Skocz do zawartości
mltk

Komputer wyłącza się samoczynnie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam problem którego nie umiem rozwikłać. Komputer chodzi bez problemu do czasu włączenia jakiejś bardziej wymagającej gry. Czasami po 15 min czasami po godzinie wyłącza się.

Myślałem że to może przegrzewanie się karty graficznej i zmieniłem obudowę, ale nic to nie dało.

Sprzęt to ryzen 5 3600, chłodzenie noctua nh-d15, 16gb ram 3200, płyta B450 GAMING PRO CARBON AC, karta, Radeon RX 5700 XT GAMING X, monitor dell 2K 165 Hz, zasilacz seasonic 660 W gold (ma już parę lat).

Sterowniki w karcie najnowsze, bios zaktualizowany.

Gdzie i jak szukać przyczyny problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mltk napisał:

Gdzie i jak szukać przyczyny problemu.

Witam 

zasilacz jest na wykończeniu raczej najprawdopodobniej

sekcja zasilania na płycie głównej dostaje "zadyszki , objaw CPU zrzucał by zegary pod obciążeniem,  objaw- nagłe spadki FPS tzw. dropy.

oraz temperatury sekcji zasilania karty graficznej- tzw.- Hot Spot 

a korzystasz z programu "msi afterburner" ?

https://www.msi.com/Landing/afterburner/graphics-cards

https://www.youtube.com/watch?v=WjzCxAR6gh4

co można zrobić jak nie ma się możliwości podmiany zasilacza ?  , ograniczyć na początek ilość generowanych FPS przez kartę graficzna, oprócz włączenia synchronizacji pionowej, cześć gier umożliwia ręcznie ustawienie limitu FPS i np. ustawić limit na 30 FPS. 

otworzyć obudowę , najlepiej od drugiej strony i w miejscu sekcji zasilania przyłożyć rękę wierzchnia strona, jak nie ma dostępu, to strony podzespołów, i łap za radiator, najpierw podczas zwykłego korzystania , potem uruchamiając jakaś wymagająca grę , sekcja ciepła ok , parzy nie jest ok . 

monitoring temperatur , CPU za pomocą właśnie "msi afterburner" , oraz GPU tez "msi afterburner" , oraz jaka jest temperatura podczas grania na Hot Spot na karcie graficznej ?, np.  gpu-z , druga zakładka- sensors 

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

 

  

 

   

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz podmieniłem z komputera syna i po 80 minutach wyłączył się więc to raczej nie zasilacze dodam że oba to seasonic raczej porządna firma. Temperatury procka to 48 maximum z reguły 45 -46 temperatura gpu dochodzi do 87.

Mam parę zapisów z HWInfo i nic nie widzę aby się działo chwilę przed wyłączeniem komputera, ale może czegoś nie rozumiem. Jestem amatorem więc może coś przeoczyłem.

Zrzut ekranu (3).png

Zrzut ekranu (4).png

Zrzut ekranu (5).png

Zrzut ekranu (6).png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli te 86 stopni gpu to temperatura procesora graficznego, a grzeje się sekcja zasilania. Karta jest technicznie nowa rok używania i to w przeglądaniu stron i pythonie wiec żadne obciążenie. Ok co w takim razie zrobić? Wymienić kartę czy podmienić pastę na karcie? Czy amator może to zrobić sam czy nie ma szans. Może ktoś ma jakiś filmik jak się do tego zabrać?

Dzięki myślałem że takie temperatury są ok.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ju-rek napisał:

Czeka cię zmiana pasty na karcie graficznej.

ze tak powiem a "co ma piernik do wiatraka ?" 

pasta jest na procesorze GPU , lub jeśli jest np. vega z pamięcią HBM2, to na jednym chipsecie jest GPU i ram , natomiast sekcja zasilania zazwyczaj posiada połączenie z radiatorem za pomocą termopadu, bo to jest całkowicie inna sekcja na karcie, rozwaliłeś mnie na cyce taka nie przemyślana wypowiedzią.   

przejrzyj zdjęcia, gdzie jest procesor  GPU a gdzie sekcja zasilania ...

https://www.overclockers.ua/video/msi-radeon-rx-5700-xt-gaming-x/all/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy hotspot jest temperaturą sekcji zasilania? W/g AMD jest to najwyższa temp. zgłaszana z czujników rozlokowanych na karcie. Max ze specyfikacji bezproblemowo 110 stopni. Jak otworzy kartę to i tak wymieni pastę na nową, a może nie?

https://www.techpowerup.com/258228/110-c-hotspot-temps-expected-and-within-spec-amd-on-rx-5700-series-thermals

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mltk napisał:

Czy amator może to zrobić sam czy nie ma szans

zaraz zaraz, nie tak szybko, czy karta na śrubach posiada plomby gwarancyjne ?

jeśli masz zacięcie majsterkowicza , i przed robota nie potrzebujesz "walnąć setkę aby ręce nie latały"  XD 

to tam nie ma żadnej filozofii, stopień skomplikowania raczej znikomy, ale trzeba posiadać pastę termoprzewodząca na wymianę , ja np. używam -  "noctua nt-h1"

  przecież zaproponowałem, jak będą wyglądać temperatury po ręcznym ustawieniu wiatraków na 80-90% . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pastę mam bo zmieniałem obudowę i na procku kładłem nową noctua. Ale karta jest na gwarancji i zastanawiam się czy przy niej grzebać. Rozumiem że 100 % to problem z temperaturom na hot spocie. Jaka jest dopuszczalna maksymalna temperatura na hot spot i na gpu dla takiej karty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mltk napisał:

Jaka jest dopuszczalna maksymalna temperatura na hot spot i na gpu dla takiej karty?

niestety ale MSI na stronie nie raczyło zamieści takowej informacji , dla mnie jako osoby z technicznym wykształceniem , wszystko w elektronice co ma temperaturę powyżej 65stopni to trzeba z tym walczyć.

kartę można reklamować albo za pomocą , msi afterburner, obniżyć napięcie zasilania oraz przyciąć zegar .

Ustaw zegar i napięcie na 1900 MHz @ 1005 mV     

Zegar pamięci ustaw na  1800 MHz

Limit mocy +30%

daj znać jaki to dało efekt.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...