Skocz do zawartości
oser92

Kupno laptopa do użytku codziennego + gry + wirtualna maszyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

W ciągu najbliższego miesiąca zamierzam kupić sobie laptopa. Ogólnie będzie on jedynym komputerem w domu, więc będzie używany do przeglądania internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów itp.+chciałbym nadrobić zaległości w grach (fajnie by było pograć w miarę najnowsze tytułu nawet na low, ale żeby było tych 40-50 fps'ów) + wirtualna maszyna z oprogramowanie STEP7 i TIA Portal.

 

Ogólnie w głowie mam już mniej więcej co i jak laptop miałby mieć:
1) CPU: i5-6300HQ // i7-6700HQ

2) RAM: 8GB // 16GB

3) 128GB SSD + 1TB HDD

4) GTX 960M

5) Ekran 17,3"

6) Koniecznie podświetlana klawiatura

7) Windows 10

 

Patrząc na powyższą specyfikację znalazłem laptopa Lenovo Y700-17, ale tutaj rodzi się kilak pytań do Was, drodzy użytkownicy:

1) Czy przy tym co będzie robione na laptopie jest sens dopłacania ok 300zł do i7? Będę w stanie wykorzystać jej "potencjał"?

 

2) Pytanie podobne do powyższego - jest sens brania 16GB ramu?

3) Wiem, że do 14 lutego na x-komie jest promocja na SSD, ale obawiam się że nie wyrobię się do tego czasu, wiec nie rozpatruję tej promocji ;) Ale też pytanie - co to jest Express Cache 8GB?? Występuje w kilku z Y700.

4) Wg strony x-kom, laptopy Y700-17 z 960M występują w dwóch wersjach: a) samo GTX 960M; b) GTX 960M + Intel HD Graphics 530 -> czy to nie jest błąd w specyfikacji? czy nie jest tak ze każdy laptop ma integre która działa przy małym obciążeniu? W tym momencie w pracowniczym laptopie mam HD'ka + 940M i podczas normalnej pracy (kiedy działa HD) laptop jest bezgłośny.

 

5)...

6)...

7) Co się lepiej opłaca - brać lapka już z Windowsem, czy kupować oddzielnie? A może brać 8.1 i aktualizować do 10?

 

Ten Lenovo Y700 z wyglądu fajny i specyfikacja w miarę wporzo, ale może macie jakieś inne propozycje?

 

Dodatkowe pytanie - czy jest może sens poczekania dłużej, aż cena dolara spadnie?

Kwoty jakiej mogę przeznaczyć na laptopa nie mam sprecyzowanej, ale przewiduje że w 5tysiakach powinienem się wyrobić.

 

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W konfiguracji musiał być błąd. Laptopy aktualnie jeśli mają grafikę dedykowaną to i mają integrę.

Dysk z Express Cach'em to dysk hybrydowy, coś jakby pomiędzy HDD a SSD. W praktyce wygląda to tak, że ma trochę lepsze osiagi od zwykłego HDD, ale do SSD wciąż mu daleko.
Jeśli masz zamiar stawiać na nim wirtualną maszynę to tak - warto zainwestować w i7HQ z większą ilością wątków i 16GB ramu.

Taniej jest wziąć laptopa od razu z systemem.

 

Lenovo Y700-17 i7-6700HQ/16GB/1000/Win10 GTX960M FHD

Taka opcja byłaby dla Ciebie optymalna. Plus do tego w koszyku w miejscu na kod promocyjny dopisać kod: dysk-gratis i skorzystać z promocji na darmowy dysk SSD 128GB pod M.2. Byłaby to optymalna specyfikacja dla Ciebie i Twoich zastosowań - no i zamknąłbyś się w budżecie. Istnieje też opcja, jeśli twierdzisz że się nie wyrobisz - pod koniec promocji dokonać zamówienia laptopa z odbiorem w punkcie jeśli masz taki niedaleko. Zostaniesz poinformowany mailowo i sms'em jak będzie gotowy do odbioru, czyli będzie na Ciebie czekał, a masz na odbiór 10 kolejnych dni, więc grasz na czasie a promocja jeśli obowiazywała przy złożeniu zamówienia - będzie obowiązywała i przy odbiorze.

