Skocz do zawartości
Włodi

Odświeżenie konfigu, w co celować ?

Rekomendowane odpowiedzi

Parę lat temu, doszliśmy wspólnie na tym forum do wniosku, że lepiej robić częstsze upgrade'y ale mniejszym kosztem. Ostatni miał miejsce w wakacje 2013r. Zaznaczyłem wówczas, że miałem wcześniej GTX 280 i nie chcę drugi raz karty, która po czterech latach będzie miała jeszcze wystarczający zapas mocy, ale gry przestają się na niej uruchamiać przez brak zgodności z nowym DirectX. Wziąłem więc GTX 760 i to był przyznam, błąd. Rozbestwiłem się do tego stopnia, że później ciężko znosiłem obniżanie detali i granie w ~40 klatkach/s. Nie było w tym jakiejś tragedii, ale jednak stare czasy z 280 wspominam znacznie lepiej.

 

Nie dawno założyłem też temat o zamianie GTX 760 2GB na 960 4GB i już byłem gotów to zrobić ale karta mi się niestety do dziś nie sprzedała, w między czasie poszły się rąbać wszelkie promocje (Wiedźmin, na którego liczyłem), oraz cena skoczyła do ponad 1k. Nie wiem czy w obecnym przypadku nadal jest sens takiej zamiany.

 

Przyjrzyjcie się mojemu aktualnemu konfigowi i spróbujcie doradzić w co celować, żeby go nieco odświeżyć nie wielkim kosztem. Na co zacząć odkładać hajs.

 

Jestem wielkim fanem Deus Ex'a, którego premiera zbliża się i zaplanowana jest na wczesny 2016. Nie ukrywam, że chciałbym żeby ta gra chodziła mi w miarę ładnie.

 

Interesuje mnie tylko intel+nvidia. Budżetu na razie nie podaje, zobaczymy co zaproponujecie.

 

A może się jeszcze wstrzymać ?

 

PS. Zastanawia mnie nieco pewna sprawa. Dlaczego w 2009r. wydając niecałe 1600zł mogłem pozwolić sobie na model praktycznie z najwyższej póły (karta miała rok), a dzisiaj za tą cenę mogę pozwolić sobie co najwyżej na GTX 970, bo 980 to już wydatek rzędu 2k ? Przypominam, że 2009 to czas, w którym kryzys osiągał swoje apogeum, ceny procesorów skakały z 400 na 800zł "z czwartku na piątek" itp. Czy od tamtej pory tak to wszystko podrożało ? Z czego to wynika ?

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2009 X360 miał blisko 4 lata, więc i wymagania gier prawie stały w miejscu, dlatego i grafiki były tańsze. Do tego teraz mamy pęd za 4K, który wymagania wielkich mocy.

Wysłano z Nokia Lumia 920

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

PS. Zastanawia mnie nieco pewna sprawa. Dlaczego w 2009r. wydając niecałe 1600zł mogłem pozwolić sobie na model praktycznie z najwyższej póły (karta miała rok), a dzisiaj za tą cenę mogę pozwolić sobie co najwyżej na GTX 970, bo 980 to już wydatek rzędu 2k ? Przypominam, że 2009 to czas, w którym kryzys osiągał swoje apogeum, ceny procesorów skakały z 400 na 800zł "z czwartku na piątek" itp. Czy od tamtej pory tak to wszystko podrożało ? Z czego to wynika ?

Wiele czynników: kursy walut, inflacja, dominacja nv, pogoń za 4k, częściowo też chyba "podatek od nowości" na nowe karty (cena gtx 980 ti, karty oferującej co najwyżej płynną rozgrywkę w Wiedźmina w maks. detalach i to wcale nie w 4k, to nieporozumienie).

 

 

W 2009 X360 miał blisko 4 lata, więc i wymagania gier prawie stały w miejscu, dlatego i grafiki były tańsze. Do tego teraz mamy pęd za 4K, który wymagania wielkich mocy.

Wysłano z Nokia Lumia 920

 

Patrzenie na wymagania gier na PC z perspektywy mocy konsol było i jest trochę nie na miejscu. Np. gry na xb360 oficjalnie mają przestać wychodzić dopiero w 2016 r. Jaki konsumencki komputer z roku 2009 (a co dopiero z 2005 r.) odpali aktualne gry w komfortowym frameracie? To samo tyczy się obecnej generacji. Gdyby chcieć gonić za nowościami, to dojdziesz do wniosku, że PC do gier to worek bez dna - niestety musisz inwestować, taki urok otwartej platformy.

Edytowane przez grzechotnik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile nie masz parcia na modernizację koniecznie w tym roku, to zaczekałbym na obniżki - takie żeby udało się wyrwać nówkę gtx970 za tysiaka.

Chociaż nawet przy obecnej cenie ta karta to w sumie najbardziej opłacalny wybór. Czyli jak chcesz już teraz upgrade, to gtx970 wydaje się najrozsądniejszym wyborem. Jest sporo modeli niereferencyjnych - jest w czym przebierać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może zaczekam do 2016, bliżej premiery Deus Ex'a i wtedy będę myślał. Bo reszta rozumiem jest ok ? Ten 3570K jaką kartę maksymalnie jest w stanie pociągnąć bez jej spowalniania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 rdzenie bez HT przy obecnych grach wystarczą w zupełności, pewnie nawet do końca obecnej generacji konsol. Do tego procesora wsadziłbym nawet gtx980 ti, gdyby nie cena tej karty. W przypadku Twojej platformy (socket 1155) uzysk fpsów z ewentualnej wymiany procesora na szybszy będzie niewspółmierny do wydanych pieniędzy. Najszybsze co wsadzisz do tej płyty to 3770k, ale na prawdę nie warto. Dlatego zostawiłbym procesor jak jest, możesz zmienić jak przejdziesz kiedyś na nową platformę.

Edytowane przez grzechotnik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...