Skocz do zawartości
killmann

Nowy komputer 5000-6000zł doradzcie.

Rekomendowane odpowiedzi

       Witam wszystkich mam do was taką prośbę doradziłby ktoś albo podał gotowe podzespoły do złozenia kompa, zastanawiam sie nad złożeniem juz jakies 3-4 miesiące ale nie moge się przełamać do tego bo czytam artykuły o nowych kartach graficznych czy to płytach głownych ktorę maja jakoś na początku 2022r wyjść i nie wiem czy teraz inwestować czy poczekać. 

Bardzo proszę kogoś kto się zna na tym aby polecił mi jakieś części do 6000zł chyba ze bedzie trzeba dołożyc to 6500-7000zł mogę dac wszystko co mam  .... 😕 zależy mi głownie na tym żeby w dalekiej przyszłości nie wymieniać połowy komputera tylko ewentualnie dołożyć pamieci RAM czy wymienić karte graficzna na lepsza.

Komputer głownie ma mi służyć do codziennego użytku troche programowania no i żeby pograć w te wszystkie nowsze tytuły na fulla kompa chciałbym złożyć bez monitora bo narazie mam swoj stary.

Dziekuje wszystkim i wrazie w przepraszam jeśli coś nie tak napisałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

widzę ze zostałeś gdzieś w przeszłości , gdzie wystarczyło do kompa dorzucić kostkę ramu, a już ekstrawagancją było wymiana CPU na coś wydajniejszego, sorry te czasy już nie wrócą ... 

 opieranie się na jakimś zestawie podzespołów gdy nie wiadomo jakie będą ceny za 3-4 miesiące ?, o dostępności części nie wspomnę, to będzie bardziej niż wróżenie z fusów , obecnie jak sam widzisz ceny kart graficznych są często x3...  do tego, ten pan z Nvidii w skurzanej kurtce z szyderczym uśmiechem oznajmił ze w przyszłym roku tez będzie problem z dostępnością chipsetów a co za tym idzie karty będą drogie albo jeszcze droższe niż obecnie, tylko czekać jak dojdziemy do tego ze np. taki GTX 1050Ti 4GB będzie w promocji za jedyne 9999PLN. 

tak powiem szczerze , w cenie 6-7 rozważył bym i szukał komputera używanego 2-3 latka w całości z karta graficzna cos RTX 2070S lub RTX 2080 , na Topowej płycie głównej z i9 np. 9900K i TOP chłodzeniem , w pierwszej chwili większość osób powie ze nie, ja chce nowy, nowy, nowy, ok będzie nowy i 3x mnie wydajny w grach, bo obecnie aby kupić jako taka kartę do giercowania , nie wszystko na Ultra ale wysokich to jest RTX 3060Ti cena około 5000+ PLN, to ile zostaje na reszkę jednostki ?

za 6-7 to obecnie składa się kompa ale bez karty graficznej, czyli witamy w dzisiejszych czasach , chyba ze jak to powiedział pan historyk "ludzie musza zmniejszyć swoje oczekiwania " to  można coś poczarować ale szału nie będzie.     

bo jak ty polecić komuś do nowego kompa do ogrywania na wypasie np. RTX 1660Ti/Super za 3tys ?    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślisz o tym ? 

Warto coś takiego składać na dłużej ?

Procesor Intel Core i5-10400F Comet Lake 2,9 GHz s.1200 Box675,00675,00

Pamięć Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL16 Black BL2K8G36C16U4B379,00379,00

Adata SSD XPG SX8200 PRO 512GB M.2 PCIe NVMe Gen3 ASX8200PNP-512GT-C279,00279,00

SilentiumPC Ventum VT4V TG299,00299,00

Gigabyte GeForce RTX 3060 VISION OC 12GB GDDR6 LHR (GV-N3060VISION OC-12GD 2.0)3599,003599,00

Zasilacz Seasonic CORE GC-650 Gold 650W (SSR-650LC)359,00359,00

Gigabyte B560M D3H DDR4 s.1200445,00445,00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, killmann napisał:

A co myślisz o tym ? 

Warto coś takiego składać na dłużej ?

