Skocz do zawartości
CougarV6

Czy Plextor M6e (PCI-e) będzie ograniczony prze złącze x1?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów

Niedawno składałem nowy zestaw i jedną z jego części jest Dysk SSD Plextor m6e black edition 128GB. (Zdaję sobie sprawę ze słabej opłacalności takiego zakupu, ale była tak zwana okazja) Dysk ten jest oczywiście podpinany pod złącze PCI-e i tu rodzi się pytanie.

 

Deklarowane przez producenta transfery to

• Do 770 MB/s sekwencyjnego odczytu
• Do 625 MB/s sekwencyjnego zapisu
• Do 105K IOPS 4KB losowego odczytu
• Do 100K IOPS 4KB losowego zapisu

 

Chciałem z racji ergonomii w obudowie przełożyć ten dysk ze slotu PCI x 16 do x1.

Moja płyta go Asus Ranger VIII. Wszystkie sloty są 3.0 a wedle specyfikacji PCI nawet slot x1 w wersji 3.0 nie powinien ograniczać transferu tego dysku. Support Plextora twierdzi jednak iż będę ograniczał mocno dysk używając go w slocie x1.

 

Przyznam że zgłupiałem. Czyżbym czegoś nie kumał? W załączniku dwa zrzuty z instrukcji do płyty głównej.

post-189594-0-40281500-1476953901_thumb.jpg

post-189594-0-83096200-1476953907_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz go wsadzić w gniazdo PCI-E 1x ?

 

Płyta ma 6 gniazd PCI-E  ,w tym fizycznie 3 x 16x , jedno jest elektrycznie 4x .

 

Wepnij jak możesz dysk w port PCI-E 16x .

 

Choć nawet w PCI-E 1x 3.0 nie powinien być ograniczany , przepustowość portu jest większa niż transfery SSD .

 

Inna opcja to rozebranie tego dysku na czynniki pierwsze i wpięcie bezpośrednio samego dysku w port M.2 , bo prawdopobnie to to samo co starsza wersja M6E czyli normalny dysk wpięty poprzez port M.2 na specjalnie przygotowaną kartę rozszeżeń a całość jest wpinana w port PCI-E ,

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz go wsadzić w gniazdo PCI-E 1x ?

 

Płyta ma 6 gniazd PCI-E  ,w tym fizycznie 3 x 16x , jedno jest elektrycznie 4x .

 

Wepnij jak możesz dysk w port PCI-E 16x .

 

Choć nawet w PCI-E 1x 3.0 nie powinien być ograniczany , przepustowość portu jest większa niż transfery SSD .

 

Inna opcja to rozebranie tego dysku na czynniki pierwsze i wpięcie bezpośrednio samego dysku w port M.2 , bo prawdopobnie to to samo co starsza wersja M6E czyli normalny dysk wpięty poprzez port M.2 na specjalnie przygotowaną kartę rozszeżeń a całość jest wpinana w port PCI-E ,

Ponieważ moja karta grafiki (780 super jetstream) przyprawia mnie o łysinę z powodu hałasu (podczas sesji w wiedźmina jest to istna suszarka) i dostałem w spadku od znajomego chłodzenie Prolimatech mk26 i z tego co widzę po zamontowaniu tego potworka plus wentyle będzie to nie możliwe. (teraz dysk siedzi w drugim slocie x16). Może od biedy zmieści się w najniższym slocie x16 który pracuje jako x4 ale chcę założyć możliwość wpięcia go do górnego x1. I właśnie tu mam dylemat bo tak jak mówisz wydaję mi się iż takie złącze nie będzie dusić dysku. Z drugiej trony w Plextorze nie wiedzą co mówią? Rozbierać dysku do formatu m2 wolałbym uniknąć ze względów estetycznych ;) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po specyfikacji dysku jak i PCI-E 3.0 to nie powinno być problemów , przepustowość portu jest większa niż wymagana przed dysk .

 

Zresztą nawet jak będzie trochę ograniczany to nie wiele na tym staracisz , przykładowo wiele dysków SATA III jest montowanych na portach SATA II i ludzie są z tego zadowoleni ( w tym ja ) .

 

Inna kwestia to sam dysk - mimo portu M.2 / PCI-E to nadal dysk SATA / AHCI , zresztą transfer to nie największa zaleta SSD .

 

Bardziej liczy się czas dostępu czy ilość IOPS .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów

Niedawno składałem nowy zestaw i jedną z jego części jest Dysk SSD Plextor m6e black edition 128GB. (Zdaję sobie sprawę ze słabej opłacalności takiego zakupu, ale była tak zwana okazja) Dysk ten jest oczywiście podpinany pod złącze PCI-e i tu rodzi się pytanie.

 

Deklarowane przez producenta transfery to

• Do 770 MB/s sekwencyjnego odczytu

• Do 625 MB/s sekwencyjnego zapisu

• Do 105K IOPS 4KB losowego odczytu

• Do 100K IOPS 4KB losowego zapisu

 

Chciałem z racji ergonomii w obudowie przełożyć ten dysk ze slotu PCI x 16 do x1.

Moja płyta go Asus Ranger VIII. Wszystkie sloty są 3.0 a wedle specyfikacji PCI nawet slot x1 w wersji 3.0 nie powinien ograniczać transferu tego dysku. Support Plextora twierdzi jednak iż będę ograniczał mocno dysk używając go w slocie x1.

 

Przyznam że zgłupiałem. Czyżbym czegoś nie kumał? W załączniku dwa zrzuty z instrukcji do płyty głównej.

 

Dlaczego po prostu nie przelozysz tego dysku i nie zrobisz benchmarku? Po co czekac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...