Skocz do zawartości
tomasz_lbn

ASUS Z97-P + Intel Core i5 4690K jaki dobrać RAM?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po kilku latach zamierzam zmodernizować moją maszynę.... na początek chcę wymienić płytę, procek, ram i dysk. Karta graficzna, zasilacz, obudowa, monitor, stary dysk i napęd cd/dvd zostają.

 

Wybrałem już płytę, procka i prawie dysk (wszystko poniżej). Płyta i procek podobno fajnie się kręcą dlatego taki wybór (na przyszłość). Problem mam z pamięcią RAM, doradźcie proszę jaki ram dobrać, nie ukrywam że troszkę już jestem zacofany i nie wiem jak dobrać kości żeby wszystko ładnie śmigało, na pewno chcę 8gb (2x4bg). jakie CL? ile MHz? producent? z góry dzięki za wpisy.

 

Płyta: ASUS Z97-P

Procek: Intel Core i5 4690K

Dysk: to najmniejszy problem, dobiorę jakiś 120 GB SSD a stary zostanie na magazyn.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo to 2133 mhz CL9 lub 2400 mhz CL10 .

 

Np. G.Skill Ares 2x4GB DDR3 2 133 mhz CL9 za 241 zł lub G.Skill Trident 2x4GB DDR3 2 400 mhz CL10 za 262 zł .

 

Aresy są najtańsze z ramów 2 133 mhz CL9 i mają niskie radiatory - nie będzie problemów z montażem dodatkowego chłodzenia procka .

 

W sumie G.Skill Sniper kosztują tyle samo i też mają dość niskie radiatory .

 

Zamiast Tridentów możesz też brać G.Skill Ripjaws Z za 250 zł - wydają się dość niskie  albo G.Skill Trident X za 269 zł z częściowo demontowalnymi radiatorami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo to 2133 mhz CL9 lub 2400 mhz CL10 .

 

Np. G.Skill Ares 2x4GB DDR3 2 133 mhz CL9 za 241 zł lub G.Skill Trident 2x4GB DDR3 2 400 mhz CL10 za 262 zł .

 

 

A wydajnościowo co lepiej będzie współgrać, CL9 2133mhz czy CL10 2400mhz, jestem w stanie dopłacić parę groszy jeśli jest coś lepszego,oczywiście bez przesady. Ram i tak jest stosunkowo tani w porównaniu do czasów kiedy ostatnio kupowałem :)

 

A może warto dołożyć i zainwestować w 16GB, np. G.Skill Tridentx 2400Mhz CL10 (2x8192) za ok 550zł, jest to w sumie kwotowo 2 razy tyle ale i pojemnościowo też.

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. podepnę się pod temat bo jestem w podobnej sytuacji jak autor, tez mi nagadali żebym brał 4690k i z97, ale stwierdziłem ze chcę nową platformę.

 

Do mojego zestawu z sygnatury potrzebuję procka, płytę i ram. dysk ssd kupiłem wczoraj Samsung 250gb 850 Evo.

 

Co do reszty to zaciekawił mnie zestaw Tesel'a który zaproponował wyzej, na procesor jestem zdecydowany, może jakieś sugestie co do płyty i pamięci ram? wczoraj byłem w x-komie w lublinie i gość do tej płyty i proca wciskal mi kingstony hyperx 2400mhz bodajże cl12. w cenie ok 300zl za 8gb.

Mój zasilacz chieftec cft 620W chyba pociągnie?

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej - 4690K@OC będzie wydajniejszy niż I5 6500 .

 

Choć Skylake jest nowszy lekko wydajniejszy od strony architektury .

 

Co do PSU - Mówisz o Chieftec CFT-620-A12S 620W ?

 

Ile lat ma twój PSU ?

 

Zasilacz to dość stara konstrukcja - z roku 2006 lub starsza .

 

Oryginalnie miał 500W na linii +12V , teraz to nie wiem ile może mieć - dużo zależy od czasu kiedy był kupowany .

