Skocz do zawartości
mystery

GPU i Buda ~1500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym wymienić kartę graficzną oraz obudowę w moim komputerze. Gdyby nie 2 powody, które mnie ku temu skłaniają, to pewnie dałbym sobie spokój, ale mimo wszystko mój komfort jest tego warty ;)

 

Powód 1 - głośność (buda)

Moja obecna obudowa, to jakiś stary Feel... Jest bardzo stara, chociaż dość solidna. Ale, nie dość, że wszystko trzeba przykręcać śrubokrętem, to jeszcze jest głośna. Mam w niej małe pierdziawki (wentylatory), które powodują nadmierny hałas. Brak jest też możliwości zainstalowania jakichś sensownych zamienników. Poza tym dość ciasno tam jest i jest brzydka :P

Chciałbym wymienić ją na coś co da mi przede wszystkim ciszę. Nie mam miniaturowego kompa, więc ATX jest jak najbardziej na miejscu. Fajnie jeśli byłaby możliwość regulowania (nawet w ograniczonym stopniu) obrotów wentylatorów. Na budę chciałbym przenaczyć do 500zł z mojego budżetu.

Wstępnie myślałem o Fractal Design Define R5. Recenzje wyglądają dobrze i bardzo mi się podoba ten myk z dedykowanym miejscem na dyski SSD. Posiadam 2 SSD-ki, które mógłbym tam umieścić

 

Powód 2 - Linux (GPU)

W tej chwili używam AMD HD 7850 1GB od Gigabyte. Karta sama w sobie wydaje się OK. Za czasów Windows 7 nie miałem z nią absolutnie żadnego problemu i zagrywałem się w ulubione gry na full detalach w FHD bez najmniejezego problemu. Po prawdzie gry w jakie gram nie mają istonie wielkich wymagań, ale mniejsza z tym. W każdym razie, jakieś 2 lata temu przeniosłem się prawie całkowiecie na Linuxa (Mint 16, teraz 17). Po prostu dobija mnie brak pożądnych sterowników na linuxa... Jest to bardzo irytujące, ponieważ potencjał karty (jaki mały by on nie był na dzisiejsze standardy) jest całkowicie niewykorzystywany. Nie jestem graczem, więc na codzień aż tak mi to nie przeszkadza. Ale czuję jak czasem filmy na YT się lekko zacinają. Poza tym lubię Minecrafta i uzyskanie w nim stałych 60FPS jest teraz ciężkie. Poza tym, zawsze po zainstalowaniu sterowników miałem dziwny problem z odtwarzaniem filmów na YT pod Firefoxem. Nie wiedzieć czemu zaczynało klatkować w trybie pełnego ekranu. Na Chrome to nie występowało, ale nie lubię Chrome'a. Nvidia mimo, że słabo dbała o użytkowników Linuxa to i tak jest o wiele lepiej niż w przypadku AMD. Stąd też decyzja o przesiadce na kartę konkurencji.

I teraz pytanie, którą kartę wybrać w cenie ~1000zł. Szczerze mówiąc, to podoba mi się Asus GTX 960 Strix, ponieważ ma pół-pasywne chłodzenie. A nie powiem, że im mniej wiatraków się kręci, tym lepiej dla ucha. Porównywałem tę kartę z 770 lecz jak na moje to 960 wypada bardziej korzystnie. A już na pewno jeśli porównamy pobór mocy. Oczywiście pakowanie się w wersję 4GB jest bez sensu. Jako niedzielny gracz nie potrzebuję dużo mocy, ale chciałbym żeby starczyło jej na jakieś 2-3 lata. Dlatego wolę wziąć 960 niż 950Ti.

Kupowanie 970 byłoby martnotrastwem. Nie wykorzystałbym potencjału tej karty w chwili obecnej, w przyszłej pewnie też nie. Gry w jakie lubię grać to Minecraft, Civilization 5, jakieś indyki typu Terraria czy Spelunky. Jak sami widzicie nie potrzebuję tutaj potwora. Potrzebuję za to bardzo stabilnej pracy pod Linuxem.

 

Podsumowując:

Buda - Fract Design Define R5

GPU - Asus GTX 960 Strix

 

Liczę na Wasze sugestie i ewentualną akceptację wyboru :)

 

Pozostałem komponenty:

Core i7 3770k

Asrock Z77 Pro3

PSU: Be Quiet BQT L8-CM 530W

16GB RAM 1600MHz (mam łącznie 4x4, ale 2 kości są innego producenta niz pozostałe)

 

Z góry dziękuję,

pozdrawiam,

m

 

PS. Pytanie bonusowe. Patrząc na ciągle malejące ceny pamięci DDR3, czy jest sens wymienić moje 4x4 1600MHz na 2x8 lub 4x4 z wyższym taktowaniem (np. 2400)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...