Skocz do zawartości
bonkesku

Blue Screen podczas grania i stresu CPU

Rekomendowane odpowiedzi

Specyfikacja sprzętu:
CPU: Xeon E5 2640
GPU: GTX 1060 6GB
PŁYTA: Machinist X79 V2.73A
RAM: DDR3 ECC 16GB 1333Mhz
PSU: Antec VP500PC
OS: Windows 11 pro

Witam , jak w temacie , zmagam się od kilku miesięcy z blue screenami oraz freezami systemu, sytuacja przedstawia sie tak, gdy gram problem pojawia się po około 10-30 min w zależności od gry, objawia się to blue screenem bądż freezem systemu(screeny z bsod w załączniku) temperatury podczas grania w normie, przy wymagającej grze GPU max 79 stopni CPU 69 stopni, praktycznie każdy stress test CPU kończy się blue screenem bądź freezem, muszę restartować komputer kilka razy, ponieważ blue screeny sie zapętlają i wyskakują po kilka razy pod rząd. Jakiś czas temu wymieniłem procesor na inny (ten sam model) sytuacja bez zmian, nie wiem może trafiłem felerną sztuke? System podczas normalnej pracy, internet filmy itp działa stabilnie , problem występuję podczas grania i stress testu CPU. Furmark ponad godzinny przeszedł bez problemu przy max temp 79 stopni. Próbowałem również instalacji różnych systemów od win 7 do win 11 , problem jest ten sam. Sterowniki wszytskie najnowsze , łącznie z GPU. Pamięc RAM sprawdzona memtestem , brak błędów.

Zrzut ekranu (6).png

Zrzut ekranu (7).png

Zrzut ekranu (8).png

Zrzut ekranu (9).png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

po pierwsze to zadbał bym o lepsze chłodzenie dla CPU, zalecane "TCASE" dla takiego CPU to 73 °C czyli aby nie przekraczać tej temperatury , to jak odczyt pokazuje 69 to na pewno CPU podczas obciążenia przebija te 73 stopnie...     

czy masz możliwość podmienić zasilacz ?, najlepiej o trochę większej mocy.

a jaki posiadasz dysk , zakładam SSD , czy już pod M.2 ? oraz jakie są jego temperatury ?

zainstaluj "crystal disk info"

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_dyskowe/CrystalDiskInfo.html

tylko trzeba przestawić jedną opcje w ustawieniach 

górna belka - Funkcje- Funkcje zawansowane- Wartość Raw- i przestawić na 10 (DEC) 

jak możesz zamieść fotkę. 

ale najbardziej zainteresował bym się sprawdzeniem temperatur sekcji zasilania płyty głównej podczas obciążenia, problem albo jest elektryczny ze zasilacz po czasie xxx i obciążeniu zaczyna niedomagać, albo podczas obciążenia sekcja zasilania płyt głównej się rozgrzewa aż do restartu PC i np. dopóki się nie schłodzi to uparcie nie możesz zrestartować PC- to taka teoria. 

a jak sprawdzić tą sekcje zasilania nie mając np. pirometru ?, zdejmij bok obudowy od drugiej strony o ile jest dostęp do płyty głównej, i przyłóż rękę zewnętrzną strona do miejsca gdzie jest sekcja zasilania czyli na wysokości gdzie od drugiej strony są radiatory sekcji zasilania , a jak nie ma dostępu od "tyłu" to ręka do złap za radiator. 

jak przyłożysz rękę i jest letnia czy ciepła- ok,  ale jak podczas obciążenia robi się gorąca lub nawet parzy to raczej nie jest dobrze...  

nie wiem jak wygląda bios, ale pewnie bardzo archaiczny, czy można np. zmienić coś od ustawień pracy CPU.    

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany zasilacza to raczej niestety nie posiadam żadnego.. Co do sekcji zasilania to może być trafna uwaga, włączyłem grę i po kilku minutach sprawdzając płytę tak jak pisałeś i trzymając palce z jakieś kilka sekund płyta była gorąca na tyle ,że musiałem zabrać palce, bo już zaczynało parzyć.. Nie mam pojęcia jak było z tym kiedyś , to chińska płyta ,więc wszystkiego można się spodziewać, komputer działał bez zastrzeżeń przez jakiś rok ale od kilku miesięcy borykam się już z tym problemem.. Co do dysków , wszystko w załączniku, ostatni screen zrobiony podczas rozgrywki. Co do biosu to faktycznie jest archaiczny, jakieś ustawienia CPU tam są ale nie grzebałem ,bo za bardzo się na tym nie znam. Co do chłodzenia CPU posiadam chłodzenie CORSAIR Hydro H55, wydaje mi się ,że jak na taki procesor jest wystarczające, paste mam na tą chwile słabej jakości kupioną po taniości, może to jest przyczyną ciut większych temperatur. Na tą chwile dysk M2 ma temperaturę 57 stopni, te 60 stopni było chwilowe, mowa tu tylko o włączonej przeglądarce

