Skocz do zawartości
dawid12

Problem - samoczynny restart komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu mam spory problem z moim komputerem. Na początku po włączeniu komputer normalnie działa. Po pewnym czasie potrafi się sam wyłączyć i zawiesić lub restartuje się, zazwyczaj nie skończy się na tym jednym restarcie - za moment znów dzieje się to samo. Dzieje się tak nie tylko podczas grania w gry ale również podczas przeglądania internetu, pracowania w różnych podstawowych programach jak Word czy Excel. Sprawdzałem temperatury procka i karty w HW monitor, na pulpicie procek osiągał temperatury do ok. 45 stopni, karta do 53-54 stopni. W grach temperatury ulegały zmianie, procesor osiągał 60 stopni natomiast karta nawet 76 stopni. Owszem te temperatury są wysokie, jednak pragnę jeszcze raz podkreślić fakt, że nawet pod zerowym obciążeniem (w przeglądarce) i pod niskimi temperaturami ten komputer się wyłącza i to wcale nie rzadziej. Oprócz tego notuje również spadki wydajności w grach. Komputer wcześniej radził sobie z niektórymi grami dużo lepiej. Spadki wydajności zauważyłem jeszcze dużo wcześniej przed aktualizacją do win 11 więc nie zwalałbym winy na niestabilny, świeży system.

Jeżeli chodzi o specyfikację:

AMD Ryzen 5 2600

Radeon Rx 580 4GB

As Rock B450 Steel Legend

Crucial Ballistix DDR4 2x8GB ustawione na 2400 mHz

Zasilacz Corsair VS550 

SSD NVMe M.2 500GB HP EX900

Obudowa SilentiumPC Armis AR3 TG RGB

Windows 11

 

 

Ogólnie z części które kupiłem jako nowe to jest to procesor, karta graficzna, płytę główną kupiłem używaną ale oddałem na gwarancji, przysłali mi nową. 

W kwestii zasilacza aktualnie działam na tym Corsairze, zamieniłem się z kuzynem moim starym zasilaczem, żeby zobaczyć czy coś to zmieni. Jednak mam już go długi czas u siebie i nic to nie pomogło.

Dodać jeszcze mogę, że pod koniec tamtego roku zrobiłem formata.

MemTest też nic nie wykazał.

Mam nadzieję, że ktoś pomoże mi w rozwiązaniu tego problemu.

Z góry Dziękuję.

 

Edytowane przez dawid12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

nie możliwe, na Asrocku i coś nie działa jak należy ???  żadne zaskoczenie  XDDD 

aktualizacja biosu może czasami dużo pomoc ale zanim się rozpędzisz TOOO nie tak szybko bo po aktualizacji stracisz obsługę swojego procesora na rzecz nowszych CPU , twój CPU to seria "Pinnacle Ridge" wiec z tego co patrzam to bios w wersji 2.63B będzie maksymalnym jaki można będzie wgrać. 

czy pamięci są w slotach A2 B2 , czy próbowałeś przełożyć pamięci do A1 B1 lub sprawdzić każdy slot na pojedynczej kości ,i jak wtedy zachowuje się kompiuter ?

 karta graficzna podaje tylko obliczona temperaturę , reszta to obliczony rozkład temperatur, bo karty graficzne już od jakiegoś czasu nie posiadają fizycznych czujników temperatury, wiec ta temperatura odnosi się tylko do rdzenia lub krawędzi rdzenia, a jaka jest temperatura sekcji zasilania karty podczas obciążenia ? 

zanim ręcznie ustawisz wetyletor na karcie graficznej na 85-90% i zobaczysz czy to cos pomoże w grach , zobacz pierwej co da ręczna zmiana szybkości pamięci ram na 2133MHz, a jak bios pozwoli to można sprawdzić 1866Mhz . 

czy mógł byś pobrać program "crystal disk info" i zamieścić fotkę ,ale trzeba zmienić jeden parametr

górna belka - funkcje - funkcje zawansowane- Wartość Raw- i przestawić na 10[DEC], bo domyślnie jest 16[HEX]  

a widzisz jak przy zakupie pamięci ram do wybranej płyty głównej sprawdził byś czy są kompatybilne z twoim CPU i płyta główną to może było by mniej problemów. 

https://www.asrock.com/mb/amd/b450 steel legend/#MemoryPR

klikamy w "Memory QVL (Pinnacle Ridge)" zgodnie z posiadanym CPU czyli "Pinnacle Ridge" wybieramy z listy producenta  pamięci Crucial i co nam pokazuje ? , czy twoje są na liście ?  