Procesor Intel Core i5-10400F Comet Lake 2,9 GHz s.1200 Box675,00675,00

Pamięć Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL16 Black BL2K8G36C16U4B379,00379,00

Adata SSD XPG SX8200 PRO 512GB M.2 PCIe NVMe Gen3 ASX8200PNP-512GT-C279,00279,00

SilentiumPC Ventum VT4V TG299,00299,00

 

(GV-N3060VISION OC-12GD 2.0)3599,003599,00

Zasilacz Seasonic CORE GC-650 Gold 650W (SSR-650LC)359,00359,00

Gigabyte B560M D3H DDR4 s.1200445,00445,00

CPU , obecnie w swojej cenie raczej bez konkurencji, ale jest bez zintegrowanej karty graficznej i w razie awarii karty dedykowanej komp stoi i zbiera kurz, doinwestował bym w zestaw chłodzący typu fera 5 lub fortis 3

 pamięć to chyba cos za dużo się tobie skopiowało ? bo powinno być BL2K8G36C16U4B wedle opisu z strony  Gigabyte są wspierane i powinny pracować 3600MHz , ale czy tak będzie to trzeba już sprawdzić empirycznie, na pacjencie.

https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mb_memory_b560m-d3h_210223.pdf?v=2f379c4c04506f87f1e60af482e1f59d

2x8 czyli 16GB to tak jest ilość pamięci na dzisiaj do grania warto pomyśleć nad zestawem 2x16 czyli 32GB

dysk pod M.2 raczej nie, bo producent kłamczuszek pozmieniał kontrolery i pamięć w dysku bez zmiany oznaczeń, efekt znacząco niższe parametry odczyt zapis . 

można by uderzyć w

ADATA XPG Gammix S11 Pro 512 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (AGAMMIXS11P-512GT-C)

Kingston A2000 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SA2000M8/500G)

Obodowa ?, co się komu podoba. dopłacił bym do 

SilentiumPC Regnum RG6V Evo TG ARGB (SPC262), bo ma wypełnienia z gumkami tam gdzie są przeprowadzane kable.

karta graficzna jest taka jak pozwala budżet XD

zasilacz , dobra firma stosunkowo długi czas gwarancji 84 miesiące , tylko przewody nie odłączane i czy nie warto było by zwiększyć moc zasilacza do 750W ?.

podstawa działania każdego kompiutera jest płyta główna bo wszystko podpina się do niej, czy wybierając produkt prawie najtańszy w tej linii to będzie dobry kierunek ?

Gigabyte B560M AORUS PRO AX

Asus TUF GAMING B560M-PLUS WIFI

MSI MAG B560M MORTAR WIFI

  

  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to teraz nie wiem czy składać czy kupić gotowca bo wiecie jakie sa zdania na temat gotowcow przepłaca sie albo flaki do du** dylemat jak nie wiem co.

To to co wyżej będzie ok na jakiś czas ? 

Czy pożyczke brać 😄

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, killmann napisał:

Kurcze to teraz nie wiem czy składać czy kupić gotowca bo wiecie jakie sa zdania na temat gotowcow przepłaca sie albo flaki do du** dylemat jak nie wiem co.

To to co wyżej będzie ok na jakiś czas ? 

Czy pożyczke brać 😄

tylko różnica jest taka, ze jak sam cos kupujesz to wiesz co kupiłeś, a w przypadku gotowców to zawsze jest nie miła niespodzianka, tanie płyty główne , tanie zasilacze, zestawy chłodzące dla CPU przeważnie BOX, dyski najtańsze co jest dostępne w sprzedaży, promocja zawsze jest czymś podyktowana i nie jest to zadowolenie klienta, chyba ze jest nie świadom ze został wydymany... , bo jeszcze nie słyszałem aby ktoś dokładał komuś do kupna, firmy są nastawione na zysk , nie ma nic za darmo są tylko osoby które godzi się na to, po przez nieświadomy zakup potwierdzały opinie sprzedającego ze ludzi można robić w balona na promocjach i to jeszcze z uśmiechem na twarzy ...

na twoje pytanie czy zestaw będzie na jakiś czas ?, grać będzie można do momentu aż się coś zepsuje, a z ustawień graficznych zawsze można zejść o jeden poziom, kiedyś się grało 320x200 chyba w Quake 1 XD ,potem na średnich 800X600 i Quake II i wypasem było 1024x768 na wysokich teraz jak nie ma 500FPS i 8K to nie gram, Ja cię proszę, także wszystko zależy od własnego podejścia do grania, a kopma nie kupisz takiego ze przez X lat wszystko będzie chodzić na maxa albo prawie na maxa obecnie średnia żywotność kart graficznych pod względem wydajności w grach to jest 3-4 lata ? , chcesz grać na jednym poziomie jakości grafiki +/- od momentu wypuszczenia nowej generacji to warto rozważyć konsole, o ile są tam tytuły które Ciebie interesują.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Pawelx1551 napisał:

