Skocz do zawartości
ffallen

Rozbudowa zestawu gamingowego - 6000zł - mam już GPU i monitor

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Noszę się z zamiarem rozbudowy mojego zestawu gamingowego do wersji "high-end", która pozwoli mi spokojnie udźwignąć 2K na Ultra + RT, a potem może nawet coś w 4K?
Karta graficzna którą udało mi się zdobyć to ASUS GeForce RTX 3070 ROG STRIX OC - nie wliczamy jej do budżetu.

Budżet: według wstępnych szacunków wyszło ~6000zł, ale jest elastyczny zarówno w górę jak i w dół.

CO MAMY TERAZ:

Monitor: Asus ROG SWIFT PG279Q 27'', 165Hz
Karta graficzna: Asus ROG Strix GeForce GTX 1080 TI OC 11GB
Obudowa: Fractal Design Define R5 PCGH Edition
Pamięć: G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB, 3733MHz, CL17
Płyta główna: ASRock Fatal1ty Z370 Professional Gaming i7
Procesor: Intel Core i7-8700K, 3.7GHz, 12 MB
Zasilacz: SeaSonic Focus Plus Gold 750W
Dysk #1: SSD Samsung 960 PRO 512 GB M.2 2280 NVMe
Dysk #2: Toshiba P300 1 TB 3.5" SATA III
Chłodzenie: CPU Noctua NH-D15

*****

W CO CELUJEMY?

Karta graficzna: już jest
Płyta główna: Asus ROG Strix Z490-F Gaming s1200 - 1099zł - czy lepiej dołożyć te 400zł na przyszłość i brać wersję Z590-F?
Pamięć: G.Skill Trident Z Neo, DDR4, 16 GB, 3800MHz, CL14 - 1160zł
Procesor: Intel Core i9-10850K 3,6GHz Box - 1819zł
Zasilacz: SeaSonic Focus Plus Platinum 850W - 799zł (chyba, że wystarczy taki 750W co mam)
Dysk: SSD Samsung 970 Evo 1 TB M.2 2280 NVMe - 579zł (zamiast tego HDD, drugi Samsung zostanie)
Chłodzenie: nie wiem - może zostać to co mam? - 0zł
Obudowa: nie wiem - może zostać to co mam? - 0zł

SUMA: 5456zł (z zasilaczem), 4657zł bez zasilacza

***

KŁOPOTY?
Przez duży rozmiar chłodzenia, które mam zmieszczą się chyba tylko 2 moduły pamięci - dobrze rozumiem? Jeśli tak to jak to obejść żeby dokupować tylko 16GB do tych co mam i je wykorzystać, a nie kupować pełne 32GB? No i czy obudowa oraz zasilacz i chłodzenie może zostać?

Z góry dzięki za porady i sugestie?

Edytowane przez ffallen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

widzę ze masz dużo dylematów co zrobić, tzn. co zostawić a co zakładam sprzedać ? 

posiadasz całkiem fajny zestaw nie jeden gracz miał by się czym pochwalić, a po wymianie karty graficznej to nic tylko grać.

ale skoro postanowiłeś zainwestować pieniądze, to zacznę od zasilacza jest całkiem spora cześć osób sztywno patrząca na deklarowana specyfikacje poboru prądu posiadanych podzespołów i często proponują zasilacz o danej mocy ale nie patrzą ze np CPU ma cos takiego jak prąd szczytowy, każdy ma własne zdanie na ten temat moje osobiste jest takie ze, jak komputer ma pracować bez awaryjnie to pobór maksymalny całego komputera nie powinien przekraczać 50% mocy zasilacza, zraz się zleca tacy co będą pisać ze taki duży nie jest potrzebny, to jest moje zdanie i nie trzeba się nim kierować ale pytałeś o opinie to pisze co uważam za słuszne.

czy warto jest kupno nowszej płyty głowowej, np. ASUS ROG Strix Z590-F Gaming WIFI , myślę ze zawsze jest warto kupować poprawione konstrukcje ale jak sam napisałeś trzeba trochę doinwestować. 

jeśli chodzi o monitor i zakup monitora,  opieram się testach i opiniach ale przed zakupem szukam czy jest gdzieś możliwość usiąść przed takim monitorem i samemu popatrzeć jak to obraz wyświetla.

