Skocz do zawartości
Lut

Mały cichy komputer BEZ karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Potrzebuję komputera spełniającego poniżej opisane wymagania (niektóre dość niestandardowe). Będę bardzo wdzięczny za pomoc / sugestie dotyczące wyboru komponentów (szczególnie obudowy i chłodzenia).

Komputer na wzór Dell Optiplex 7010. W skrócie: kompaktowa obudowa, bez osobnej karty graficznej, do obsługi programów (ale nie do gier), przeglądarki, filmów, muzyki itp.

Wymagania:

Obudowa: możliwie mała, najlepiej leżąca (pozioma), aby można było na niej ustawić monitor.

Chłodzenie: „półpasywne” lub inne ciche – komputer ma być cichy (nie musi być zupełnie bezgłośny)

Procesor: Intel

Karta graficzna: zintegrowana na płycie głównej

Karta muzyczna: mile widziana, jeśli nie wpłynie na wzrost wielkości obudowy

RAM: 32 GB (4 x 8 GB)

Dysk twardy 1: SSD 320 GB

Dysk twardy 2: 1000 GB (klasyczny HDD) 

CD-Rom: Tak (z nagrywarką płyt CD/DVD)

Budżet: rozsądny stosunek jakości do ceny (optimum), nie musi to być najtańsza konfiguracja ale też nie najnowsze i najdroższe rozwiązania.

 

W powyższej konfiguracji szczególnie istotne jest:

1) zasilanie / chłodzenie – aby było ciche i wydajne

2) obudowa – dobrej jakości, cicha, możliwie mała, leżąca (pozioma) aby można było postawić na niej monitor, porty USB na froncie.

3) dyski twarde – solidne, dobrej jakości, bezawaryjne, trwałe

4) muzyka - im lepsza jakość odtwarzanej muzyki tym lepiej, jednak nie jest to priorytet

pozostałe podzespoły: procesor, RAM itp nie muszą myć najnowszych generacji – najlepiej aby posiadały rozsądny współczynnik wydajności do ceny.

 

Z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie programy będą na tym kompie wykorzystywane - bo samo stwierdzenie do obsługi programów jest bardzo ogólnikowe .

Do reszty wymienionych zastosowań to wystarczy Celeron + 4-8GB ram .

Obecnie każdy "cywilny" procek Intela ma wbudowaną kartę graficzną , na płytach już nie ma iGPU .

SSD - dysku o takiej pojemności w zasadzie nie znajdziesz albo to będzie coś bardzo niszowego i niesprawdzonego , ze sprawdzonych SSD brał bym dyski o pojemności 240-275GB lub 480-525 GB .

A-Data SU800/SU900 , Crucial MX300 , Goodram Iriudium Pro , Samsung 850 EVO .

Ew. jak potrzebujesz szybkich SSD to modele z protokołem NVMe - Samsung 960 EVO , Patriot Hellfire , Plextor M8PE czy A-Data SX6000/SX7000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM - może przesadziłem, myślałem, że są standardowo 4 sloty więc od razu chciałem je zapełnić :), 16 GB też się sprawdzi. Wolałbym nie schodzić poniżej 16.

Programy - nic ciężkiego, np. do tworzenia grafiki ani obliczeń na dużych zbiorach danych nie będzie wykorzystywane. Na pewno będzie to wiele najzwyczajniejszych programów naraz (muzyka, przeglądarka, poczta, antywirus, itp), dokładnie nie wiem. Osoba, która będzie korzystać potrafi skutecznie 'zamulić' komputer więc chciałbym aby sprzęt był w miarę wydajny.

Dziękuję za sugestię odnośnie dysku.

Jaka byłaby do tego dobra płyta główna i obudowa+chłodzenie? Najlepsze byłoby coś małego, cichego, na czym można postawić monitor.

 

 

 

Edytowane przez Lut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich rzeczy to kup sobie AiO, no chyba, że musisz mieć konkretny wypatrzony monitor. AiO są i 21,5" i 23,5". Są też Dell z serii Optiplex. Bardzo ciche miałem okazję posłuchać. W dodatku bardzo ładnie się rozbierają, parę śrubek i masz dostęp do wszystkiego.

AiO będzie miał już ze sobą głośniki, kamerkę, mikrofon, jest wifi i bT

np. http://allegro.pl/dell-optiplex-5250-i5-8gb-256ssd-fhd-10pro-36nbd-i7107068717.html

Można dołożyć HDD i druga kostkę 8GB i masz to co chciałeś. Do zadań które potrzebujesz super sprawa. W dodatku ma możliwość montażu na stojaku VESA. Czyli pałąk na skraju biurka i cały blat biurka dostępny.

takie coś, sam tak mam i baaardzo sobie chwalę ;)

81dIRZDe3VL._SL1500_.jpg

Edytowane przez barwniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...