sądzę że pod fife i pes moja karta da jeszcze radę. Wkurza mnie tylko ten fan od grafiki bo słychać go jak suszarkę. Myślę czy go nie przywiązywać. Widziałem toutoriale

 

Wysłane z Mojego Samsung Galaxy Note 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno zapytanie do was. Kupiłem dysk Ssd Kingston 120 Gb flury czarny i on ma do 6 Gb transfer.

 

Czy istnieje jakaś dostawka do płyty. Mam wrażenie że dysk jest wolny ten ssd

 

Wysłane z Mojego Samsung Galaxy Note 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym jest wolny - transfery czy ogólna praca ?

 

Jak kupiłem SSD ( Transcen ) to też miałem na początku wrażenie że jest wolny , obecnie już tak nie uważam - w wielu miejscach da się zauważyć poprawę w stosunku do klasycznego HDD .

 

Co do transferów rzeczywistych - twoja płyta ma tylko SATA III więc o transferze na poziomie 6 Gbps / 600 mb/s zapomnij .

 

W ddoatku sam dysk jakiś górnolotny nie jest - oparty o niezbyr dobry kontroler SandForce i jak masz pecha to masz też pamięci asynchroniczne .

 

Zrób testy w ATTO Disk Benchmark lub AS SSD Benchmark.

 

A na przyszłość polecam lekturę tego tematu , jak byś poświęcił chwilę czasu to nie kupił byś tego pseudo gamingowego badziewia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może macie rację. Pospieszylem się za bardzo ale gry mają być dodatkiem. Głównie filmy. Sprawdzę tymi programami i dam na forum wynik wieczorem. Mam natomiast pytanie czy karta na pciexpres co daje Sata 3.0 coś pomoże. Będzie chyba 2 razy szybciej prawda

 

Wysłane z Mojego Samsung Galaxy Note 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybciej będzie tylko w kwestii transferów maksymalnych .

 

W przypadku innych operacji dysk nie przyśpieszy .

 

Co do kontrolera na PCI-E - wystarczy żeby to był standard 1.0+ i prędkość 4x , przynajmniej w teorii .

 

Zwiększy to transfery maksymalne ( nawet jak to będzie PCI-E 2.0 1x ) ale znowy spadnie IOPS czy inne parametry dysku - niestety ale kontolery na PCI-E nie są tak dobre jak kontrolery Intela , przyanajmniej nie te popularne , profesjonalne kontrolery od LSI czy innych firm z własnym CPU i pamięcią może dorównają kontrolerą Intela na płytach .

 

PS. Masz włączone AHCI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czasu już nie cofnę. Proszę zobaczyć czy mam dobrze w bios poustawiane. Dziś zmieniłem bo miałem na Ide ustawione.

 

e4f42ede40f522845e96986be955c72c.jpg

 

25ae332eee63b9e5e751e1300821fe18.jpg

 

2f639948b87f3034a7d503fb09d3f990.jpg

 

Zaraz też zrobię testy programem do diagnostyki.

 

Dziś jak przestawiłam ten bios na ahci to dłużej wczytuje te początkowe napisy czarne zanim odpali Windows. Też mam pytanie jak zrobić żeby wyłączyć zasilanie na postach USB podczas całkowitego wyłączenia komputera. Zauważyłem że wczoraj jak go wyłączyłem to świeciła się myszka i dioda dysku zewnętrznego.

 

Poniżej zamieszczam testy z programów. Chyba to jest stanowczo za mało

 

94ff3a0581b532fddc04d306457165f3.jpg

 

066078623c4a61ff6569bbf9e70a4aef.jpg

 

Wysłane z Mojego Samsung Galaxy Note 3

Edytowane przez lukaszintel86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłeś tych screenów zrobić normalnie ( tych z windowsa szczególnie ) ?

 

Testy OK , najwyraźniej są robione na danych niekompresowalnych dlatego takie wyniki zapisu - dla wersji 120GB nawet na SATA III masz zapis ~120 mb/s .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogłem, sorka że je tak wkleiłem, z tego co widzę to są też odwrotnie, czyli lepiej tej karty nie kupować PCIE na SATA3 ? nie opłaca się to, jak zrobić aby ten start był wyrażnie szybszy, da się jakoś ? pełno tych czarnych napisów wyskakuje, czy może coś przestawić w BIOS, no i proszę o info czy coś z tymżeby się mysz nie paliła da się zrobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...