Skocz do zawartości
Avagardo

Nowa karta graficzna do kilkuletniego PC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim!

Proszę Was o poradę jaką nowszą kartę graficzną kupić do mojego leciwego już PC? Czuję w kościach, że to jeszcze nie czas na wymianę całego sprzętu na nowy, wolę poczekać na GeForce 4 i na spowszednienie DDR5. Wbrew pozorom stary PC nadal daje rade ale już muszę przykręcać wymagania aby FPS były grywalne.  Chciałbym dodać lekkiego kopa mojemu PC, tak aby ogarniał nowe tytuły w FHD. Budżetu żadnego nie określam, zależy od tego co ma sens kupić. Od zawsze gustowałem w Nvidiach, ale jestem tolerancyjny 😉 

  • Na jaką kartę graficzną wymienić?
  • Czy nowy SSD M.2 dodatkowo podkręci wydajność w grach? Czy np. PCIE 4.0 ma sens?
  • Jakiekolwiek inne dobre rady serdecznie i mile widziane ;)

 

Taki to oto zestaw posiadam z 2015 roku:

  1. MSI X99S SLI Plus Intel X99 LGA2011-3 BOX
  2. Intel Core i7-5820K LGA2011-3 BOX
  3. Kingston DDR4 16GB (4x4GB) 2133MHz HyperX Predator CL13
  4. Gigabyte GeForce GTX980 Gaming 4GB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP
  5. Samsung SSD 850 EVO 250GB SATA3 (MZ-75E250B/EU)
  6. Seagate Desktop 1TB SATA3 (ST1000DM003)
  7. be quiet! Dark Power Pro 10 750W (BN202)
  8. SilentiumPC Gladius X60 Pure Black
  9. Thermalright HR-02 Macho Rev. B
  10. TP-Link TL-WDN4800
  11. Jeszcze jeden HDD 1T tylko jako storage
  12. Dodałem kilka wiatraczków w obudowie aby poprawić wentylację

Z góry bardzo dzięki!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

posiadany procesor to architektura "Haswell E", czyli czwarta generacja, fakt posiada 6rdzeni/12watków, ciekawe jak to faktycznie sprawdza się w grach ?

instalowałeś może, "msi afterburner", aby sprawdzić jak jest w grach obciążony twój CPU ?   

kupowanie nawet "GeForce 3" będzie skutkowało dosyć mocnym Bottleneck, w większości nowych tytułów , a gdzie tu pakować "GeForce 4" ???

nowy Dysk pod PCIe 4.0 czy PCIe 3.0 nie doda wincyj FPS, ale skróci czas ładowania się poziomów , czy wczytywanie sejwa, PCIe 3.0 nisza cena , nisze temperatury pracy, PCIe 4.0 obecnie to tylko magia cyferek.          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Hej!

Bardzo dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi. 👍

Właśnie dlatego zadałem pytanie do bardziej zorientowanych w temacie niż ja. Nie wiem jak gadają ze sobą nowe elementy z tymi starymi. Spodziewałem się pewnych problemów z kompatybilnością, bottlenecków i innych głębokich gardeł. 😊

Nie wiem czy jest sens do tego kompa kupować GF 3xxx, a już na pewno nie ma sensu do niego wkładać GF4 *(gdy wyjdzie). Zostaje chyba czekać i z czasem wymienić komputer na 'nowej generacji' na GF4, DDR5, PCIe 5.0 itd... I oby starczyło życia żeby na to zarobić 🤦‍♂️

Tymczasem:
Zrobiłem OC procka do 4,4GHz ale nie startował windows i po restarcie ustawienia biosu wracały do domyślnych 3,3 - i tak kilka razy, nie wiem dlaczego? Co robię źle? Użyłem jakiegoś poradnika z internetów.

  1. Włączyłem XMP co w przypadku mojego leciwego RAMu 2133MHz nie zmieniło taktowania ani napięcia, a jedynie obniżyło czasy do 13-13-13-36. Też dobre...
  2. Podniosłem CPU core V na 1,255V
  3. CPU Ratio na 44 (ostatecznie na 42)
  4. CPU Ratio Mode zmieniłem z Auto na "Fixed"
  5. Ring Ratio na "36"
  6. Wyłączyłem C1E state i Intel C-state na "Disabled"

Ostatecznie OC na 4,2 GHz jest stabilny i tak zostawiłem.

Co do RAMu. Nie znalazłem żadnego info w jaki sposób zrobić OC przynajmniej na 2400MHz, wg testu da się czasem przykręcić nawet do 2666 (wiem, że to zależy od kości) ale nie mam pojęcia jaki punkt odniesienia przyjąć, jaki V? Ktoś wie może jak to zrobić? Ktoś podpowie? 😎

 

Miałem kiedyś afterburnera, kiedyś. Nazad zainstaluje i dam znać jak się ma procek przy 4,2 albo i 4,4GHz.

 

Jeszcze raz dzięki!

Zdrówko!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie miałem do testów X99S ale ustawienia biosu powinny być podobne jak dla Haswell

Simple/Advanced Mode -Advanced

CPU Ratio Apply Mode - All Core

CPU Ratio - x43 czy x44  przy 6r/12w to tez doby wynik

Ring Ratio - to jest tak jak w np. Gigabyte "Uncore Ratio", czyli mnożnik szybkości mostka północnego , czyli obecnie przeniesiony z płyty głównej kontroler pamięci Ram do procesora - najlepiej pozostawić tak jak jest w oryginale bez OC -czy u ciebie będzie to x35 ?     

