Skocz do zawartości
vAdriano

Problem z dyskiem twardym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Ostatnio kupiłem nowy komputer ale bez dysku twardego, ponieważ byłem ograniczony finansowo, a ten co miałem działał dobrze. Problem pojawił się po złożeniu wszystkiego w całość, gdyż po wejściu do biosu wykrywa mi tylko napęd optyczny, a hdd nie. Poza tym nie widać, żeby dysk pracował ponieważ nie wibruje ani nie wydaje żadnych dźwięków. Myślałem, że dysk nie działa, ale po podpięciu go do innego komputera wszystko było ok. Podpiąłem go również tymi kablami, którymi podpięta jest stacja dysków i dalej nie działał. Wie ktoś może w czym leży problem i jak to naprawić?

Co do dysku to jest to Samsung HD502HJ, płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H-A zasilacz Antec VP-PC 500W 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Podpiąłem go również tymi kablami, którymi podpięta jest stacja dysków i dalej nie działał.

No to zdolny jesteś. Ten dysk nie ma złącza zasilania tylu "floppy molex".

 

Jeśli dysk nie kręci w ogóle, to problem z zasilaniem lub już go ubiłeś. Spróbuj użyć innej wiązki sata do zasilenia dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy po podłączeniu samego zasilania do tego dysku w innym kompie zaczynają wirować talerze. 

 

Z jednej strony wygląda to na problem z zasilaniem, z drugiej jest to jedyny dysk (z tych mi znanych przypadków), który miewał konflikty po przejściu na nowszy sprzęt. Dawniej była do niego dostępna aktualizacja firmware, która jakieś problemy rozwiązywała. Obecnie musiałbyś szukać tego na stronie Seagate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napęd optyczny mam podpięty pod sata i działa bez problemu, pisałem że odłączyłem kable od niego i podłączyłem do hdd, a on dalej nie działał więc to raczej nie jest wina kabli ani zasilacza. Co do aktualizacji firmware to pobrałem plik wrzuciłem na pendriva, którego później zbootowałem ale nic się nie stało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten Pendrive jest bootowalny czy tylko nagrałeś pliki programu do zmiany firmware na niego i chciałeś uruchomić z niego komputer? To tak nie działa ;)
Gdyby wszystko było OK. to dysk by wystartował i zaczął uruchamiać Windows.
Ta płyta główna jest niemal identyczna z moją (mam wersję bez "A"). Starego Spinpoint F3 próbowałem uruchomić u siebie bez rezultatu z takimi samymi objawami. BIOS nie widział tego dysku mimo, że był w najnowszej wersji. Na zasilacz nie zwalę winy, bo to rapem roczny XTR w idealnym stanie.
Proponowałbym Ci sprzedać ten dysk kolesiowi u którego chodzi - nawet w cenie złomu - i kupić coś innego. Szkoda czasu na takie ceregiele. Nowe WD Blue powinno działać jak trzeba z tą płytą główną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsungi F3 miały jazdy z niektórymi kontrolerami i za chiny ludowe nie chciały z nimi gadać.

I było nowe FW do tych dysków ( z tego co pamiętam z SB710 też nie chciały gadać albo 750/850... ) 

 

To już cię wyręczę :

http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/223631en

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w systemie tylko jeden dysk twardy i nie masz w planach zakupu SSD, to nie kupuj WD RED. To są typowe dyski do magazynowania danych. Użytkowanie tego cuda polega na tym, że masz troszkę zalegających na SSD danych to je przenosisz na RED'a a on je zapamiętuje i przechodzi w tryb uśpienia. Budzisz go tylko gdy potrzebujesz te dane odczytać. Kiedy już skończysz RED znowu usypia i do końca pracy jest tak uśpiony. Następnego dnia go budzisz, żeby coś nagrać i znowu usypia do kolejnego dnia. Tak wygląda praca z WD RED. Aha.. on ma 5400 obr./min... albo i mniej, bo ma adaptacyjny system sterowania zasilaniem i napędem. Streamery są od niego szybsze ;)

 

Jeśli potrzebujesz dysk talerzowy pod system to kupujesz WD Blue w wersji 7200 obr/min., WD Black, WD Velociraptor, Seagate Barracuda, Seagate SSHD, Toshiba/HGST Desk Star 7Kxxxx... albo co tam innego co faktycznie jest w miarę szybkie. Żadnych WD RED, WD Green, WD Purple, Seagate Storage itp. To nie są dyski pod system.

 

Żeby nie było - jestem zadowolonym użytkownikiem WD RED 3TB - dysk super - ale on jest jak leniwiec. Zwykle sobie zwisa w obudowie i śpi... nawet talerzami nie obraca....czasem zapominam, że on tam jest ;) Maksymalny zapis/odczyt ok. 140 MB/s czas dostępu pod obciążeniem nie jest zły, ale zanim rozpędzi talerze czekasz kilka sekund na dane. Jemu nigdzie się nie śpieszy :) Z resztą i tak zaraz uśnie...
Wielu użytkowników WD RED skarżyło się na bardzo szybkie zużywanie się dysku podczas użytkowania go jako dysk pod Windows. Podobno można go zajechać w kilka miesięcy. Nie dziwi mnie to wcale, bo jeśli usypia co chwila a Ty go budzisz, bo coś tam kliknąłeś, to serwo długo nie wytrzyma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...