 

To samo możesz także zrobić z jego wersją 15":
Lenovo Y700-15 i7-6700HQ/16GB/1000/Win10 GTX960M FHD

Także jest na nią promocja i możliwość uzyskania dysku SSD. Ta wersja ma trochę gorszą jakościowo matrycę ale to wciaż IPS dobry. Trochę niższe temperatury obudowy (parę stopni, w zależności od testu). No i wielkość matrycy - różnica 1,7" na przekątnej czyli jakieś +/- 4cm.

 

---- Z innych opcji 17" dla Ciebie, możesz zobaczyć: -----
Acer VN7-592G i7-6700HQ/8GB/120+1000/Win10X GTX960M FHD IPS

Odświeżony model Acer'a VN7-791g, bardzo dobra jakościowo matryca FullHD IPS matowa - wysokie oceny w testach. Dobrze spasowana obudowa, bardziej stonowany design. Solidne podzespoły jak wyżej, od razu z dyskiem SSD. Mniejsza ilość ramu, możesz doinwestować w kość później w tym przypadku (przekracza budżet).

 

Ewentualnie jego starsza wersja:

Acer VN7-791G i7-4720HQ/16GB/256+1000/Win8 GTX960 FHD

Procesor 4-tej generacji Hasswell, ale również mocny 4-rdzenie 8-wątków o wysokim taktowaniu. Tutaj ram DDR3, od razu w optymalnej ilości. Szybki dysk SSD pod M.2 pojemniejszy, przydać się może pod wirtualkę - nie wiem ile tam planujesz na nią miejsca. Matryca równie dobra FHD IPS matowa jak w modelu wyżej. System operacyjny w zestawie.

 

Jest też jeszcze ale w wyższych cenach:
ASUS GL752VW-T4053T i7-6700HQ/8GB/1TB/DVD/Win10 GTX960 FHD EWV

Asus z bardzo dobrą kulturą pracy, niskie temperatury pod obciażeniem. Bardzo dobrej jakości matryca EWV - odpowiednik IPS'a od asus'a. Wykonanie pokrywy może pozostawiać trochę do życzenia - jest dość 'giętka', mogłaby być solidniejsza. Mocne podzespoły. Możliwość upgrade'u o dysk SSD pod M.2 czy o dodatkowy ram (obsługuje do 32GB). Dysk HDD w zestawie - 7200rpm, trochę szybszy od standardowych. System w zestawie.

Edytowane przez wmk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W konfiguracji musiał być błąd. Laptopy aktualnie jeśli mają grafikę dedykowaną to i mają integrę.

 

To w czym różnią się te laptopy (poza ceną):

http://www.x-kom.pl/p/274389-notebook-laptop-173-lenovo-y700-17-i7-6700hq-16gb-1000-win10x-gtx960m-fhd.html

a tym

http://www.x-kom.pl/p/269219-notebook-laptop-173-lenovo-y700-17-i7-6700hq-16gb-1000-win10-gtx960m-fhd.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz o kupnie systemu oddzielnie, to kup BOX'a, a nie tańszego OEM'a - gdy zmienisz komputer, to nie będziesz musiał ponownie zakupywać systemu. Moim zdaniem najlepiej od razu zakupić win10.

 

 

Co do kursu dolara, to niestety nie wygląda to tak, że wraz z jego spadkiem, od razu spadają ceny elektroniki w naszych sklepach, więc nie ma powodu, by opóźniać zakup.

Edytowane przez 410N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem już link w 1 poście powyzej, wybacz - mój błąd.
Różnica wynika w cenie, ze względu na system operacyjny. W wersji win10X (tak nazwanej przez sklep) dostajesz system operacyjny nie tylko na partycji recovery - wydzielonej na dysku, ale także w formie oryginalnej płyty z systemem operacyjnym.

Edytowane przez wmk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, skupiłem się na tej integrze HD, a nie zwróciłem uwagi co oznacza "X" przy Windowsie 10.

 

wmk - co do acerów - wygląd w miarę fajny, ale patrząc na swojego pracowniczego F5-572G gdzie obudowa wydaje się jakby była wykonana z plasteliny to podziękuję. No i koniecznie musi być 17", 15'tek nie biere pod uwagę. I przyznam szczerze że zagrywka z 10'cioma dniami zwlekania jest dobrą opcją. To może się udać.