 

W teorii powinien starczyć do I5 6500 / I5 4690K + GTX560 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to chyba ten zasilacz co napisałeś,nie mogę dokładnie sprawdzić bo nie ma mnie w domu i pisze z telefonu. zasilacza z 6 lat tak jak kojarzę.

 

to mówicie panowie ze jednak 4690k? ale rozumiem ze on będzie wydajniejszy dopiero po OC, tak?

ale i ramy będą ddr4 przy skylake, chyba lepiej?

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez OC bedą porównywalnie wydaje w zasadzie 1:1 ale po OC dostanie kopa. Co do ramów DDR4 wcale nie powalają szybkością w stosunku do DDR3.

Jeśli masz zamiar bawić się w OC to bez wahania bierz 4690K ale będziesz potrzebował dodatkowego dobrego chłodzenia CPU no i sam procesor jest te ~100 zł droższy.

Jeśli OC Cię nie rajcuje to faktycznie chyba lepiej brać 6500.

 

Zasilacz moim zdaniem jednak przydałoby się zmienić - dmuchając na zimne oczywiście.

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z OC u mnie to tak średnio, bawiłem się z moim e6750 troszkę, na 3,2 chodził ale chyba za stary się na to robię, chciał bym poprostu kompa głównie do grania a za razem nie wywalić kupę kasy.

a o co chodzi z tą opcja turbo w prockach? np. ten 6500 3.2GHz (3.6 w trybie turbo). ten tryb się jakoś włącza i juz? na boxowym chłodzeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy pełnym obciążeniu procesor automatycznie wskakuje na wyższe taktowanie ale jeśli się nie mylę to wartość maksymalna dotyczy tylko jednego rdzenia pozostałe są podbijane do niższych wartości.

Jeśli zatem nie chcesz się bawić w OC to weź i5-6500.

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba tak zrobię,czyli wezmę 6500 i nie będę się bawił w OC. w takim razie pozostaje pytanie odnośnie płyty i ramu, to co wyżej poleca Tesel? tak jak pisałem wcześniej gość wczoraj w x-komie dobrał mi kingstony hyperx ddr4 2400mhz cl12 do tej płyty I proca, ale to taka szybka gadka z gościem za ladą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłem właśnie w sklepie i okazuje się ze ta płyta obsługuje ddr4 2133mhz a nie 2400. ja się zasugerowalem tym ze kolega Tesel polecał pamięci 2400, nie sprawdzałem juz po płycie co obsługuje. brać na 2133?

 

nie mogę linka skopiować bo z fona klepie. ale to są hyperx savage black 2133mhz ddr4

2x4gb cl13 w x-komie za 289zl

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda płyta na chipsecie serii H lub B obsługuje nisko taktowane pamięci - w tym przypadku maksymalnie 2 133 mhz .

 

Pamięci z posta Tesela będą działać z tym że zwolnią do 2 133 mhz , tak samo każde inne wyżej taktowane .

 

Jest szansa że w tych pamięciach da się ustawić niższe CL niż bazowe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie moglibyście zaproponować jeszcze płytę i ram do i5-6600, bo w sumie procek jest tylko 100 zł droższy. bez OC bo 6600k to już przepaść cenowa. Tak sobie myślę że kupuje to raz na kilka lat to już mogę odzalowac te parę groszy więcej, zwłaszcza ze okazało się ze mam możliwość wziąć graty na fakturę bez VAT;)

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, a teraz jak byś mógł mi doradzić czy warto dołożyć jeszcze ok 80zl i wziąć kości kingstona hyperx ddr4 savage black 3000mhz cl15 379zł. sorry za brak linka, pisze z telefonu :(

 

jakie są zalety płyty z oznaczeniem MORTAR względem tej pierwszej?

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kingstonów nie warto, mają dokładnie takie samo taktowanie i opóżnienia jak Corsair.

Zalety.... pseudogamingowy wygląd (ale czy to zaleta? kwestia gustu), podswietlanie LED, wzmacniane złącze PCI-E x16 i to chyba wszystko.

 

Brałbym to co tańsze ze wskazaniem chyba tej pierwszej.

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...