Skocz do zawartości
Rentag

Stacjonarny komputer do 6000 zł 2016

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w nowym roku.

 

Tak się składa, że w końcu odłożyłem trochę gotówki i noszę się z zamiarem kupna stacjonarki.

Budżet: 

komputer: 6000 zł

monitor: 1800 zł

 

Sprzęt będzie służył do gier, montażu filmów (Adobe Premiere Pro) i ewentualnie zabawy w Unity bądź Unreal Engine.

Co do karty graficznej to myślę, że GTX 980 mnie urządzi. Natomiast nie jestem pewien, co do reszty komponentów (procek, ram, płyta główna itd.)

 

Co do monitora to myślę, że wraz z nowym rokiem warto zainwestować w coś z pokaźniejszą rozdzielczością, niż Full HD- nie musi być 4K.

 

Za pomoc z góry dziękuję i jednocześnie proszę o poparcie swojego zestawu argumentami.

 

Pozdrawiam,

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję coś takiego za ~5 300 zł .

 

I5 6600K + SPC Fortis 3 , Gigabyte GA-Z170-D3H , Corsair Vengeance 2x8GB DDR4 3000 mhz CL15 , Asus GTX970 4GB DDR5 Strix , Samsung 850 EVO 250GB & SEagate 1TB & Samsung SH-224FB , Phanteks Enthoo Pro & XFX XTR 550W .

 

Do tego proponuję BenQ GW2765HT za 1 549 zł - matryca IPS i rozdziałka 2 560 x 1 440 px .

 

GTX980 jest kompletnie nie opłacalny - bierz albo GTX970 lub R9 390 albo dokładaj do GTX980Ti / Fury X .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,

 

zależy mi na wydajności, więc skłaniałbym się ku opcji GTX980Ti/Fury X.

 

Przeglądając niektóre zestawy, dostrzegam, że często pojawiają 16 GB Ramu. Warto inwestować w taką ilość? 

 

Przewidywany system operacyjny to Windows 7 64bit professional - mam nadzieję, że nie będzie spowalniał.

 

Czym wyróżnia się ta i5 6600K, że jest godna polecenia?

 

Przy czym nie zależy mi na wyglądzie. Moc, niezawodność i pobór mocy mają tutaj pierwszeństwo.

 

Co, więcej prosiłbym o dostosowanie zestawu do ceny 6000, bo tyle w zasadzie muszę :) nań wydać.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Edytowane przez Rentag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 6600K można normalnie i bez problemów kręcić , I5 non-K w teorii się nie kręcą , w praktyce ( na razie ) na płytach Z170 + zmodowany bios da się je kręcić , nawet I3 da się kręcić w ten sposób .

 

Ale nie wiem jak długo będzie to dostępne .

 

Do gier 16GB to na razie za dużo , tylko Fallout 4 z tego co wiem trochę zyska jak w systemie jest więcej jak 8GB ram .

 

Przy opcji z I5 6600K nie ma opcji na GTX980Ti / Fury X - wyjdzie to ponad 6K zł .

 

Co innego I5 6400 / 6500 + płyta na B150 , tu może się uda zmieścić w tej kwocie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad podniesieniem budżetu tak, aby nabyć zarówno GTX 980ti jak i i7-4790K lub i7-6700K.
Jak cena takiego zestawu będzie się prezentować? 


A co powiedziecie o takim zestawie - http://www.morele.net/inventory/info/eGu4Jr/
 
Budżet poszybował o 1000 zł. Czy może coś innego powinno mnie zainteresować w tej cenie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX980Ti to gdzieś koszt 2x większy niż GTX970 .

 

Trochę taniej wyjdzie Fury X .

 

I7 4790K  to dopłata minimum 400 zł , I7 6700K to prawie 600 zł więcej niż I5 6600K .

 

Przy 4790K koszt sensownej płyty może być niższy niż przy I7 6700K

 

I7 6700K + GTX980Ti to gdzieś 2 200 zł więcej czyli musiał byś mieć budżet ~ 7 500 zł .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ma być zestaw do domowego użytku (internet, filmy, muzyka) i grania? Jeśli tak to trochę bez sensu ładować kasę w i7 - do tego typu zadań i5 będzie w zupełności wystarczający.

 

Edit: Doczytałem - ma być edycja video. I7 zatem zostaje.

