Skocz do zawartości
bartluigi

Upgrade 6 letniego komputera

Rekomendowane odpowiedzi

HDD: 1TB SGATE ST1000DM003 SATA3
RAM: Crucial 2x8GB
SSD: 250GB Crucial MX200 
Grafika:  2GB MSI GTX 950 GAMING 
CPU:  Intel Core i3 6100 s1151 
Płyta główna: H110M PRO-VD
 

Witam, chciałem trochę podrasować komputer, czy wymiana procesora na jakiś i5 czy i7 będzie widoczna w szybkości?

I czy warto wsadzić praktycznie nowy dysk "Dysk CRUCIAL BX500 240GB SSD" i postawić na nim system?

Póki co dodałem kość ramu 8GB bo miałem tylko 8GB.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

nie napisałaś w jakich zastosowaniach ma być widoczna różnica w szybkości, zakładam ze chodzi o wykorzystanie w grach ?  

posiadany przez ciebie obecnie CPU to i3 to 2r/4W, obecnie już CPU np. i5 4r/4W zapychają się już w grach, wiec zakup i5 raczej mija się z celem,  dopiero i7 4r/8w zapewniają w miarę komfortowa rozgrywkę ale.

aby taka i7 pokazała pazur to przydało by się zrobić jej OC, i tu zaczynają się schody, bo ?, twoja płyta to jest raczej mocno budżetowa konstrukcja i podczas długotrwałego obciążenia raczej jej sekcja zasilania nie da rady utrzymać zegarów CPU tzw. throttling, oraz ze np. taka i7 może wykończyć sekcje zasilania w takiej płycie głównej , patrząc dalej, zakup kilku letniego procesora z nastawieniem do OC wymaga przeprowadzenia tzw. skalpowania procesora czyli zdjęcie IHS i wymianę pasty gluta na "ciekły metal", oraz posiadanie dobrego zestawu chłodzącego i raczej chłodzenie typu BOX to można schować do szuflady ... 

kolejny temat to karta graficzna, ten GTX 950 2GB , nawet po wymianie CPU na wydajniejszy to raczej skrzydeł nie dostanie, ale spadki FPS w grach w miejscach tzw.. procesorowych będą odczuwalnie mniejsze a to już przełoży się na płynniejsze granie. 

wymiana dysku nie przyspieszy systemu, zakup tylko wtedy potrzebny jak brakuje miejsca.          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2022 o 19:01, Mr.T... napisał:

wymiana dysku nie przyspieszy systemu, zakup tylko wtedy potrzebny jak brakuje miejsca.

Edit - napisałem komentarz niedoczytując, że już jest SSD w budzie. Tak, zmiana na inny SSD nic nie da.

Edytowane przez Misza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 2/23/2022 at 2:51 PM, bartluigi said:

HDD: 1TB SGATE ST1000DM003 SATA3
RAM: Crucial 2x8GB
SSD: 250GB Crucial MX200 
Grafika:  2GB MSI GTX 950 GAMING 
CPU:  Intel Core i3 6100 s1151 
Płyta główna: H110M PRO-VD
 

Witam, chciałem trochę podrasować komputer, czy wymiana procesora na jakiś i5 czy i7 będzie widoczna w szybkości?

I czy warto wsadzić praktycznie nowy dysk "Dysk CRUCIAL BX500 240GB SSD" i postawić na nim system?

Póki co dodałem kość ramu 8GB bo miałem tylko 8GB.

 

Szukaj i7, idzie trafić za dobre pieniądze. Często nawet z płytą/RAM bo nie bardzo jest sens sprzedawać osobno. Za parę stówek (po uwzględnieniu odsprzedaży obecnych komponentów) możesz mieć naprawdę fajny sprzęt (4R8W Skylake daje radę nawet dziś i w grach jest na poziomie 6R6W). Nawet zmiana samego CPU i osadzenie go na obecnej płycie da sporego kopniaka wydajności (wtedy szukaj tańszego i7 bez literki K i możliwości zmiany mnożnika).

Co do SSD to zamiana jednego systemowego SSD na inny niewiele da. Dla systemu ważniejszy jest czas dostępu niż transfery liniowe a te pierwsze są już bardzo dobre nawet na obecnym SSD. Już lepszym pomysłem będzie zakup jakiegoś taniego SSD 1TB za 400zł i instalowanie gier na nim zamiast na obecnym talerzowcu. Ten ostatni zostaw sobie na backup/filmy/download itd.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Daniel_83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...