Edytowane przez oser92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko te acer'y to przewodnie modele tego producenta dla ubiegłego roku. Musiałbys je zobaczyć na żywo, prezentują się całkiem dobrze i z pewnością lepiej od tego modelu z niższej serii jaki posiadasz. Ciesze się, że mogłem pomóc. Musisz tylko wziąć też pod uwage, że stan dysków może skończyć się wcześniej niż 14 lutego i promocja skończyć się może przed tym terminem który podałeś.

Edytowane przez wmk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Tylko jeszcze pytanie - bo może nie doprecyzowałem - nie zamierzam łączenia procesów grania + uruchomionej maszyny wirtualnej. Obecny Acer akurat poza grafiką spełnia pokładane w nim założenia, lecz zależy mi na lepszej grafie i nie wiem czy i7 i 16GB jest koniecznością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer F5-572G (i5-6200U, 8GB ramu, 940M, 128GB SSD+1TB HDD)

NFS:MW(v2) jako gra działa ekstra, filmy związane z zawodnikami z listy MW tną na potęgę (ustawienia max poza wyłączonym aliasingiem). Przy działaniu na wirtualnej maszynie + przeglądaniu dokumentów na głównym kompie nie ma problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, na ten moment - ale jakbyś chciał to rozwinąć dalej? Co roku wchodzi coś nowego, wirtualka potrafi zeżreć i 8 wątków, wszystko zależy od Twojego zaangażowania w to co robisz. Jeśli masz taki budżet, to warto zainwestować.

Możesz postawić w takim razie na start:

Lenovo Y700-17 i7-6700HQ/8GB/1000/Win10 GTX960M FHD

Upgrade ramu nie jest problematyczny, zawsze możesz dokupić w przyszłości kość, a na start budżet nie będzie nadwyrężony, jednakże wątpię żeby te kości potaniały bo DDR4 dopiero co się pojawiają sodimm'y.

W przypadku zainwestowania:
Lenovo Y700-17 i5-6300HQ/8GB/1000/Win10 GTX960M FHD

Być może także Ci wystarczy w takim wypadku, są to dość mocne 4-rdzenie 4-wątki, z obsługą w pełni GTX'a nie będzie problemu. Jednakże procesor'a tutaj już raczej nie zmienisz, jest wlutowany w płytę główną - a mówię, jeśli chcesz dalej rozwijać tam to co robisz i się bawić dalej, to wielowątkowość procesora jest do wykorzystania, więc nie byłyby to pusto wydane pieniądze. 

Decyzja musi już należeć do Ciebie.

Edytowane przez wmk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirtualka tylko i wyłącznie narzędzia związane z Automatyką i Robotyką. Ale argument "No dobrze, na ten moment - ale jakbyś chciał to rozwinąć dalej? Co roku wchodzi coś nowego" przemawia do mnie za tym, żeby dołożyć i wziąć i7 i 16GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ramem nie będzie problemu, mówię to możesz dokupić sobie zawsze za XXX czasu. Gorzej z procesorem. Niby to 'tylko' czysto rachunkowe 20% różnicy między tymi procesorami, ale jednak pozostawia pewne wolne pole do działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, raczej jestem osobą która ostro "zapiepsza" na każdą zarobioną złotówkę, i nie wydaje na lewo i prawo kaski.

 

Czyli mogę rozumieć, że i7 6700HQ jest rozwojowy, który w przyszłości w połączeniu z GTX960M nada się dalej do grania w najnowsze gierki na najbliższe "kilka" lat? Bo boje się, że to GPU jest NA TERAZ "w miarę ok" ale za kilka lat okaże się kupą i bez sensu okażę się branie i7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No GPU jest bardziej na teraz, tzn. mobilny sprzęt jest daleko w tyle za sprzętem 'stacjonarnym'.
Bardziej chodziło mi o pracę - w tym czym się zajmujesz.

GTX960M aktualnie radzi sobie z każdą grą na wysokich ustawieniach - największy problem może stawiać W3, gdzie na wysokich w FHD jest na pograniczu grywalności (trzeba obniżyć trochę shadery i hairworks'a wyłączyć).

 

Ciężko nagonić za techniką i stwierdzić, co będzie za jakiś czas.

Edytowane przez wmk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...