@Mr.T... nie mogę się zgodzić ze wszystkim co napisałeś na temat firmowych komputerów(bynajmniej nie wszystkie takie są, a już na pewno nie wszystkie podzespoły są dobierane tak jak powiedziałeś). Natomiast zawsze można dać takowy na warsztat i zobaczyć czy jest tam jakiś poważny mankament, który usprawiedliwiałby dopłatę na przykład 500 złotych.

a to dlatego ze często kompiutery firmowe DELL czy HP posiadają dedykowane płyty główne danego producenta pod konkretna platformę oraz dedykowane zasilacze , jak traktujemy kompa jak jednorazówkę bez modernizacji to może być to jakiś kierunek, ale wymiana cpu, czy ram na szybszy niż przewidziany dla danej platformy nie zawsze jest możliwa.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/komputery-pc/komputery-stacjonarne/komputer-actina-r5-3600-16gb-1tb-nvme-rtx3060ti-550w-w10

A co myślicie o tym? Na promocji tylko czy warto za 7500 brać to. 

A tak poza tym zerknęli byście na stronę może coś tam wedlog was jest warte uwagi żeby nie żałować i w przyszłości rozbudować. 

Ta karta tam 8gb trochę mało tamten geforce co proponowałem mial 12gb 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/komputery-pc/komputery-stacjonarne

 

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, killmann napisał:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/komputery-pc/komputery-stacjonarne/komputer-actina-r5-3600-16gb-1tb-nvme-rtx3060ti-550w-w10

A co myślicie o tym? Na promocji tylko czy warto za 7500 brać to. 

A tak poza tym zerknęli byście na stronę może coś tam wedlog was jest warte uwagi żeby nie żałować i w przyszłości rozbudować. 

Ta karta tam 8gb trochę mało tamten geforce co proponowałem mial 12gb 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/komputery-pc/komputery-stacjonarne

 

a co ty można powiedzieć o takim zestawie ?

zero informacji na temat użytych podzespołów, producent model, trzeba by pisać do ME o ile ktoś odpisze... albo osobiście się przejść i z sprzedawca np. zdjąć bok obwodowy o ile można ? , zapisać co tam jest i od kogo , i wtedy sprawdzić czy to się opłaca kupić. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja już nie wiem hehe chyba nie będę składał tego kompa bo to kocioł w głowie się robi a kupić coś byle jakiego wywalić 6 czy 7 koła a później żałować to nie ma sensu a za ponad 10 tys nie będę kupował tylko żeby pograć bo i tak nie wykorzystam mocy takiego kompa raz na jakiś czas zagrać a tak to net itp 

Nie wiem Panowie Bangladesz w głowie mi się od tego zrobil..... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, killmann napisał:

To ja już nie wiem hehe chyba nie będę składał tego kompa bo to kocioł w głowie się robi a kupić coś byle jakiego wywalić 6 czy 7 koła a później żałować to nie ma sensu a za ponad 10 tys nie będę kupował tylko żeby pograć bo i tak nie wykorzystam mocy takiego kompa raz na jakiś czas zagrać a tak to net itp 

Nie wiem Panowie Bangladesz w głowie mi się od tego zrobil..... 

 

i tu się z panem zgadzam , trzeba sobie wyznaczyć priorytety , kompa można kupić ale gdzie leży granica opłacalności zakupu ?, to już każdy sam musi sobie ja wyznaczyć, kiedyś elementem zachęcającym do wydania worka piniedzy były gry, dobre gry, których obecnie jest jak na lekarstwo, chyba ze ktoś jest na etapie, gram w gry sieciowe czyli nie kończąca się opowieść ilości poświęconego czasu... 

dlatego zaproponowałem zamiast nastawiać się na załup nowego kompa, poszukać dobrej oferty 2-3 latka.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, killmann napisał:

No tak tylko teraz znajdź jakiś przyzwoity sprzęt na sprzedaż ludzie wiedzą co mają i zazwyczaj nie sprzedają a jak jest na sprzedaż to jakaś lipa..😐

to tak nie ma nic za darmo, raczej ofert ze ktoś coś szybko chce sprzedać i potrzebuje gotówki to raczej trzeba by trafić.

