Skocz do zawartości
Masowski

Płyta główna pod 12900K - Z690

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć zastanawiam się nad wyborem płyty głównej. 

Coś poradzicie? 

Na razie mam 2 kandydatów

https://www.x-kom.pl/p/691467-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z690-aorus-ultra-ddr5.html

https://www.x-kom.pl/p/691405-plyta-glowna-socket-1700-asus-rog-strix-z690-f-gaming-wifi-ddr5.html

 

Co sądzicie o tych propozycjach? Dzięki za pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam  

trochę rozstrzał cenowy... 1650 -2400, to chyba powinno porównywać produkty o podobnej czy zbliżonej cennie ?

skoro już chcesz być beta testerem nowej platformy ,to tak Asus to już nie ta sama firma co kiedyś, sam posiadam Maximus XIII na Z590 i mogę podać kilka powodów dla których przy ponownym wyborze najprawdopodobniej zdecydował bym się na płytę głowni innej firmy ale co tu wybrać ? , Gigabyte obecnie też wypuszcza nie dopracowane produkty zwłaszcza nie dopracowane biosy przynajmniej na start, to pozostaje MSI który tak jak Asus nie posiada fizycznie serwisu w Polandii, jak sprzęt działa to OK, jak masz wymuszoną styczność z serwisem to podejście typu czegoś tu chciał... 

powyżej 2 tys. to ze względu na kodek dźwiękowy Realtek ALC 1220-VB, fajno to gra   

https://www.x-kom.pl/p/691359-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z690-aorus-master-ddr5.html

lub droższa konstrukcje z MSI bo to flagowy model ale już na nowszym kodeku, który wcale lepiej nie gra, ale za to jest już podłączany przez kontroler USB, Realtek ALC 4080 ... , ale czy warto dopłacać ?

https://www.x-kom.pl/p/691444-plyta-glowna-socket-1700-msi-meg-z690-unify-ddr5.html 

chyba ze szukasz płyty głównej poniżej 2 tys. to można porzeźbić dalej. 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

 

Dzięki wielkie za pomoc. 

Faktycznie podałem dwie płyty z dużym rozstrzałem cen 🙂

Ale faktycznie jak coś z GB to ten Master jest w podobnej kwocie. 

Pytanie co do karty która lepsza jest w takim razie? 

ALC 4080 czy właśnie ta ALC 1220? 

Szczerze to chciałbym wydać "jak naj mniej" ale czym taniej lecimy tym gorzej z zasilaniem i dodatkami.

Ale z drugiej strony nie wiem czy tak patrzeć na to. Nie będę pewnie tego kręcił jakoś specjalnie - na start w ogóle nie planuje później może symbolicznie ale nie zależy mi na biciu rekordów - więc może nie skupiać się tak na tej sekcji zasilania? 

Co uważasz? W co celować? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Masowski napisał:

Dzięki wielkie za pomoc. 

Faktycznie podałem dwie płyty z dużym rozstrzałem cen 🙂

Ale faktycznie jak coś z GB to ten Master jest w podobnej kwocie. 

Pytanie co do karty która lepsza jest w takim razie? 

ALC 4080 czy właśnie ta ALC 1220? 

Szczerze to chciałbym wydać "jak naj mniej" ale czym taniej lecimy tym gorzej z zasilaniem i dodatkami.

Ale z drugiej strony nie wiem czy tak patrzeć na to. Nie będę pewnie tego kręcił jakoś specjalnie - na start w ogóle nie planuje później może symbolicznie ale nie zależy mi na biciu rekordów - więc może nie skupiać się tak na tej sekcji zasilania? 

Co uważasz? W co celować? 

 

ja nie jestem żadnym melomanem, ale ten kodek Realtek ALC 1220-VB  zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie a tutaj mamy jeszcze wzmacniacz ESS ES9118 DAC, a ten niby nowszy ALC 4080 dla mnie po prostu gra bez fajerwerków i w zależności od wersji czy producenta jaką się zakupi płytę główna trzeba patrzeć w specyfikacje co tam jest za wzmacniacz, podejrzewam ze wszystkie grają tak samo .

obecnie trzeba by zmienić definicje tzw. OC, ze będzie możliwość o ileś MHz podkręcić CPU, teraz to jeśli tylko płyta głowa oraz zastosowany zestaw chłodzący pozwala to zdejmuje się limity mocy w biosie oraz ustawia aby wszystkie rdzenie pracowały z taka sama prędkością, bo nie każdy wie ze Intel kłamczuszek podaje tzw. tryb boost czy tam Turbo ale dla 1 lub 1-2 rdzeni potem stopniowo reszta jest taktowana o niższym zegarze XD, a tutaj mamy dwa rodzaje rdzeni czyli teoretycznie dwa osobne kanały dorobienia niby OC...  

trzeba by porobić testy jak to będzie wyglądać wydajnościowo np. w grach gdy CPU pracuje na limitach mocy oraz rdzenie są ustawiane na auto, a jak wygląda potencjalny wzrost wydajności gdy zdejmiemy limity mocy oraz puścimy wszystkie rdzenie z taka sama wysoka szybkością, do wartości aż zacznie nas ograniczać wysoka temperatura CPU 

i wtedy można by odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest sens kupować czy inwestować w płytę główna za ponad 2 tys. ? skoro zaraz i tak będzie nas ograniczać temperatura CPU , za świeża platforma oraz czyli brak interesujących nas testów. 

 z racji ze ja mam podejście z którym nie trzeba się zgadzać, to co wydaje się na CPU powinno się w podobnej cenie zakupić płytę głowa, także ten Gigabyte w cenie 2 tys. +, mógł by być całkiem rozsądnym wyborem. 

myślę ze każda płyta główna z przedziału 2.1-2.5 PLN będzie działać, pozostaje tylko kwestia zastosowanej karty muzycznej ilości wyjść na tylnym panelu oraz ile można by podłączy bezpośrednio do płyty głównej dysków pod M.2. 

jest taka strona na której są oceniane możliwości VRM płyt głównych, nooo ale to jest za nowa platforma aby były już wystawiane oceny...

to są oceny do LGA 1200 czyli  Z490 i Z590 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yPS3hj_K7EPT4RBWCyjdKNP56pnwDz-IgBc0975-FUg/edit#gid=0

 

    

 

         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście też zazwyczaj staram się trzymać kwotowo takiego samego pułapu przy procku i płycie, na ten moment do mojego i7 z 12 generacji wybrałem i zamówiłem takie coś:

https://www.x-kom.pl/p/691402-plyta-glowna-socket-1700-asus-rog-strix-z690-g-gaming-wifi-ddr5.html

 

Miał ktoś styczność z ta płytą?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2021 o 09:53, KvaN napisał:

Ja osobiście też zazwyczaj staram się trzymać kwotowo takiego samego pułapu przy procku i płycie, na ten moment do mojego i7 z 12 generacji wybrałem i zamówiłem takie coś:

https://www.x-kom.pl/p/691402-plyta-glowna-socket-1700-asus-rog-strix-z690-g-gaming-wifi-ddr5.html

 

Miał ktoś styczność z ta płytą?

 

to jest ten prawie ten sam Asus którego zaproponowałem ja tylko ATX.

Nie widzę za dużych równic względem Gigabyte mega nie wiem co wybrać. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie sprowadza się to do szybszych pamięci, DDR5-6200 MHz w Gigabyte oraz więcej slotów PCIe, M2 oraz innego systemu dźwięku. 

 

Aktualnie dla mnie nie jest to warte dodatkowych 400 pln, wolę dołożyć większej ilości RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...