obwodowa myślę ze da rade , chłodzenie tez jeśli tylko będzie pasować do płyty głównej.

co do dysków pod M.2 to 1TB jest raczej ok, ale gry tez waza coraz wincyj wiec na ile czasu taki dysk wystarczy ?, pewnie na kilka lat XD

aby sobie oszczędzić problemów nie od dziś wiadomo ze konfiguracja najmniej sprawiająca problemów jest pamięć ram w dwóch modułach a nie czterech.  

jak byś wystawiał mobo czyli płytę główna, procesor , pamięć ram,  to mógł byś zamieścić stosownego linka od aukcji czy ogłoszenia                 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówię za siebie - nawet przez myśl by mi nie przeszło, aby upgrejdować za 6000 zł zestaw, który już posiadasz. Twoja kasa, rób co chcesz, ale twój obecny sprzęt to aż nadto, aby przeczekać sobie na luzie do nowej podstawki AMD i Intela, i co ważniejsze DDR5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawe, ze na 3070 w 1440p masz totalnego bottlenecka na gpu w 1440p w kazdej bardziej wymagajacej graficznie grze i nie potrzebujesz zmieniac procesora, zasilacza, ramu etc tylko mocniejsza  karte  np. rtx 3080. 

Oczywiscie nie zagladam w portfel wiec jak czujesz potrzebe to zartobliwie powiem  kupuj sobie i dwuprocesorowa plyte i 128 rdzeni plus terabajt ramu, ale badz swiadomy, ze w grach odczuwalnnie prawie zadnej roznicy nie poczujesz w stosunku do i7-8700k @ 5Ghz na rtx 3070.

 

Wymiana cpu, ramu przy rtx 3070 nie ma za bardzo sensu na ta chwile. Poczekalbym az dostaniesz lepsza karte i wtedy kupil cpu i reszte, pewnie do tego czasu dostaniesz lepsze i tansze czesci niz teraz, premiery nowej generacji juz za rogiem.

 

Przy obecnych cenach gpu mozna mylnie uwazac rtx 3070 za niewiadomo jaki cud, ale warto pamietac, ze to karta z msrp $500 i tak naprawde tak samo jak 1070 czy 2070 to po prostu karta z pogranicza mid-range i i high-endu, zalicza sie do high-endu, ale do samego jego poczatku wiec nie oczekuj cudow.

 

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2021 o 12:57, Villeman napisał:

Mówię za siebie - nawet przez myśl by mi nie przeszło, aby upgrejdować za 6000 zł zestaw, który już posiadasz. Twoja kasa, rób co chcesz, ale twój obecny sprzęt to aż nadto, aby przeczekać sobie na luzie do nowej podstawki AMD i Intela, i co ważniejsze DDR5.

 

W dniu 11.03.2021 o 13:59, tyr83 napisał:

Zdajesz sobie sprawe, ze na 3070 w 1440p masz totalnego bottlenecka na gpu w 1440p w kazdej bardziej wymagajacej graficznie grze i nie potrzebujesz zmieniac procesora, zasilacza, ramu etc tylko mocniejsza  karte  np. rtx 3080. 

Oczywiscie nie zagladam w portfel wiec jak czujesz potrzebe to zartobliwie powiem  kupuj sobie i dwuprocesorowa plyte i 128 rdzeni plus terabajt ramu, ale badz swiadomy, ze w grach odczuwalnnie prawie zadnej roznicy nie poczujesz w stosunku do i7-8700k @ 5Ghz na rtx 3070.

...

No i tym sposobem po głębszym zastanowieniu stwierdzam, że rzeczywiście to nie ma sensu i się wycofuję. Dzięki za trzeźwe wyjaśnienie i ogląd na sprawę.

Czekam zatem na procki Alder Lake (Rocket Lake w ogóle pomijam), i jednocześnie na jakieś nowe płyty główne do LGA 1700 - pewnie najwcześniej pierwszy kwartał 2022 i dopiero wtedy rozbudowa. A i tak pewnie chore ceny nie pozwolą, ? przynajmniej na początku.

Może do tego czasu uda się jakimś cudem upolować RTX 3080 w sensownej cenie jak już rynek GPU się uspokoi? Pewnie nie ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...