kupując kompiuter używany nawet na gwarancji, trzeba w momencie zakupu zabrać ze sobą, kogoś kto się na tym zna, ale nie ze mówi ze się zna, tylko ze się zna i ty wiesz ze ta osoba na pewno się zna, zajrzy do środka popatrzy i cos może powiedzieć oraz pod systemem przetestować to i tamto, bo nie brakuje osób/ofert, panie git majonez, a potem się okazuje ze miał być pyszny obiad a tu zimne kluchy ... 

komputer tylko i wyłącznie z odbiorem osobistym i możliwością przetestowania na miejscu żadnych wysyłek... 

przejrzałem coś na olx, nawet fajna oferta

https://www.olx.pl/d/oferta/komputer-stacjonarny-i7-9700k-rtx-2070-super-32gb-ddr4-500gb-m-2-CID99-IDMyTdl.html#16ae7e7a2b

czyli mamy 6500PLN 

opierając się na nowym zestawie 

Intel Core i5-10400F 749 PLN 

Ballistix Ballistix, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (BL2K8G36C16U4B) 419 PLN

MSI MAG B560M MORTAR WIFI 705 PLN

Chłodzenie CPU Gelid Phantom Black CC 150 PLN

ADATA XPG Gammix S11 Pro 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe  559 PLN

SilentiumPC Regnum RG6V Evo TG ARGB 349 PLN

Zasilacz MSI MPG A750GF 750W 489 PLN

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 za około 3000 tys. żal/żart cena x3...

mamy tyz około 6500 PLN  

czyli w używanym mamy wincyj ramu , mocniejszy zasilacz , i wydajniejsza kartę graficzna ... 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym zestawie z olx pogram kilka lat na max ustawieniach?  

A i takie pytanie czy wrazie w mogę tam wsadzić nowszy procesor czy kartę graficzną czy potrzebna będzie wymiana też płyty głównej? 

A co sądzicie o tym facet pisze ze zestaw wart niby 8300 nowy a on za 5500 wystawił podejrzane trochę... 

https://m.olx.pl/d/oferta/komputer-stacjonarny-dla-gracza-CID99-IDMyW3W.html?reason=ip|cf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, killmann napisał:

Na tym zestawie z olx pogram kilka lat na max ustawieniach?  

A i takie pytanie czy wrazie w mogę tam wsadzić nowszy procesor czy kartę graficzną czy potrzebna będzie wymiana też płyty głównej? 

A co sądzicie o tym facet pisze ze zestaw wart niby 8300 nowy a on za 5500 wystawił podejrzane trochę... 

https://m.olx.pl/d/oferta/komputer-stacjonarny-dla-gracza-CID99-IDMyW3W.html?reason=ip|cf

takie pytanie retoryczne, ile ty masz lat 12-15 ?, ze łykasz jak młody pelikan 8300 ale sprzedam za 5500 bo mam dobre serce... 

kombinujesz ok, ale czy dobrą ta stronę ?, w podanym Linku procesor 6gen.  4r/8w, czyli platforma z roku około 2015r.  przy OC 4.3GHz CPU da rade napędzić większość kart graficznych i posiadając monitor 2k taki CPU był by fajnym wyborem, nawet dla nowych kart graficznych, ale wymiana CPU tylko na 7gen. czyli "zysku tyle co w pysku" a wyższe temperatury..., ale w dzisiejszych czasach można już kupić i3 i3-10100 za 590 PLN który w grach zapewnia taka sama wydajność, to opierając się na nowym CPU i3-10100 to jaski będzie niski kosz całej platformy ? to gdzie tu opłacalność zakupu takiej platformy w takiej cenie ?

karta graficzna z 10 serii może podziała jeszcze kilka lat, a może padnie bardzo szybko ? , czy właściciel może po przez posiadane dokumenty wykazać ze jest pierwszym i jedynym właścicielem, tego GTX 1080, bo jak odkupił go od kogoś to  równie dobrze może być to karta z koparki, czyli odsyłam do zapoznania się za opinia Foresta z YT. 

to jest w miarę fajny zestaw, ale czy właściwie wyceniony ?, bo co ?, bo ma nowa obwodowe ? i i7 i GTX 1080 ...

skoro nie dostrzegasz ze dokładając 1000pln można mieć , znacząca wydajniejsza i 2-3 letnia maszynę, zamiast 6 letniej to mogę to skomentować tylko ze "chytry i pazerny traci dwa razy"  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem żeby to tak wyglądało że chytry i wgl po prostu się nie znam zielony jestem w tym praktycznie. 

Obecnie używam starego lapka 4gb ram i core 2 duo w środku to tak myślę że wszystkie te maszyny dla mnie były by super bo szybko i wgl ale gdybym tylko tak myślał to nie było by mnie tu 😁.... 

