Skocz do zawartości
Stefan BoliMniewKrzyżu

Stary, wysilony procek oraz najnowsze gry.

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy przyjaciele!

 

Oto mój komp: Q6600 2.4Ghz@3.6Ghz

8GB RAM DDR2 800Mhz@977Mhz

GTX 750Ti 2GB

750W Corsair

Vista 64bit

 

Podjąłem próbę uruchomienia najnowszej gry FPS. Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę, okazało się, że brak aplikacji o nazwie: "vulkanRT".

Ściągnąłem i spróbowałem zainstalować. Niepowodzenie. Pojawia się bowiem złowrogi komunikat, którego najistotniejszy fragment brzmi: "errorcode: 45".

 

System ma wszystkie łatki, aktualizacje oraz dx11.

Wiem, to stary OS. I obawiam się, że to chyba właśnie jego wina.

 

Planuję zamienić grafikę na GTX 1050 Ti, a Vistę na Win 10. Tylko tak się zastanawiam, czy najnowsze gry zaakceptują mojego podkręconego Q6600?

Bo co z tego, że w moim blaszaku pojawi się nowa grafika oraz OS, skoro gry i tak się nie uruchomią, bowiem procesor, choć ekstremalnie wysilony, jest zbyt stary, aby najnowsza pozycja raczyła się odpalić.

 

Pytam zatem, czy najnowsze gry typu: Far Cry 5 oraz Wolfenstein The New Colossus uruchomią się, gdy grafika oraz OS zostaną wymienione, a moim prockiem będzie nadal Q6600 3.6Ghz? I niech to będzie pierwsze pytanie.  A Drugie: dlaczego aplikacja "VulkanRT" nie może się zainstalować.

 

Proszę o pomoc.

Edytowane przez Stefan BoliMniewKrzyżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało prawdopodobne aby ten procek poradził sobie czy w ogóle uruchomił ww. tytuły , choćby na minimalnych detalach .

 

Do FC5 potrzeba I5 750 , Wolf II TNC ma sporo wyższe wymagania - w minimalnych jest I7 3770 , procki mocniejsze niż stary Q6600 , szczególnie I7 3770 .

 

Czas na zmianę platformy na coś nowszego - minimum S1155 i I5 2xxx .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek za stary niestety by sobie poradzić z dzisiejszymi grami. Za słaby jeden wątek. Procek to już zabytek można by powiedzieć.  Na Allegro za ok 500 zł idzie czasem trafić zestaw - płyta na H61 + i5 2400 i 4 GB DDR3.

 

Co do VulkanRT to pewnie przez system, ale to i tak bez znaczenia, bo proc i cała platforma nie nadaje się nie tylko pod nowy OS, ale i gry.   Z słaby procek. To że ma 3.6 ghz, co i tak jest mało jak na dzisiaj, to niczego nie zmieni. 1 mhz w Q6600 to nie to samo co 1mhz w takim i5 2500 np. A co dopiero w takim i5 7400 

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ten proc to śmiech na sali. Nie oczekuję 432 fps-ów w rozdziałce full-hd, ale jeżeli zmieszczę się w 60 fps - i to nawet w ustawieniach "low" i niskiej rozdzielczości - nie będę narzekał.

Czytałem komentarz, z którego wynika, że ktoś sobie pogrywał w najnowszego Wolfa na i3. I co? Miał ponoć około 60 fps. Ale jak jest w rzeczywistości – nie wiem. Nie chce mi się jednak wierzyć, abym nie mógł uruchomić najnowszych gier z tym procem. Słabe wyniki? Tak. Innego scenariusza być nie może, ale żebym nie mógł gry odpalić...

Mam dylemat, bo albo wydam 1500 zł na modyfikację platformy - i nie będę miał za złe, że osiągnę max 50 fps na niskich ustawieniach - albo kupuję nowego kompa. Tylko to wydatek rzędu 6 tys zł. Skąd taka wygórowana kwota? Bowiem wybrałem już kompa. Jego wydruk konfiguracji spoczął w książce jako zakładka. A skoro taka ilość gotówki wydana na blaszaka mnie przeraża, za często do tego wydruku nie sięgam. Dlaczego tak drogo? Czy nie wystarczy i5 oraz grafika za 1000 zł?

 

To dłuższa historia. Ale to nie znaczy, że nie można jej opowiedzieć.

Otóż jakiś rok temu kupiłem 27 calowy monitor, zdolny generować 144Hz, o rozdzielczości FULL HD. Spodziewałem się sporej frajdy, ale owa frajda, jaką dają te 144Hz, przerosła moje oczekiwania. Nie myślcie tylko, że się nie przygotowałem. Że zainstalowałem Crysisa 3 i oczekiwałem, że osiągnę te 144fps-y. A skąd! Byłem realistą. MW2, MW 3, Portal 2, CS:GO i inne gry, w których osiągnę najwyższą możliwą płynność, jaką oferuje ten monitor. Nawet Crysis 2 był blisko porządnej średniej w stylu: 80-110 fps. Choć częściej doświadczałem tej pierwszej wartości, ale jest to przecież gra o sporych wymaganiach, pretensji więc nie mam.

