Skocz do zawartości
kodif

Upgrade zestawu - karta, procesor czy pamięć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
 
chcę trochę przyspieszyć komputer bez wywalania go do smieci i kupna nowego. W grę wchodzi wymiana karty grafiki lub procesora lub dołożenie pamięci.
 
W tej chwili to jest
- Grafika: MSI Geforce GTX-750 2GB
- Procesor:  i3 (1150) Intel i3-4130 3.40GHz 3MB
- Pamięć:  Kingston HyperX 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL10 - pojedyncza kość
 
Wszystko na płycie:  1150 MSI H87M-E33 (H87 PCI-E DDR3)
 
Od czego zacząć modernizację aby na początek była to najsensowniej wydana forsa a wzrost wydajności był widoczny? ;)

Edytowane przez kodif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego jaką kwotą dysponujesz bo to jest chyba dość istotne.

 

Jakies max 800-900 zł

 

 

Dysk ssd na system, nawet jakbyś wsadził i7 i 32gb ramu to nie da Ci to nic w porównaniu do ssd.

 

 

Sorry za być może głupie pytanie, ale czy system na ssd wpływa na wydajnośc w grach? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wpływa. SSD przyspiesza pracę w samym systemie oraz czas uruchamiania systemu. W grach przekłada się to na szybsze wczytywanie gier/poziomów etc. FPSów SSD Ci nie dołoży :)

Ale musisz wybaczyć koledze... sam nie napisałeś na jakim przyspieszeniu kompa Ci zależy.

 

 

Zakładając, że udałoby Ci się sprzedać za sensowną kasę i procesor i kartę kupiłbym za te 900+kasa ze sprzedaży GTX960 + i5-4460 - pewnie musiałbyś szukać używek bo nowy i5+gtx960 to wydatek około1700 zł.

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to założenie mnie zastanawia, bo jak sie nie uda sprzedać, to budżet mi się nie domknie ;)

1700 nie mam teraz do wydania na komputer.

 

A jest sens kupowania tylko karty graficznej GTX960 (lub GTX950- tańsza) do tego procesora co mam w tej chwili, czyli i3-4130? Nie będzie to tak, że procek sie nie wyrobi z tą kartą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie to działać ok z tym procesorem ale po wymianie procesora dostaniesz jeszcze większe "przyspieszenie"

Aktualnie dobra propozycja jest gtx960 4gb na morele.net za 900zl: http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx960-4-gb-gddr5-128-bit-2xdvi-hdmi-dp-box-gv-n960oc-4gd-758802/

Zasilacz masz jakiś sensowny?

 

Tapatapatap Z2

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz kupować do i3 tego GTX960, w drugiej kolejności zmienisz procesor na i5.

Ale muszę Cie zmartwić... zasilacz w pierwszej kolejności do wymiany a to wydatek minimum ~180 zł a jeśli ma być coś już naprawdę porządnego to 230-260 zł.

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod 960 wystarczy 450W ale to musi być markowe 450W a nie wyrób zasilaczopodobny jakim teraz dysponujesz (jak mniemam Modecom Feel). To co teraz masz w obudowie to nie zasilacz a bomba z opóźnionym zapłonem.

Edytowane przez Piehursson
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza sprawa w jakie gry grasz. Jeśli są to sieciówki, a zwłaszcza MMO to wymiana procesora może być lepszym wyjściem.
Realny przykład:
Mój pc: i5 4690k, ram 2000MHz, gtx660
PC brata: i5 4570, ram 1600, gtx760

 

Gry: Tera, ELOA, Blade and Soul, Dizzel, catzilla
W Terze i Blade and Soul na wysokich ustawieniach PC brata ma wyższe FPS bo nie domaga moja karta graf. Po obniżeniu odrobinę ustawień w miejscach gdzie ja nie mam spadków płynności i około 60FPS PC brata generuje około 40FPS i wyraźnie widać przycięcia i doładowywanie elementów. W mieście w Blade and Soul mam około 80FPS brat w okolicach 60.
Jeśli chodzi o Dizzela. To na pustej przestrzeni na tych samych ustawieniach PC brata miał około 150FPS, a mój 120, ale jak pojawili się gracze to ja miałem 100, a brat 80.

ELOA wszędzie mam więcej FPS.

W teście catzilli podczas testu CPU mój PC ma minimum 70FPS, a u brata potrafi spaść do 15, ale ogólny wynik ma o 1000-200 wyższy.

Tak, więc jeśli uprościć: Chcesz wyższy minimalny FPS na niższych detalach bierz procesor . Chcesz zwiększyć detale i nie zyskać minimalnego, ale zyskać maksymalny FPS bierz kartę graficzną.
Przykład(taki trochę z czapy):
CPU->60-120FPS(niższe detale i cienie)
CPU->55-90FPS(wyższe detale i cienie)
GPU->45-150FPS(niższe detale i cienie)
GPU->40-140FPS(wyższe detale i cienie)

 

Ja osobiście zrobiłbym tak. Sprzedał procka i kupił i5 4690k. Po odłożeniu pieniędzy kupił mobo z97 i podkręcił RAM. Ponownie po odłożeniu pieniędzy kupił Ram 2x4GB 2400MHz CL10 i chłodzenie na procka. Zbieranie na kartę i zakup.

Ważne też żebyś zmienił zasilacz. Oczywiście zależy jakie masz plany odnośnie modernizacji. Jeśli planujesz modernizować cały PC to ja zrobiłbym to własnie tak. Trzeba pamiętać, że w niedalekiej przyszłości bedzię miała premierę seria Pascal Nvidii. Wierząc ich slajdom skok wydajności powinien być duży.

 

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...