Skocz do zawartości
Jackenmen

Monitor + uchwyt, budżet 1000zł (do uchwytu mogę dołożyć, jeśli będzie potrzeba), 24 cale, 60 Hz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Moim głównym monitorem jest Dell P2414H (24 cale, VESA 100mmx100mm, Waga: 3.51kg). Do niego chciałbym dokupić uchwyt (przyczepiany do biurka) na dwa monitory (Pivot w stojaku, by się przydał i chciałbym mieć możliwość włożenia gdzieś kabli od monitorów), no i oczywiście drugi monitor. Chciałbym się zamknąć w 1000 zł, ale do uchwytu mogę dołożyć, jakby była potrzeba.

 

Potrzeby:

1. Nie potrzebuję ekranu powyżej 60Hz (ba, nawet nie chcę powyżej, bo jak spróbuję, to już nie będę mógł wrócić do mniejszego odświeżania, a wystarczy mi, że jestem uzależniony od dwóch monitorów)

2. Nie potrzebuję G-Sync i Freesync, wystarcza mi zwykła synchronizacja pionowa :).

3. Nie potrzebuję głośników w monitorze.

4. Z miłą chęcią przyjmę gniazda USB w monitorze, ale nie są one niezbędne, bo posiadam takowe w dotychczasowym.

5. Nie wiem, czy monitory są także sprzedawane bez stojaków, ale jeśli tak, to takowego nie potrzebuję.

6. Żywe, kontrastowe kolory są dla mnie wyjątkowo ważne, więc możliwie jak najszerszy gamut (z moich informacji wynika, że bardziej nasycone kolory znajdę w monitorach szeroko-gamutowych), bo nie jestem nadmiernie zachwycony kolorami obecnego monitora.

7. Małe ramki wokół ekranu wskazane, ale nie jest to niezbędne.

8. Złącze DisplayPort.

To chyba wszystkie moje potrzeby :D Trochę dużo, ale wolę zapisać wszystko, co mi chodzi po głowie.

Edytowane przez Jackenmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Potrzeby:

6. Żywe, kontrastowe kolory są dla mnie wyjątkowo ważne, bo szczerze pod tym względem bardziej podobają mi się kolory ekranu laptopa niż mojego obecnego monitora.

 

 

Radziłbym poszukać szeroko-gamutowego monitora i go nie profilować - przy treściach sRGB będziesz miał wóczas tak mocno nasycone kolory, że nie będziesz chciał więcej :)

 

Dell UP2516D to zobacz tego,

 

To może być strzał w dziesiątkę.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączony po DP, sterowniki Nvidii są. Dell własnych chyba nie ma (wiem, że mają oprogramowanie do dzielenia ekranu na części i chyba tylko to). Jeśli chodzi o UP2516D, to nie potrzebuję monitora powyżej FHD. I wolałbym jednak 24 cale, by jakoś to wyglądało, jak będą obok siebie. Cena zresztą przekracza tysiaka, co jest dla mnie już trochę przesadą. Jeśli chodzi o te monitory szeroko-gamutowe, to da się jakoś filtrować na jakiejś stronie po tym "typie"? Są jakieś inne nazwy, po których mógłbym szukać?

 

No i jeszcze, czy ta rada z tym monitorem ma charakter sarkastyczny (bo boję się tego, że "nie będę chciał więcej", a wręcz będę się bał na to patrzeć :D)? Nie mogę coś wyczuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jeśli chodzi o te monitory szeroko-gamutowe, to da się jakoś filtrować na jakiejś stronie po tym "typie"? Są jakieś inne nazwy, po których mógłbym szukać?

 

No i jeszcze, czy ta rada z tym monitorem ma charakter sarkastyczny (bo boję się tego, że "nie będę chciał więcej", a wręcz będę się bał na to patrzeć :D)? Nie mogę coś wyczuć.

