Skocz do zawartości
manieck19

Jednostka do gier +-3100zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, będę wdzięczny za pomoc i porady w związku z planem zakupu jednostki przeznaczonej do gier.

Nie posiadam wolnych podzespołów, chciałbym aby części były nowe i zapewniły mi możliwość grania we wszystkie tytuły na rynku (oczywiście nie będą to najwyższe detale bo nie posiadam powiedzmy 6k na samą jednostkę).

Kwota jaką chciałbym przeznaczyć to około 3100zł, zależy mi na posiadaniu dysku SSD. Do tego +-550 zł na monitor ale to już inna historia.

 

Poniżej link do zestawu który udało mi się wstępnie przygotować:

http://www.morele.net/inventory/info/4CKphA/

 

1. Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H-A, B85, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, DVI, D-Sub, mATX

2. Procesor Intel Core i5-6500 Skylake, socket 1151, 64bit, 3.6GHz, 65W, cache 6MB, BOX

3. Karta graficzna Gigabyte Radeon R9 380 Gaming G1, 4GB GDDR5 (256 Bit), DVI, DP, HDMI

4. Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9 Unbuffered NON-ECC 1.5V 

5. Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache

6. Napęd Samsung SH-224FB

7. Dysk SSD SanDisk Plus 120GB SATA3

8. Zasilacz Cooler Master B500 ver. 2, 500W

9. Obudowa Zalman Z3 PLUS CZARNA mATX ATX OKNO USB 3.0

 

Ponieważ średnio znam się na budowaniu komputera od zera prosiłbym o weryfikację kompatybilności podzespołów. Wspierałem się zestawami które proponują specjaliści z Pure PC.

Nie zależy mi na dysku czy też napędzie DVD - zastanawiam się nad zwiększeniem dysku SSD do 256GB i zrezygnowaniu z HDD. Co sądzicie?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna nie pasuje do procesora, albo wszystko musi być na 1151 (wtedy płyta np. na B150) albo wszystko na 1150 (wtedy procesor np. i5 4460). Do 1150 pamięć DDR3, do 1151 pamięć DDR4.

 

Dysk SSD 250GB jak najbardziej, standardowy wybór obecnie to Samsung 850 Evo. Rezygnacja z HDD to nie. Teraz byle film zajmuje gigabajty, a byle gra dziesiątki gigabajtów, nie zmieścisz się na SSD ze wszystkim w dłuższym terminie.

 

Wybór karty graficznej AMD był przemyślany, czy losowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już taka wtopa na starcie, że płyta główna nie pasuje - dzięki Panowie;)

 

Czy w takim razie będzie rozsądnym zdecydowanie się na:

Intel Core i5-4460 Box

Gigabyte R9 380 G1 Gaming 4GB

 

Wybór karty graficznej był kierowany artykułem z zestawami komputerowymi na grudzień:

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_grudzien_2015?page=0,13

 

Słyszałem ponadto dobre opinie o R9 oraz informację, że ważna jest szyna danych. Konkretnie, że 128 bitów to aktualnie zbyt mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego jakiś RAM DDR 2133 MHz CL9.

 

Szyna danych nie ma decydującego znaczenia, to tylko jeden z parametrów determinujących przepustowość pamięci.

 

Ze względu na lepsze wsparcie i lepsze perspektywy standardowym wyborem są obecnie karty nVidii (w tym przypadku GTX 960 albo dołożenie do GTX 970 co byłoby najlepsze).

 

R9 380 może być jak najbardziej sensownym wyborem, jeżeli jest to wybór świadomy, czyli grasz głównie w gry, które lepiej wypadają na AMD. O buńczucznych zapowiedziach AMD związanych z dx12 można pogadać przy piwie, ale dokonywać na podstawie ich opowieści decyzji zakupowych to nie za bardzo.

 

Edit: kurde RAM miałem na myśli 1600CL9 (lub lepszy czyli CL8), co innego łeb myśli, co innego łapa pisze. :)

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz raczej wolałbym od XFX albo od Corsair. Miałem, mam, polecam. Za to niczego z naklejką Cooler Master kijem nie tknę - popelina :P

i5-4690 (bez K) jest w cenie do 1000 złotych najlepszym wyborem ;) Chłodzenie box do i5 możesz sobie od razu podarować. Silentium PC sprzedaje niezłe i bardzo tanie chłodzenie do procesorów. Fera, Fortis czy Grandis nie powinny mieć problemu z tym procesorem - ceny po kolei 100, 130, 160 złotych - zależy czego oczekujesz i jak ciasną masz obudowę. Grandis jest spory - musiałem zmienić obudowę, żeby wszedł ;)

Jeśli upierasz się przy R9 380 to wersja od MSI jest chyba nieco lepsza ;) Zobacz sobie MSI R9 380 Gaming 4G.

Szerokość szyny danych jest tylko jednym parametrem w całej puli opisującej wydajność karty graficznej. Jeśli szerokość szyny danych ma tak kluczowe znaczenie to czemu mój podkręcony GTX 960 bywa w nowych produkcjach szybszy od GTX 770? Musisz patrzeć na kartę graficzną jako na całość. Wszystko się liczy. Konstrukcja procesora, optymalizacja do oprogramowania, jakość sterowników, komplet gniazd wyjściowych, jakość chłodzenia i ciepło wydzielane przez układ, pobór energii... itd. Skupianie się na jednej wybranej cesze konstrukcyjnej przy wyborze karty to tak jak zakup samochodu kierowany wzorem alufelg albo szerokością opon :)

Najlepiej będzie jeśli zastanowisz się do czego najczęściej używasz karty graficznej. Czy oglądasz filmy w 4K, czy zajmujesz się obróbką video, czy grasz w gry czy po prostu godzinami siedzisz na Internecie :) Kiedy już sobie to przemyślisz i na przykład doszedłeś do wniosku, że jesteś zapalonym graczem poszukaj w sieci testów na kilku różnych portalach na temat wydajności kart graficznych z określonego przedziału cenowego w grach, w które najczęściej grasz albo w tych, w które masz zamiar zagrać. Potem decydujesz się na kartę, która najlepiej radzi sobie w tych konkretnych tytułach. :)

Wracając jeszcze do tej "niewystarczającej" szyny 128 bitów. Poniżej daję Ci link do testu karty graficznej zaopatrzonej w taką pamięć. W teście porównują ją do karty graficznej tej samej klasy, ale zaopatrzonej w pamięć 256 bitów. Jak dla mnie wniosek jest oczywisty ;)

http://www.hardocp.com/article/2015/08/04/msi_geforce_gtx_960_gaming_4g_video_card_review/1

 

Jeśli nie podkręcasz, pamięć 2133 MHz jest stratą pieniędzy. 1600 CL9 robi dobrą robotę - 19,25 GB/s wystarczy każdemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...