Skocz do zawartości
lemosv

Zestaw PC bez GPU do grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuję zmienić swoją puszkę na coś lepszego. Obecnie posiadam i7-7700k i RTX 2060 Super. 

Ceny kart graficznych powoli maleją, co cieszy oko. Jednak póki co chciałbym zatrzymać moje GPU i zmienić procka / mobo / ram / dysk systemowy / chłodzenie / zasilacz oraz obudowę. Potrzebuję od was propozycji takiego składaka. Budżet jeszcze nieznany chcę zestaw możliwe najlepszy na długie lata. 

Głównie zajmuję się grafiką 2D/3D. Mocny procek to podstawa. Myślałem nad i9-12900k jednak słyszałem pogłoski że nie ma rewalacji i większość proponuje i7-12700k. Co sądzicie? 

DDR5? Można uwzględnić. Jak przerośnie to mój budżet to dobiorę sobie DDR4. 

Dajcie znać może macie jakiś zestaw godny polecenia. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

tak trochę trudno się odnieść do twojego zapytania, bo jak ktoś ma się wstrzelić idealnie w twój budżet +/- skoro nie wiadomo ile to ma być np. 50 tys. guldenów z Nibylandi ?, albo idziemy w podzespoły i zestaw TOP lista, albo schodzimy z ceny i wybieramy "tańsze nie znaczy gorsze" podzespoły tak aby nie przekraczać zaplanowanej sumy.

czy patrzyłeś na realne testy pod swoje wykorzystanie na CPU od AMD ?, czy wolał byś pozostać przy Intelu ?    

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

czy patrzyłeś na realne testy pod swoje wykorzystanie na CPU od AMD ?, czy wolał byś pozostać przy Intelu ?    

 

 

Masz racje, jednak tu chodzi o standardową jednostkę. Myślę ze do 6-7 tys. Intel zawsze wypadał lepiej w testach Adobe z powodu wyższego wyniku na 1-core. Więc do AMD póki co się nie zbliżałem. W 2 polowie roku ma być niby premiera ryzenów 7000. Jednak jest to dość spory okres na czekanie. Więc chyba przystanę na intelach 12 gen. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybierałem tak jak bym miał w zamyśle dla siebie, do tego nie jestem fanem takich płyt głównych oraz zasilaczy dobieranych na teraz i na styk.

czy wiesz ze wraz z 12 gen wychodzą problemy wieku dziecięcego ?, i pomijam już biosy co są do dopracowania, ale np. brak poprawności wykrywania przez programy wszystkich rdzeni, i tak trzeba czasami w biosie te energooszczędne wyłączać XD, a ostatnio okazuje się ze ramka od soketu za bardzo dociska CPU i laminat procesora się wygina przez co temperatury na CPU są wyższe , brawo dla inżynierów z Intela za pogięte CPU... 

nie podaje linków do sklepów, bo ja nie sprzedawca, każdy może wybrać sklep samemu i gdzie znajdzie taniej czy lepsza obsługę.

zestaw na DDR4

CPU.  Intel Core i7-12700K, 3.6GHz, 25 MB, BOX (BX8071512700K)

płyta główna.  MSI MPG Z690 EDGE WIFI DDR4  "jest tez taka sama wersja pod DDR5" 

pamięć ram.  G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-32GVKC)  3600MHz dla Gear 1

Chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 360 (ACFRE00068A)

plus zestaw montażowy dla LGA 1700 "Arctic Mocowanie na socket LGA1700 dla Liquid Freezer II" około 40 PLN

zasilacz. na 7 letniej gwarancji 

BitFenix Whisper M 850W (BP-WG850UMAG-9FM)

zasilacz. na 10 letniej gwarancji 

MSI MPG A850GF 850W

lub 12 letniej gwarancji 

Phanteks Revolt Pro 850W (NEPH-004)

obudowa można zmienić na taka jaka się komuś będzie podobać, ale aby można było zamontować chłodzenie wodne.

SilentiumPC Signum SG7V TG (SPC249) 

dysk systemowy. programy itd.  M.2 PCIe 3.0,bo  jakoś PCIe 4.0 i wyższe temperatury mnie nie przekonują.  

