Skocz do zawartości
KERMIz

Jaki dodatkowy wentylator do chłodzenia CPU noctuy?

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu. Posta wspomagam linkami ze zdjęciami, żeby łatwiej było zrozumieć co chciałbym osiągnąć.

Planuję zakup chłodzenia cpu firmy Noctua model NH C14S, które można zobaczyć pod tym linkiem: https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-noctua-nh-c14s-742876/

Wiatraczek noctuy będzie pod spodem (bliżej procesora) - jak na drugim zdjęciu w linku z morele. Ponieważ sprzęt będzie montowany w obudowie Cooltek umx4 srebrnej z oknem, chciałbym uzyskać efekt wizualny na chłodzeniu procesora zbliżony do tego widocznego na tych zdjęciach:

http://imgur.com/a/hddvd

Dlatego też chciałbym zakupić dodatkowy drugi wentylator/wiatrak, który zamontuję na chłodzeniu noctuy. Będzie to wentylator z podświetleniem. Dokładnie myślałem o modelu Enermax T.B Appolish 140, który można zobaczyć jak wygląda pod tym linkiem:



a o specyfikacji przeczytać tutaj: https://www.morele.net/enermax-t-b-apollish-140-ucta14n-r-505748/ lub tutaj: http://www.enermax.co.uk/tbapollish/?L=...%20%3Ca%20href%3D

W związku z powyższym mam kilka pytań:

1. Czy stoi coś na przeszkodzie, żeby ten wiatraczek zainstalować jako drugi na wskazanym przeze mnie chłodzeniu noctuy? Wiem, że wcześniej noctua miała model tego chłodzenia z dwoma wiatrakami a nazywał się on NH C14.

2. W jaki sposób zdobyć taką "metalową klamerkę" służącą do montażu tego drugiego wiatraczka. Taka zapinka jest dodawana do wiatraka noctuy i dlatego klient ma dowolność czy instaluje wiatrak pod czy nad chłodzeniem, jak to widać na przedstawionych zdjęciach. Czy można to gdzieś dokupić?

3. Czy to, że oryginalny wiatrak noctuy pracuje z prędkością od 300 do 1500 obrotów a ten drugi enermaxa, który chcę podłączyć z prędkością max 750 obrótów może sprawić, że coś się zepsuje? Chodzi mi o to, czy automatyczne sterowanie prędkością PWM nie spowoduje, że płyta główna przyśpieszy ten drugi wiatrak do 1500 co spowoduje jego spalenie? A może jakieś inne zagrożenia? Być może to głupie pytanie, ale nie znam się na tym.

4. Czy kierunek podłączenia dwóch powyższych wiatraków ma znaczenie? W którą stronę powinny wiać, żeby chłodzić najwydajniej?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pomoc.

PS: Jeżeli znacie jakieś wiatraczki do cpu z fajniejszym podświetleniem to chętnie zobaczę, poproszę o linki. Chętnie dowiem się też o alternatywnych rozwiązaniach dla mojego pomysłu.

PS2: Normalnie kupiłbym drugi oryginalny wiatrak noctuy, ale niestety nie mają z podświetleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pakowanie dwóch różnych wentylatorów na chłodzenie to debilny pomysł. Mocniejszy będzie narzucać przepływ a to dopiero wiąże się z prędkością obrotową. 

Nie widzę aby Noctua oferowała oddzielnie klipsy do mocowania więc pozostaje mail do supportu. Ostatniego pytania nie rozumiem za bardzo - żeby ramki nie kaleczyły oraz zgodnie ze sztuką wentylatory na C14 mają wiać na płytę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pakowanie dwóch różnych wentylatorów na chłodzenie to debilny pomysł. Mocniejszy będzie narzucać przepływ a to dopiero wiąże się z prędkością obrotową. 

Nie widzę aby Noctua oferowała oddzielnie klipsy do mocowania więc pozostaje mail do supportu. Ostatniego pytania nie rozumiem za bardzo - żeby ramki nie kaleczyły oraz zgodnie ze sztuką wentylatory na C14 mają wiać na płytę.

Może i debilny, ale na rynku nie ma urządzenia, które gwarantowałoby klasę noctuy i podświetlenie, jak na zaprezentowanych przeze mnie obrazkach.

Jak rozumieć "mocniejszy będzie narzucać przepływ a to dopiero wiąże się z prędkością obrotową"? Jakie będą tego skutki?

 

Odnośnie ostatniego pytania to chodziło mi jak ustawić kierunek wiania tych dwóch wiatraków, bo są 3 możliwości:

 

1. Wentylator Noctua------> radiator  -wentylator enermax-------->

2. Wentylator Noctua ------> radiator <---------- wentylator enermax

3. Wentylator Noctua <-------- radiator <---------- wentylator enermax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ostatniego pytania to chodziło mi jak ustawić kierunek wiania tych dwóch wiatraków, bo są 3 możliwości:

 

1. Wentylator Noctua------> radiator  -wentylator enermax-------->

2. Wentylator Noctua ------> radiator <---------- wentylator enermax

3. Wentylator Noctua <-------- radiator <---------- wentylator enermax

Skup się, naprawdę. To wyeliminuje bezsensowne pytania.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wróć do szkoły bo wątpię abyś zrozumiał analogię z rowerem o kołach o różnych średnicach i dystansie 1km....

Wsadź sobie takie porady głęboko i nie pisz więcej w tym wątku.

Edytowane przez KERMIz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź sobie takie porady głęboko.

 

Przykro mi stwierdzić że chcesz się brać za coś co jest poza Twoją wiedzą z podstaw fizyki. Najbardziej żenujące jest jednak to że nie starasz się zrozumieć jak daleko jesteś poza skalą robieniem z siebie niepełnosprynego osobnika na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi stwierdzić że chcesz się brać za coś co jest poza Twoją wiedzą z podstaw fizyki. Najbardziej żenujące jest jednak to że nie starasz się zrozumieć jak daleko jesteś poza skalą robieniem z siebie niepełnosprynego osobnika na forum.

Szkoda mi czasu na ciebie chłopcze... także sp...okojnie opuść ten wątek i nie wracaj.

 

Edit:

Przykład chłodzenia noctuy, gdzie zamontowane są 2 wentylatory o różnej średnicy i różnych prędkościach:

 

http://noctua.at/en/products/discontinued-products/nh-d14/specification

 

Swojego czasu jedno z topowych chłodzeń na rynku. I co, tutaj mocniejszy nie narzucał przepływu? Debilne rozwiązanie?

PS: A jeżeli ten drugi, ledowy wentylator będzie miał taką samą maksymalną prędkość obrotów na minutę, jak ten noctuy, czy wtedy takie rozwiązanie się sprawdzi?

Edytowane przez KERMIz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cel który chcesz osiągną determinuje ułożenie wentylatorów

 

3. Wentylator Noctua <-------- radiator <---------- wentylator enermax

Obroty musisz dobrać na słuch, bo może się okazać, że wolniejszy wentylator będzie terkotać i dopiero podniesienie obrotów ustabilizuje łożysko.

 

Zamiast unoszenia włącz funkcję myślenia.


2. W jaki sposób zdobyć taką "metalową klamerkę" służącą do montażu tego drugiego wiatraczka. 

Jest w zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...