Skocz do zawartości
wilczu

NAS PC [<=1,5k] video 4k 60fps

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Potrzebuje tylko dla siebie NASa na 6 dysków w RAID 10 zaszyfrowanym AESem. Docelowo chcę odtwarzać  Blu-ray 4k 60fps z NASa na swoim komputerze po LANie. Zacznę od RAID0 z 2 dyskami 500GB, ale szybko dokupię jakieś kilkuterabajtowe HDD. Nie wiem czy w tym zestawie mam jakiś limit na pojemność. Najtaniej wyjdzie PC. Nigdy nie składałem komputera, nie znam się na socketach ani chipsetach. Systemem będzie jakiś Linux, ale nie wiem jeszcze jaki. Zarządzanie przez RDP. NAS PC będzie stał w drugim pokoju, więc potencjalny hałas nie będzie przeszkadzał. Na jesień planuję złożyć wydajnego blaszaka, ale chcę mieć NASa osobno.

1. Procesor AMD Athlon 200GE, 3.2GHz, 4 MB, BOX (YD200GC6FBBOX) - 213 zł

2. Płyta główna ASRock B450 PRO4  lub Płyta główna MSI B450-A PRO MAX (nie wiem o co chodzi z M2 ultra w tej pierwszej, 10Gb/s są drogie) - 420/439zł

3. Pamięć HyperX Fury, DDR4, 4 GB,2666MHz, CL16 (HX426C16FB3/4) - mam kilka kości DDR3 na stanie, ale z tego co czytałem to nie pasują do tych płyt. Docelowo może dokupię drugą kość - 91zł

4. Dysk SSD Kingston A2000 250 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SA2000M8/250G) - mam jakiś SSD 256GB na mSATA, ale chyba nie pasuje do MOBO - 189zł - Potrzebuje

5.  Zasilacz Fortron FSP500-60GLN(80) - mam na stanie, raczej sprawny - 0zł - ma tylko 2 przewody zasilania dysków, ale może są jakieś przejściówki z MOLEX (zasilacz ma wiele złączy molex). Ewentualnie Zasilacz SilentiumPC Elementum E2 SI 350W (SPC196) - 129zł

6. Obudowa Gembird Midi Tower Fornax 150B (CCC-FC-150B) - tańszej z 6x3,5 cala nie było. Mam na stanie jakieś 3 wentylatory jakby padły - 88zł

7. Jakiś dobry przewód Ethernet 15m

Razem: Min 1001zł, z droższym MOBO, zasilaczem i drugą kością RAM 1240. Nie wyszło tak źle, mimo że bez dysków HDD

 

Proszę o pomoc dotyczącą sprzętu:

a) Czy komponenty są ze sobą kompatybilne?

b) Czy PC NAS wydoli strumieniowanie 4k 60fps?

c) Czy to wszystko się zmieści w obudowie?

d) Może jakieś inne rekomendacje

Z góry dziękuję

Edytowane przez wilczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na NAS'ach się nie znam i nie zamierzam tutaj udawać znawcy, ale mogę podpowiedzieć odnośnie blaszaka. Jak będziesz pakować Athlona, to nie potrzebujesz aż takich dobrych płyt pod tego procka. Tutaj możesz śmiało sobie wziąć Gigabyte B450M DS3H - jedna z lepszych i tańszych płyt, bez problemu zrobisz OC, gdybyś chciał, a i wsadzisz tutaj 4 generację ryzenó. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta ma tylko 4x SATA, a mnie interesowało 6.

Zakładając, że użyję swojego zasilacza i wezmę lepszą obudowę za 200zł, to razem z dyskami wychodzi ponad 2300. Z dwoma kośćmi RAM, 4 rdzeniowym CPU AMD i nowym zasilaczem to już niemal 3000. Z CPU Intela nawet więcej.

Na razie rezygnuję, bo całość wychodzi za drogo. Zakładając że średni pobór prądu zestawu z AMD Athlon 200GE wyniesie 50W to za prąd zapłaciłbym 30zł więcej miesięcznie.

Zamiast tego użyję tego co mam na stanie - starej stacjonarki i 2x 500 GB HDD. Niestety płyta nie obsługuje RAID więc będzie trzeba zrobić software RAID0. Nie wiem czy z takiej macierzy Linux w ogóle ruszy, ale sprawdzę. Obudowa ma tylko jedną zatokę 3,5 cala, ale coś wymyślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...