ADATA XPG Gammix S11 Pro 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (AGAMMIXS11P-1TT-C)

tylko ten śmieszny radiator, blaszkę trzeba ściągnąć przesuwając blaszkę w bok , tak aby np. zastosować radiator z płyty głównej.

lub 

SSD Samsung 980 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V8V1T0BW)

dysk na dane 

SSD Kingston SKC2500 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SKC2500M8/1000G)

lub 

SSD Lexar NM620 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (LNM620X001T-RNNNG) 

co do dysków, montażu i zastosowaniu radiatorów z płyty głównej to proponuje nie zależnie od tego co się kupi to na sucho przed montażem w obudowie, zrobić test, czyli za min się przykręci radiator do dysku to można włożyć kawałek kartki papieru aby sprawdzić jak radiator z termpoadem dociska do dysk co by się nie okazało ze zamiast dociskać od góry czy od dołu to mamy szczelinę powietrzna.   

 

 

     

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lemosv napisał:

Bardzo dziękuję za obszerną wypowiedź zaraz sprawdzę jak wygląda to budżetowo. 

Mówisz ze póki co 12 gen się nie opłacają?

to jest tak ze tzw. marketingowcy np. z YT czyli  po mojemu naganiacze sprzedaży , nie robią rzetelnego omówienia produktu czy recenzji, tylko jest prezentacja produktu zwana dalej lokowanie produktu , dla mnie to jest trochę różnica przedstawić produkt w różowych kolorach a o rzeczach nie wygodnych się nie wspomina lub pomija, to jest transakcja powiązana, masz przedstawić produkt tak aby się sprzedawał, no to gdzie tu liczyć na rzetelność czy uczciwość ? 

czy 12gen. się opłaca ? , patrząc czysto wydajnościowo wykorzystując platformę do programów, i budując nowy zestaw to owszem tak, i jest to ewolucja wydajności względem 10 czy 11 gen. ale trzeba tez patrzeć i uwzględnić co pokazują już użytkownicy danego sprzętu i jakie smaczki z czasem wychodzą, przeważnie warto odczekać 6-8 miesięcy od premiery nowej podstawki, bo inaczej jest się beta testerem sprzętu, zupełnie jak z nowy systemem win11... , np. jak myślisz dlaczego w testach w grach najczęściej przedstawiane jest 1080p ? , bo to najpopularniejsza rozdzielczość ? czy tylko aby wykazać ze nowe CPU są wydajniejsze od poprzednich generacji i przy takiej rozdzielczości jest większy narzut obciążenia na CPU , ale jak podnieść rozdzielczość nawet nie do 4k tylko 2k to już takiego skoku wydajności nie ma , i jak wtedy wyglądały by te wykresy "skoku' wydajności ?, mało motywujący do zmiany platformy. 

ponieważ sam nie posiadam 12 gen., tylko 10gen. to byłoby trochę nie na miejscu z czystym sumieniem polecić albo nie polecić zakup 12gen. i powiedzieć w ciemno "będzie pani zadowolona",  podstawa to dobra płyta główna i zasilacz.          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ma być pod photoshop to lepiej byłoby kupić dysk gen4 m.2 niż gen3 ,dać nawiew to nie taki problem lub obudowa z dobrą wentylacją raczej jeszcze nie czytałem żeby komuś padł z przegrzania taki dysk jedynie throttling w samsungach występuje

czytałem też że 12th gen intela ma jakieś  problemy pomimo ,że w przypadku 10th i 11th gen takich problemów nie było po premierze ,być może ze względu na wsparciie dla ddr4  i ddr5 jednocześnie

między 4 rdzeniowym 7700k a jakimś 10700k jest naprawdę duży skok wydajnościowy droższe platformy nie wiem czy photoshop już wykorzystuje ich wszystkie możliwości i raczej też twierdzę że na 7700k nie korzystało się źle z tej aplikacji

 

 

weź też pod uwagę że wiele osób zajmujących się profesjonalnie tworzeniem grafiki 2D czy 3D nie korzysta jeszcze z 12th gen bo potrzebują stabilnej platformy 

 

Edytowane przez Nicko13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki, za odpowiedzi. Troszkę mnie nastraszyliście muszę poczytać więcej o 12 gen. Potrzebuję stabilnego sprzętu aczkolwiek dobre chłodzenie powinno rozwiązać problem temperatur.

Jeszcze jedno pytanie. Pewnie nie szli byście jeszcze w DDR5? Bo z tego co widziałem w testach są niewielkie różnice, czy się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lemosv napisał:

Ok dzięki, za odpowiedzi. Troszkę mnie nastraszyliście muszę poczytać więcej o 12 gen. Potrzebuję stabilnego sprzętu aczkolwiek dobre chłodzenie powinno rozwiązać problem temperatur.

Jeszcze jedno pytanie. Pewnie nie szli byście jeszcze w DDR5? Bo z tego co widziałem w testach są niewielkie różnice, czy się mylę?

DDR5, cena nie przekłada się na faktyczny wzrost czy przyrost mocy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...