BLS8G4D36BESBK.8FE  

BLS8G4D26BFSC.16FBR2 

CT16G4DFD8266.M16FE   

  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

Witam 

nie możliwe, na Asrocku i coś nie działa jak należy ???  żadne zaskoczenie  XDDD 

aktualizacja biosu może czasami dużo pomoc ale zanim się rozpędzisz TOOO nie tak szybko bo po aktualizacji stracisz obsługę swojego procesora na rzecz nowszych CPU , twój CPU to seria "Pinnacle Ridge" wiec z tego co patrzam to bios w wersji 2.63B będzie maksymalnym jaki można będzie wgrać. 

czy pamięci są w slotach A2 B2 , czy próbowałeś przełożyć pamięci do A1 B1 lub sprawdzić każdy slot na pojedynczej kości ,i jak wtedy zachowuje się kompiuter ?

 karta graficzna podaje tylko obliczona temperaturę , reszta to obliczony rozkład temperatur, bo karty graficzne już od jakiegoś czasu nie posiadają fizycznych czujników temperatury, wiec ta temperatura odnosi się tylko do rdzenia lub krawędzi rdzenia, a jaka jest temperatura sekcji zasilania karty podczas obciążenia ? 

zanim ręcznie ustawisz wetyletor na karcie graficznej na 85-90% i zobaczysz czy to cos pomoże w grach , zobacz pierwej co da ręczna zmiana szybkości pamięci ram na 2133MHz, a jak bios pozwoli to można sprawdzić 1866Mhz . 

czy mógł byś pobrać program "crystal disk info" i zamieścić fotkę ,ale trzeba zmienić jeden parametr

górna belka - funkcje - funkcje zawansowane- Wartość Raw- i przestawić na 10[DEC], bo domyślnie jest 16[HEX]  

a widzisz jak przy zakupie pamięci ram do wybranej płyty głównej sprawdził byś czy są kompatybilne z twoim CPU i płyta główną to może było by mniej problemów. 

https://www.asrock.com/mb/amd/b450 steel legend/#MemoryPR

klikamy w "Memory QVL (Pinnacle Ridge)" zgodnie z posiadanym CPU czyli "Pinnacle Ridge" wybieramy z listy producenta  pamięci Crucial i co nam pokazuje ? , czy twoje są na liście ?  

BLS8G4D36BESBK.8FE  

BLS8G4D26BFSC.16FBR2 

CT16G4DFD8266.M16FE   

  

853301338_Zrzutekranu(10).thumb.png.985958a8dd444e39f8b2cf59e7327fbe.png1259973872_Zrzutekranu(11).thumb.png.773d8b0bbed93643d097d100243877f2.png

 

Jedyne co mogę podesłać to te dwa screeny. Nie jestem w stanie powiedzieć  jaka jest temperatura sekcji zasilania karty podczas obciążenia, jak mogę to sprawdzić?

Co do aktualizacji BIOSu to na razie nic nie ruszałem.

Pamięci nie przekładałem do innych slotów ani nie obniżałem do takiego taktowania. Spróbuję może to zrobić w pierwszej kolejności. Martwi mnie tylko to, że chyba nie ma ich na tej liście. Co to wtedy oznacza? Czy one kompletnie nie nadają się  do tej płyty i procka i nie mają prawa normalnie działać?