Zatem frajda niesamowita. I co teraz? Mam zmodernizować kompa i zadowalać się 50 fps – jak dobrze pójdzie? A może wydać 3 tys na nowego kompa i ignorować fakt, że 80 fps to nie to samo co 144 fps? Gdyby owe 144Hz nie dawało takiej frajdy, położyłbym lagę na ta całą kwestię płynności, ale tak nie jest.

Może to zatem była fatalna decyzja, że kupiłem monitor o tak wysokiej częstotliwości odświeżania., bo gdybym poprzestał jedynie na tych 27 calach oraz rozdziałce 1920x1080 to sądzę, że i tak byłbym zadowolony. Ale stało się inaczej.

Jeżeli chcielibyście dać mi radę w stylu: „daj spokój, wydaj mniej na kompa i zapomnij o tych 144Hz. 80fps tobie wystarczą.” - to od razu odpiszę, że to nieprawda. Nie wystarczą. Nie chcę wyjść na tego, co się chwali, bo przecież monitor mojego typu nie kosztuje tyle co dom i nie ja jeden taki sprzęt posiadam, możliwe, że niejedna osoba, która czyta moje słowa, posiada takowy sprzęt, ale faktem jest, że jak już pograsz sobie w gry, których płynność rozgrywki to owe 144Hz, i przyjdzie tobie włączyć tytuł, gdzie osiągniesz maks 120 fps, to czujesz, że coś jest nie tak. A jeżeli najwyższą wartością klatek na sekundę będzie zaledwie 80 fps, to momentalnie na twarzy pojawia się grymas, zdajesz sobie sprawę, że coś ewidentnie jest nie tak, jak być powinno. I to odczucie nie znika. Mogę zostać zrozumiany jedynie przez osobę, która grała w gry z najwyższą możliwą płynnością. Może przykład. Gdybym miał np. zagrać w SC:GO czy MW3 i nie miałbym tych 144fps, ale np. 120fps – nie minie minuta i dam sobie spokój. Wyłączę grę. I nie potrzebuję mieć włączonego programu fraps. Najzwyczajniej to się czuje, bo choć nie dostrzegasz w prawym górnym rogu ilości klatek na sekundę, to gdy ich ilość nie osiąga wartości 144, to automatycznie rodzi się w tobie niechęć do gry.

Wiem, doskonale rozumiem, co myślicie. Że przesadzam. Prawda? Zgadłem? Ale, jak już pisałem, potwierdzić moje odczucia może jedynie osoba, która ma monitor 144Hz.

 

Moja strategia? Otóż na mym dysku cały czas obecne będą gry, w których osiągnę te 144fps.

Przeprowadzę modernizację: wymiana OS oraz grafiki na GTX 1050TI i nie będę się buntował, gdy w najnowszym Wolfie czy Far Cry 5 osiągnę max 50 fps. Odreaguję, gdy odpalę gry, które dadzą mi te 144Hz, których na moim dysku nie brakuje. Ale scenariusz, gdy modernizację przeprowadzę, powyższe, najnowsze gry zainstaluję, a nie odpalę ich, bo procek to uniemożliwi, to będzie to scenariusz wybitnie najgorszy. Zatem? Gdyby ktoś mógł mnie upewnić, że mój proc podoła tym grom, w sensie uruchomienia, byłbym wdzięczny.

Edytowane przez Stefan BoliMniewKrzyżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś to co wcześniej napisałem ?

 

FC5 ma w wymaganiach minimalnych I5 750 , na I3 21xx lub nowszym też powinien ruszyć , i3 ma wydajniejszy wątek niż starsze I5 750 choć ma 2 rdzenie + HT .

 

Co do najnowszego Wolfa i I3 - to nie wiadomo na jakim modelu ten gostek odpalił - co innego pierwsze I3 5xx a co innego najnowsze I3 8xxx z 4 rdzeniami ( w zasadzie to I5 7xxx pozbawione turbo ) .

 

To samo tyczy się I5 - I5 7xx są jednymi ze słabszych I5 ( słabsze są tylko 2-rdzeniowe I5 6xx ) , z drugiej strony mamy I5 8xxx - w wielu grach wydajniejsze niż I7 poprzedniej generacji , głównie za sprawą większej ilości rdzeni .

 

A to czy wykręcony Q6600 odpali te gry choćby na minimalnych to ci nikt nie powie , z FC5 może jeszcze da radę - w końcu przewaga wydajnościowa I5 750 nie jest aż tak wielka w stosunku do wykręconego Q6600 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...