Jump to content
Sign in to follow this  
kaziu02

AMD B450 - problem z macierzą RAID1

Recommended Posts

Witam,

Posiadam następującą konfigurację:
Płyta główna: GIGABYTE B450M-DS3H
Procesor: Ryzen5 3400G
RAM: 2x8GB 3200mhz HyperX
Dyski: 2xSSD 1TB SATA Samsung
System: Windows 10 Home

Z dwóch dysków SSD mam stworzoną macierz RAID1 za pomocą wbudowanego w płytę główną kontrolera AMD. Dyski SSD są sprawdzone i na 100% sprawne. Problem polega na tym, że po wyłączeniu komputera [nie po resecie], w BIOS pojawia się komunikat  "Warning there is a critical error in the array". Po wejściu do panelu AMD-RAID (ctrl+R) widzę moją macierz, która ma status Critical oraz dwa dyski SSD, pierwszy "Ready" (wyrzuciło go z macierzy), a drugi "Online". Z naprawą macierzy poradziłem sobie za pomocą sterownika AMDRaidXpert, gdzie w podglądzie macierzy miałem tylko jeden dysk do niej podpięty, a drugi był "REMOVED". Użyłem funkcji przekształć macierz, wybrałem oba dyski SSD, typ RAID1. Trwało to około 30min, ale macierz wróciła do statusu "Normal" i oba dyski podpięte. Po resecie komputera też było wszystko w porządku, w BIOS macierz miała status Normal i oba dyski były "Online". Niestety problem znów powtórzył się po wyłączeniu komputera i znów powtórzyłem całą operację przekształcania macierzy, ale niestety po wyłączeniu komputera problem wciąż się powtarza. Szukałem rozwiązania na forum AMD i tam kilka innych osób zgłaszało podobny problem do mojego, niestety nikt z supportu AMD nie udzielił pomocy. 
Jestem bardzo rozczarowany tym kontrolerem AMD RAID, gdybym wiedział o takich problemach wcześniej to pewnie wybrałbym platformę Intela. 
Chcę teraz przejść na programowy RAID1 wbudowany w Windows10 (macierz dublowana) i tutaj mam problem. Czy gdy wyłączę w BIOS RAID i przejdę na AHCI to stracę dane z dysku? Czy system normalnie ruszy? Nie mam pojęcia jak to będzie wyglądać ponieważ nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z macierzami RAID. Proszę o pomoc.