 

EDIT: Pamięci jednak są na niższych zegarach 😄

 

Edytowane przez dawid12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dawid12 napisał:

853301338_Zrzutekranu(10).thumb.png.985958a8dd444e39f8b2cf59e7327fbe.png1259973872_Zrzutekranu(11).thumb.png.773d8b0bbed93643d097d100243877f2.png

 

 274 utraty zasilania co tam się wydarzyło ? 

nie naprawiane błędy 7 

masz możliwość podłączyć inny dysk SSD , nawet pod SATA i system przeinstalować ? 

temperatura GPU 74 stopnie przy szybkości "wiatraka" XD  60%,  a widzisz nie ma pozycji "Hot spot", bo po co miał byś się denerwować, a jak będzie wyglądać temperatura przy szybkości wentylatora  85-90% , wiesz jak to zmienić w  panelu "Adrenalin" ?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny generalnie to wybredne bestie jeśli chodzi o to aby poprawnie działały na wyższych szybkościach, ale twój CPU wspiera 2933Mhz wiec do tej wartości powinny działać bez problemowo, a napięcie na pamięciach masz na auto czy ręcznie ustawiłeś , zakładam ze są na auto, i same się nie przestawia.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 czy komputer działa ok, po włączeniu profilu XMP ?, to pamięć ram teraz na jakiej szybkości działa ?, nie zawsze płyta dobiera dobrze napięcia , a co jest napisane naklejce na pamięciach ram ? tam jest zamieszczona informacja jakie powinno być napięcie, 

chyba ze pamięciach na Crucial ni ma naklejki ...

ogólnie przyjmuje się ze powinno być w zależności od szybkości od 1,2v do co najmniej 1.35v przy profilu XMP , ale taka informacja powinna być na naklejce na kości ram lub opukiwaniu 

co do adrenalin to tak na szybko co znalazłem na YT

https://www.youtube.com/watch?v=yShMgpIIcvg

nie interesuje nas podkręcanie karty, tylko ręczne utworzenie profilu dla szybkości pracy wentylatorów i tak aby profil ładował się po włączeniu systemu .

i  jeszcze cos od tego pana aby sobie poustawiać, ale to jak komp będzie pracował stabilnie 

https://www.youtube.com/watch?v=1V5nOELErN4

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2021 o 22:00, Mr.T... napisał:

 czy komputer działa ok, po włączeniu profilu XMP ?, to pamięć ram teraz na jakiej szybkości działa ?, nie zawsze płyta dobiera dobrze napięcia , a co jest napisane naklejce na pamięciach ram ? tam jest zamieszczona informacja jakie powinno być napięcie, 

chyba ze pamięciach na Crucial ni ma naklejki ...

ogólnie przyjmuje się ze powinno być w zależności od szybkości od 1,2v do co najmniej 1.35v przy profilu XMP , ale taka informacja powinna być na naklejce na kości ram lub opukiwaniu 

co do adrenalin to tak na szybko co znalazłem na YT

https://www.youtube.com/watch?v=yShMgpIIcvg

nie interesuje nas podkręcanie karty, tylko ręczne utworzenie profilu dla szybkości pracy wentylatorów i tak aby profil ładował się po włączeniu systemu .

i  jeszcze cos od tego pana aby sobie poustawiać, ale to jak komp będzie pracował stabilnie 

https://www.youtube.com/watch?v=1V5nOELErN4

 

 

Przez ostatnie dni testowałem komputer. Włączyłem znowu XMP, pamięci się przestawiły na 2400 i 2666 mHz.

Myślałem, że już wszystko będzie ok ale dzisiaj kolejny restart mnie spotkał.

Co do karty to z tego co słyszałem to powiedzmy, że jeszcze te ok. 75 stopni jest do zniesienia więc przy karcie nic nie ruszałem.

Co do naklejki na pamięciach to jest napisane 1.2V i taką wartość mam ustawioną.

Co teraz? Bezpieczną opcją będzie zejść do 2133mHz? 