 

Zmieniłbym Grandisa na Fortisa 3. Jest tak samo wydajny, przy tym dorobinę cichszy ale przede wszystkim lżejszy co może mieć niemałe znaczenie przy zgłaszanych problemach z wyginającymi się procesorami Skylake.

 

I przede wszystkim zasilacz SPC zmienił na coś lepszego. Jesli już inwestujesz taką kasę w komputer to nie oszczędzaj na jednym z najważniejszych komponentów.

 

Jesli chodzi o RAM to z żadnym nie powinno być problemu.

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompatybilność ok ale zasilacz zmień na 650W tym bardziej, że sprzęt będzie kręcony. Celuj w co najmniej coś takiego:

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-xxx-edition-pro-modularny-80plus-bronze-650w-p1-650x-xxb9-511076/

lub

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-630-modularny-ps-sps-0630mpcgeu-1-695562/

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi Klaus .

 

850 Pro 256GB to nie najlepszy pomysł - owszem dysk dobry i ma 10 lat gwary ale przepłacasz za niego , kosztujący ~200 zł mniej 850 RVO 250GB będzie równie dobry .

 

Ew. dokładka do dysku 500GB - 850 EVO 500GB to koszt 765 zł w morele , trochę taniej można dostać Cruciala MX200 500GB .

 

Do tego zrezygnować z HDD jak ci starczy ~500GB .

 

Co do PSU - za niecałe 20 zł więcej jest XFX XTR 550W - również modularny i ma certyfikat 80+ Gold a do tego ma lepszą elektronikę i tryb półpasywny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradzono mi, że Premiere mieli ciągle pliki tymczasowe, przez co dobry ssd jest wskazany. Mam zamiar podzielić go na dwie partycje ( system i tymczasowe).

Biorąc pod uwagę, że sprzęt będzie podkręcany, to czy 550W nie będzie za mało?

 

 

Co do dysku, to prezentowany model rzeczywiście wydaje się być lepszym rozwiązaniem- niemalże identyczne parametry. Dzięki za informację.

Edytowane przez Rentag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Realne zapotrzebowanie na prąd będzie oscylować pod obciążeniem w okolicy 400W, a w szczytowych momentach nie powinno przekraczać 450W. Więc polecany XFX 550 chociaż wystarczy, to zasilacze sprawują się zdecydowanie lepiej jeśli mają większy zapas i tu bym nie szukał oszczędności. Dzielenie SSD na partycje niczego nie daje.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tradycyjnym dysku hdd miejace partycji systemowej nie bylo bez znaczenia bo poczatek taleza dawal wieksza predkosc

 

przy dysku ssd nie jest to tak istotne ale przy zgonie systemu lepiej jest miec dane na innej partycji/dysku jak system bo instalacja nowego systemu na stary system robi zwyczjny balagan i lepiej dac format c zanim sie sytem zainstaluje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czasu Windows7 nie udało mi się zajechać systemu. Na dyskach HDD wyznaczało się odrębną partycję na system ze względu na to, żeby fizycznie zajmowała mniej miejsca( mniej ruchów głowicy do odczytu/zapisu danych) co poprawiało nieco wydajność. Co do zapychania partycji, skoro podzielisz dysk na dwie, partycja będzie mogła pomieścić mniej danych, co za tym idzie szybciej się zapcha. W przypadku SSD to czy dane aplikacje będą zainstalowane na partycji systemowej czy innej właściwie nie ma wpływu na wydajność czyli szybkość odczytu/zapisu danych bo nie jest to wykonywane przez części mechaniczne tak jak w przypadku HDD. Wracając zaś do zasilaczy bierz zawsze z zapasem, zwłaszcza na sprzęcie wartym tyle kasy. Zasilacz pod mniejszym obciążeniem nie grzeje się tak bardzo, co za tym idzie jest cichszy i jego żywotność będzie większa, będzie też podawał stabilniejsze napięcie. Jeśli o mnie chodzi zasilacz do Twojego zestawu wybrałbym taki :

 

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-black-edition-xtr-650w-fully-modular-135mm-80-gold-p1-650b-befx-628156/

 

alternatywnie tańszy z nieco większą mocą ale posiadający tylko certyfikat 80+ bronze: 

 

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-730w-80-bronze-sps-730mpcbeu-549806/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...