To tak ten zestaw: 

https://m.olx.pl/d/oferta/komputer-stacjonarny-i7-9700k-rtx-2070-super-32gb-ddr4-500gb-m-2-CID99-IDMyTdl.html#16ae7e7a2b

Mówisz że godny uwagi a tam jest możliwość wrazie czego wsadzić procka i9? I w przyszłości lepsza kartę? 

Bo jak tak to pogadam z sprzedającym może coś jeszcze opuści bo do negocjacji i go łyknę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, killmann napisał:

To ja już nie wiem hehe chyba nie będę składał tego kompa bo to kocioł w głowie się robi a kupić coś byle jakiego wywalić 6 czy 7 koła a później żałować to nie ma sensu a za ponad 10 tys nie będę kupował tylko żeby pograć bo i tak nie wykorzystam mocy takiego kompa raz na jakiś czas zagrać a tak to net itp 

Nie wiem Panowie Bangladesz w głowie mi się od tego zrobil..... 

 

Jak nie zależy na top, high end we wszystkich ustawieniach to IMHO za 7k złożysz sensowny sprzęt który będzie całkiem fajnie chodził.  Ten zestaw co złożyłeś z drobnymi modyfikacjami od MR. T...  i będziesz miał naprawdę dobry sprzęt. Wiadomo że sprzęt za 12k będzie szybszy, ale co z tego jak sam osobiście nie będziesz tego na codzień porównywał i będziesz w stanie pograć w to co sobie wybierzesz. Moim zdaniem te gry nadal będą fajnie działać i wyglądać pomimo braku maks detali i miliona klatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, killmann napisał:

Nie chciałem żeby to tak wyglądało że chytry i wgl po prostu się nie znam zielony jestem w tym praktycznie. 

Obecnie używam starego lapka 4gb ram i core 2 duo w środku to tak myślę że wszystkie te maszyny dla mnie były by super bo szybko i wgl ale gdybym tylko tak myślał to nie było by mnie tu 😁.... 

To tak ten zestaw: 

https://m.olx.pl/d/oferta/komputer-stacjonarny-i7-9700k-rtx-2070-super-32gb-ddr4-500gb-m-2-CID99-IDMyTdl.html#16ae7e7a2b

Mówisz że godny uwagi a tam jest możliwość wrazie czego wsadzić procka i9? I w przyszłości lepsza kartę? 

Bo jak tak to pogadam z sprzedającym może coś jeszcze opuści bo do negocjacji i go łyknę. 

 powiem tak nie zależnie na cos się zdecydujesz czy to będzie zestaw nowy czy używany czy inny, bo może na dniach ktoś wstawi ciekawsza ofertę, pod względem oferowanej wydajności w grach będziesz zadowolony, ale

ale komputer to nie radio czy telewizor ze włączasz i działa, tyko trzeba mieć kogoś kto tobie kompiuter sprawdzi, złoży, skonfiguruje i przetestuje, nigdy nie licz na uczciwość czy rzetelność sprzedającego, bo może posiadać taka sama wiedze ja Ty , a może mieć problem z komputerem i chce się pozbyć problemu, trzeba to mieć na uwadze i zachować ostrożność, także szukaj w klasie/pracy/rodzinie kogoś kto tobie pomoże w nie wtopieniu kasy.

co by za chwile nie było nowego wątku, lub kontynuacji tego: 

MAM komputer ale mam problem ...      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy o tym kompie myślicie od Topdog? 

A co myślicie o tym tysiąc obniżony warto o tym myśleć? 

https://www.pepper.pl/promocje/memory-pc-amd-ryzen-5-3600-6x-42-ghz-16-gb-ddr4-ram-1tb-m2-ssd-nvidia-geforce-rtx-3080-460353

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mogłby ktoś ocenić ten zestawik czy oplaca się go za to cene brac ?

https://www.komputronik.pl/product/736240/komputronik-infinity-x711-d2-.html

 

Bo jestem na 95% zdecydowany na niego tylko chciałbym jeszcze zobaczyć co wy na to powiecie. 

Albo ten jeszcze biore pod uwage bo ma gtx 3080 karte za ta cene wydaje mi sie oplaca sie. 

https://www.pepper.pl/promocje/memory-pc-amd-ryzen-5-3600-6x-42-ghz-16-gb-ddr4-ram-1tb-m2-ssd-nvidia-geforce-rtx-3080-460353

Edytowane przez killmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...