 

1639066350613.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak bez szczegółowych informacji jakie są pamięci, chodzi o kod producenta, to trochę takie będzie "wróżenie z fusów' XD

nadal nie wiemy w jakich bankach są pamięci, a czasami wystarczy zamienić banki z pamięcią na inne słoty i "problem plam znika sam" , magia Ryzenów... 

z tego co zamieściłeś forteczkę, to po wybraniu profilu XMP pamięć chce się ustawić na 2666MHz przy napięciu 1.2V

to ja bym proponował sprawdzić dwa ustawienia czyli obniżyć szybkość dla porobienia testów na 2133Mhz przy napięciu 1.2V jak będzie ok, to załadować profil XMP i ręcznie zwiększyć napięcie dla pamięci trochę 1.25V-1.3V i popatrzeć jak się będzie PC zachował.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mr.T... napisał:

no tak bez szczegółowych informacji jakie są pamięci, chodzi o kod producenta, to trochę takie będzie "wróżenie z fusów' XD

nadal nie wiemy w jakich bankach są pamięci, a czasami wystarczy zamienić banki z pamięcią na inne słoty i "problem plam znika sam" , magia Ryzenów... 

z tego co zamieściłeś forteczkę, to po wybraniu profilu XMP pamięć chce się ustawić na 2666MHz przy napięciu 1.2V

to ja bym proponował sprawdzić dwa ustawienia czyli obniżyć szybkość dla porobienia testów na 2133Mhz przy napięciu 1.2V jak będzie ok, to załadować profil XMP i ręcznie zwiększyć napięcie dla pamięci trochę 1.25V-1.3V i popatrzeć jak się będzie PC zachował.   

rozumiem, że pierwsze mam wyłączyć XMP i dopiero schodzić na 2133 mHz tak? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2021 o 21:33, Mr.T... napisał:

jeśli jest taka możliwość to tak, bo profil XMP nie powinien blokować możliwości zmiany szybkości pamięci Ram.   

Testowałem trochę komputer,

 

Zmieniłem ustawienia pamięci, zegar ustawiony na 2133 mHz - nic to nie dało, komputer dalej się restartował.

 

Dzisiaj stwierdziłem że przepnę w końcu obydwie kości do innych slotów, nie minęło 10 minut od włączenia komputera i znowu to samo. Masakra..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dawid12 napisał:

Testowałem trochę komputer,

 

Zmieniłem ustawienia pamięci, zegar ustawiony na 2133 mHz - nic to nie dało, komputer dalej się restartował.

 

Dzisiaj stwierdziłem że przepnę w końcu obydwie kości do innych slotów, nie minęło 10 minut od włączenia komputera i znowu to samo. Masakra..

a jak by tak potestować kości Ramu osobno po jednej kości ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2021 o 19:49, Mr.T... napisał:

LOL 

oczywiście ze będzie pracować na jednej kości

trzeba szukać do skutku , może być tak ze jedna kość jest uszkodzona i stad są problemy.  

Próbowałem podpinać jedną jak i drugą kość pojedynczo jednak nic z tego 

No chyba że jeszcze próbować podpinać obydwie kości pojedynczo do każdego z czterech slotów :DD

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dawid12 napisał:

Próbowałem podpinać jedną jak i drugą kość pojedynczo jednak nic z tego 

No chyba że jeszcze próbować podpinać obydwie kości pojedynczo do każdego z czterech slotów :DD

 

widzę ze trzeba do tego podejść inaczej, weź jedna kość , obsadź bank np. A2 czyli drugi od procesora .

ściągnij "linux minta", np. "Cinnamon Edition", 

fajnie jak byś miał osobny komputer lub laptop, nie ?, to udajesz się z ciastami lub piwkiem do kolegi.   

https://linuxmint.com/download.php

za pomocą programu Rufus utwórz pendrajwa z linuxem.

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_dyskowe/Rufus.html

odłącz wszystkie dyski , i trzeba pamięci przetestować jak pojawi się konsola od linixa to na dole jest test pamięci.

jak sprawdzisz jedna kość powiedzmy 4 pełne cykle, i nie pokażą się błędy to ESC, zakończenie testu, restart i uruchamiasz linuxa, podpinasz Internet uruchamiasz przeglądarkę jakieś strony + YT, i sprawdzasz czy jest ok , wglądowo wygląda jak Windows i nie ma tam żadnej filozofii,  trzeba określić czy powodem na pewno są pamięci, czy np. jest problem z jest system, bo może problem jest dysk SSD.       

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...