 

Nie ma sarkazmu - po prostu szeroki gamut umożliwia uzyskanie bardzo dużego nasycenia kolorów. Jak taki monitor odszukać - chyba pozostaje czytać specyfikację i tam gdzie jest napisany gamut np. powyżej 90% AdobeRGB, to ten będzie szeroko-gamutowy. Natomiast 72% AdobeRGB = 100% sRGB i to jest przeciętny gamut, czasem nazywany też wąskim. Oczywiście jak Ci się takie przesycenie znudzi, to wystarczy oprofilować monitor i kolorki w programach z CMS będziesz miał naturalne (czyli np. w Firefox, MPC-HC, GIMP, Photoshop).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji mojego monitora mam napisane: "86% color gamut1 (typical)" [LINK]

To wysoko, czy nisko? Jeśli wysoko, to może po prostu mam słabe kolory przez jasność ustawioną na minimalną? Nie chcę ustawiać jasności dużo wyżej, więc może nie warto kupować monitora szeroko-gamutowego? Z góry zaznaczam, że się kompletnie na tym nie znam. A i przy wyższej jasności nie wydaje mi się, żeby było dużo lepiej z kolorami, ale trochę widać chyba różnicę. Trochę chaotycznie napisałem, ale zastanowiła mnie zależność jasności z kolorami.

Jeszcze mam jedno pytanie. W internecie spotkałem się z trzema przestrzeniami kolorów: sRGB, AdobeRGB i CIE 1931.

Mógłbyś mi je jakoś porównać? Wiem już, że 72% AdobeRGB = 100% sRGB według tego, co mi napisałeś i chciałbym teraz mieć porównanie do CIE 1931. :)

Edytowane przez Jackenmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji mojego monitora mam napisane: "86% color gamut1 (typical)" [LINK]

To wysoko, czy nisko?

 

Zależy, czy to 86% sRGB (to byłaby bida), czy 86% AdobeRGB (to już jest ponad-przeciętnie sporo, choć są monitory na rynku z jeszcze szerszym gamutem w okolicach 100% AdobeRGB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wysoko, to może po prostu mam słabe kolory przez jasność ustawioną na minimalną?

1. :)

 

Musiałbym zobaczyć jak to u Ciebie wygląda. Tak czy inaczej jak przesiądziesz się z 86% AdobeRGB na 95% AdobeRGB, to nasycenie w aplikacjach bez CMS wzrośnie. Poza tym wyblaknięcie kolorów może być wywołane:

- ustawieniami w aplikacji (np. w aplikacjach do wyświetlania filmów można manipulować nasyceniem)

- ustawieniami w sterownikach karty graf. (też tam bywaja suwaki nasycenia)

- ustawieniami systemowymi (np. jakiś nieodpowiedni profil monitora owocuje przesadnym wyblaknięciem)

- ustawieniami monitora (w moim modelu jest np. regulacja nasycenia)

:D 

I powiesz jeszcze o proporcji pomiędzy AdobeRGB, a CIE1976 i pomiędzy AdobeRGB, a CIE 1931? :)

 

Tych przestrzeni jest dużo więcej, więc chodźmy na skróty (pomiary Twojego modelu):

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_p2414h.htm

 

... widać tam gamut tak szeroki jak sRGB/72%AdobeRGB, jednak nieco przesunięty, więc niektóre kolorki masz bardziej wyblakłe od standardu, a inne bardziej nasycone, ale generalnie jest podobnie do typowego monitora pod wzgl. globalnego nasycenia (tzn. po przesiadce na szeroko-gamutowca typu ~95% AdobeRGB, będziesz miał wyraźnie większe nasycenie)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a teraz powiedz mi, jakie monitory szeroko-gamutowe znasz do 800 zł maksymalnie? Są w ogóle takie?

Edit: Albo jakiś monitor, który ma najwyższy gamut do tej ceny? Bo nie wiem, czy w ogóle jest to osiągalne :o

Edytowane przez Jackenmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...