CrystalDiskInfo_20220710235147.png

CrystalDiskInfo_20220710235158.png

CrystalDiskInfo_20220710235207.png

Zrzut ekranu (13).png

Edytowane przez bonkesku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sam widzisz , "zupka chińska" odbija się czkawka , taka metafora co do płyty głównej.

z temperaturami trzeba walczyć , wszelkimi dostępnymi środkami, zaczął bym od wyjęcia płyty głównej i ponowny montaż zestawu chłodzącego, bo faktycznie te AIO powinno targać temat, chyba ze nie dolega w pełni powierzchnia bloku do IHS procesora, a to już sam zobaczysz jak zdejmiesz blok, czy zarówno blok chłodzenia wodnego jak i IHS procesora są odpowiednio "pokryte" pastą . 

 pasta termo przewodząca, sam używam - Noctua NT-H1 3.5g , ale jak zakupisz popularną Arctic MX-4 4g (ACTCP00002B) tez będzie ok. 

co można zrobić aby pomoc sekcji zasilania płyty głodnej - skierować dodatkowy strumień powierza z dodatkowego wentylatora... , dodatkowo, właśnie o tym pisałem, co można zmienić w biosie odnośnie pracy CPU ,  i tutaj przydała by się osoba ogarniająca bios ale sam tez możesz spróbować.  

i jakiś filmik znalazłem z ustawieniami - czas 1:04  a wyłącz mu Turbo Mode - na Disabled 

czas -1:35 - czy u ciebie AHCI  jest włączone ? 

https://www.youtube.com/watch?v=G4t49Rc8xfk

ten twój dysk systemowy to- Silicon Power P34A80 256 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe, to tak trochę za bardzo się gotuje ... rozwiązanie to zakup dodatkowego radiatora dla dysku SSD.  

https://allegro.pl/oferta/jeyi-radiator-chlodzenie-ssd-m-2-nvme-sata-szary-10209687241

ten drugi dysk SSD 720GB, to nie mogę znaleźć co to jest- jakiś Kingston ?, czy chiński wynalazek ?, oraz gdzie jest podłączony, do czerwonego gniazda ? bo Crystal wskazuje ze zamiast pracować w trybie SATA 600 działa w trybie SATA 300 , chiba ze kable posiadasz tylko 3Gbs -SATA II , a przydał by się jeden 6Gs -SATA III , nooo ten magnetyczny talerzowy WDC i 55tyś godzin pracy XD , myślę ze swoje zrobił , i dla tego dysku Crystal w ogóle nie pokazuje szybkość transferu ... trzeba by kabel wymienić i sprawdzić . 

taka porada, przy instalacji nowego systemu, odłącz pozostałe dyski tak aby był tylko jeden dysk na którym będzie instalowany system, oraz dysk, instalatorem usuwamy wszystkie partycje i robimy nowa instalacje, a nie uaktualnienie i nie pchaj się na siłę w win11 , win10 tez dobrze działa.     

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyłączenia turbo u mnie nie ma takiej opcji,co do biosu i ustawień CPU bawiłem się zmianą wydajności i energii ale nic nie przyniosło rezultatu. Co do dysku SSD 720gb jest to chińczyk, głównie służy mi do danych i gier, co do AHCI jest tak jak być powinno i faktycznie kabel sata nie jest podłączony tak jak być powinien, zmienię to w najbliższym czasie, ten HDD wiem ,że za bardzo już się nie nadaję ale praktycznie nic na nim nie trzymam, jest bo jest. Win 11 byl zainstalowany tylko do testów , chciałem sprawdzić czy to nie jest wina systemu  i tak został z barku chęci reinstalacji, ale jak pisałem każdy system wywala blue screeny. Wiem, że cała konfiguracja nie jest wysokich lotów , została kupiona po taniości i sprawdzała się doskonałe co do moich obecnych wymagań ale ostatnio doprowadza mnie ten komputer do szału.. Taka mała ciekawostka, grając w mafię 3 mogę grać godzinami i nic się nie dzieje , temp CPU są na poziomie 72-73 stopni i gram bez problemowo długi czas ale gdy tylko wyłączę grę od razu mam blue screen albo freez systemu, nie wiem od czego to zależy, większość gier do pół godziny grania i po rozgrywce... Spróbuję sobię poradzić z tą sekcją zasilania, bo wygląda na to ,że ona sprawia największy problem, ogarnę jeszcze chłodzenie CPU i zobaczę jakie będą rezultaty. Ale wygląda na to ,że czeka mnie zmiana całej platformy,bo już nie mam nerwów na te bolączki 

 

EDIT:

Jednak była możliwość wyłączenia turbo, zrobiłem to i muszę przyznać,że chyba pomogło , nie wiem na jak długo, ale komputer nie zawiesił się podczas godzinnej rozgrywki w grę , w którą wcześniej grałem max 25-30 min. Zostaję do ogarnięcia tylko sekcja zasilania, chłodzenie CPU i radiator na dysk. Dzięki za cenne rady 😉

Edytowane przez bonkesku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...