Skocz do zawartości
Animaes

PC do obliczeń naukowych, 3k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Chcę złożyć PC zoptymalizowany pod rozproszone obliczenia naukowe z wykorzystaniem programu Boinc. Poza tym PC będzie slużył do pracy webmasterskiej oraz surfowania po necie. Celem jest złożenie zestawu maksymalizującego wydajność z wata. Komputer będzie chodził 24/7. GPU zamierzam zakupić osobno, coś z pasywnym chłodzeniem. Nie śpieszy mi się z zakupem, mogę poczekać nawet kilka miesięcy jeśli nadchodzi jakaś nowość, na którą warto byłoby poczekać.

Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie oparcie zestawu na najnowszych procesorach Ryzen 3xxx. Złożyłem roboczo taki koszyk na podstawie popularności poszczególnych komponentów w sklepie owocowym. Komp będzie pracował pod pełnym obciążeniem, stąd starałem się wybrać możliwie przewiewną obudowę z 4 wentylatorami: https://www.morele.net/inventory/info/477a1e2c/

Uprzejmie proszę o Wasze komentarz i sugestie :)

 

Moje pytania:

Czy nada się do takiej platfomy mój zasilacz z 2012 roku? Czy w razie potrzeby uciągnie także dodatkowe GPU pokroju RTX 2060? OCZ ZS 550W 135, 80 Plus Bronze

Czy mój dysk z 2015r. będzie odczuwalnie wolniejszy od współczesnych dysków na złączu M2? SSD Crucial MX 100 256 GB

Spotkałem się z postami na forum z informacją, jakoby warto było poczekać na nowe płyty B550. Co one zaoferują oraz kiedy mają się pojawić w sklepach?

Jaki najmocniejszy procesor będę mógł zainstalować w przyszłości w socketcie AM4 na wybranej płycie głównej? Czy AMD zamierza wypuszczać także nowe generacje CPU na tej socket?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko żeby się nie okazało że Boinc wykorzystuje kartę graficzna do obliczeń [a proc leży i kwiczy]

 

autorze sprawdź czy ten projekt wykorzystuje kartę graf 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Animaes napisał:

Czy nada się do takiej platfomy mój zasilacz z 2012 roku?

brałbym golda - w koncu ma chodzić 24h

 

obecne dyski na m2 zjadają twojego krucjala

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M2 to tylko złącze , dużo zależy od zastosowanego protokołu .

Jak to będzie protokół SATA to twój MX100 powinien być lepszy niż większość obecnych SSD - masz dysk na dobrych pamięciach MLC a teraz królują pamięci TLC ( tyle że 3D ) wspomagane buforem SLC , bez bufora ich wydajność leci na łeb na szyję .

Co innego jak to będzie protokół NVMe , choć tutaj tak samo masz TLC 3D + bufor SLC , z działającym buforem te dyski będą znacznie szybsze niż MX100 , po wyczerpaniu bufora ( czyli zapełnieniu dysku w 90+% ) taki dysk zwolni , czasami nawet poniżej prędkości SATA III .

AM4 niby ma dotrwać do Zen 3 ale co będzie to tak na prawdę nie wiadomo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, reyden napisał:

M2 to tylko złącze , dużo zależy od zastosowanego protokołu .

chłopie przecież wiadomo że na nvme innych teraz nie ma sensu kupować !

jeżeli kupujesz dysk i masz 90 zapełnienia to wiadomo że to była wtopa i za mały kupiłeś [trzeba mieć rezerwę wolnego miejsca a nie rzeźbić po dysku danymi - znana zasada w przypadku ssdeków] 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2020 o 09:54, tesel napisał:

tylko żeby się nie okazało że Boinc wykorzystuje kartę graficzna do obliczeń [a proc leży i kwiczy]

 

autorze sprawdź czy ten projekt wykorzystuje kartę graf 

Boinc wykorzystuje dowolną liczbę rdzeniu w procesorach oraz w części projektów GPU. Zależy mi na zbudowaniu solidnej platformy AMD na nowych Ryzenach (8 lub 12 rdzeniu). Dodanie karty graficznej zostawiam na później, gdyż czekam na coś niedrogiego i energooszczędnego w 7nm.

Co z płytą B550, czy faktycznie warto na nią poczekać? 

Zauważyłem też, że poprzednia generacja Ryzenów (2700x vs 3700x) jest o 50% tańsza od aktualnej. Obecnie 749 PLN vs 1449 PLN. Czy nie sprawia to, że bardziej opłacalne jest zakupienie starszej generacji? Pobór mocy w maksymalnym obciążeniu: 3900X -- 208W, 3700X - 151W, 2700X - 198W, 

Edytowane przez Animaes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Animaes napisał:

 Dodanie karty graficznej zostawiam na później, gdyż czekam na coś niedrogiego i energooszczędnego w 7nm.

łudzić to się możesz [podobnie jak o tanich i dobrych płytach na b550]

R 2700 na początek to może być ciekawa tańsza opcja.

Na pewno aż 32GB ramu musisz mieć? 

i na pewno jakieś porządne chłodzenie na procka musisz mieć jak chcesz nim rzeźbić

jak przyszłościowo pod mocny procek to bym pomyślał o tych płytach

 https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-tuf-gaming-x570-plus-5938864/

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-x570-aorus-elite-5938855/

 

 

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...