CPU Ratio Mode - Fixed Mode 

EIST- Disabled

Intel Turbo Boost - Disabled

zakładka 

CPU Features

Limit CPUID Maximum- Disabled

Long Duration Power Limit- 4096

Long Duration Maintained - 128

Short Duration Power Limit -4096

CPU Current Limit - 256

przy OC  profil XMP dla pamięci się wyłącza.

co do karty graficznej to hmmm, możliwe ze z x czasu, czyli sam nie wiem dokładnie kiedy, bo to nie jest uzależnione o de mnie, ale będę mieć możliwość przetestować i7 4970K + RTX 2070Super, aby zobaczyć o ile CPU ogranicza wydajność tego RTX w grach.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia biosu prawie identyczne tak jak mówisz. 

 

CPU Ratio Apply Mode - All Core - OK

CPU Ratio - x43 czy x44  przy 6r/12w to tez doby wynik - OK, ustawiłem 44

Ring Ratio - najlepiej pozostawić tak jak jest w oryginale bez OC -czy u ciebie będzie to x35 ?     nie wiem - domyślnie jest "Auto", poniżej "Adjusted Ring Frequency" 3000MHz

CPU Ratio Mode - Fixed Mode - OK

EIST- Disabled - robi się disabled po zmianie CPU Ratio na Fixed

Intel Turbo Boost - Disabled - robi się disabled po zmianie CPU Ratio na Fixed

Co z CPU core V? Czy  1,255V jest ok?

zakładka  CPU Features

Limit CPUID Maximum- Disabled - OK

Co z "Intel C-State" oraz "C1E Support" ?  Czytałem że to musi być "Disabled"

Long Duration Power Limit- 4096 - OK

Long Duration Maintained - 128- nie OK. Tutaj mam tylko opcje do wyboru w zakresie <1 - 56> max oraz "Auto"

Short Duration Power Limit -4096 - OK

CPU Current Limit - 256 - OK

przy OC  profil XMP dla pamięci się wyłącza. - OK, wyłączyłem. 

 

Masz może jakieś instrukcje jak spróbować ręcznie OC tego RAMu? 

 

Dzięki! 💪

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Avagardo napisał:

Co z "Intel C-State" oraz "C1E Support"

ja zostawiłem -włączony i w systemie profil zasilania wysoka wydajność , ale może tez być na -Disabled czyli wyłączony  

1 godzinę temu, Avagardo napisał:

Long Duration Maintained

jeśli jest tylko 56 ? troche mało - ustaw 56. 

1 godzinę temu, Avagardo napisał:

Co z CPU core V? Czy  1,255V jest ok?

 bezpieczne napięcie dla Haswell to do 1.3v

Ring Ratio - podnoszenie szybkości pracy samego kontrolera pamięci, zasadniczo ma niski wpływ na ogólną wydajność, ale na pewno zmniejsza stabilność, także proponował bym zrobić test , w grze czy jakimś teście syntetycznym, czy po zwiększeniu szybkości pracy kontrolera doszło kilka punktów czy FPS , jak bez OC jest 3000MHz to tak bym zostawił.

twój CPU- Intel Core i7-5820K , który posiada natywne wsparcie po przez zastosowany zintegrowany kontroler dla obsługi pamięci -DDR4 1600/1866/2133MHz, także tutaj cudów nie zdziałasz wszystko powyżej 2133MHz to już jest OC, i zasadniczo ciężko znaleźć dobra instrukcje odnośnie OC ramu , a  podnoszenie napięcia może się źle skończyć XD, oraz z 2133MHz raczej nie zrobisz 2666MHz, jeśli udało by się 2400MHz to już będzie ok.

tutaj można zapoznać się z materiałem.

https://www.overclock.net/threads/the-gigabyte-z87-haswell-overclocking-oc-guide.1401976/

ps. mam nadziej ze podczas testów z OC kontrolujesz temperaturę procesora. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!

Odświeżę trochę przedświątecznego kotleta i wrócę z updatem.

Zakupiłem ostatecznie używanego 3070Ti. Wzrost wydajności nie dziwi. W nowych grach na max detalach grafika płynnie daje radę. Widać jednak za wolne podawanie danych przez resztę podzespołów. Objawia się to tym, że np. po wczytaniu save'a wszystko śmiga na płynnych FPS ale dopiero po kilku sekundach zaczynają pojawiać się kolejne poszczególne elementy, pojawia się np trawa itd... 

I teraz zapytanie 😉

Jaki i ile ramu mogę dorzucić aby poprawić sytuację i prędkość doczytu danych? Czy może jednak dysk ssd m.2 da lepszy efekt?

RAM posiadam jak w pierwszym poście.

Ok, dla leniwych wkleję tutaj: 😉Kingston DDR4 16GB (4x4GB) 2133MHz HyperX Predator CL13

Ciężko już dostać tak stare kości. Czy jak dorzucę 1x8GB 2400 będzie to działać razem (na niższym taktowaniu ale system wykryje 24GB ddr)?

Pytanie jest też zasadne bo chłodzenie procka zajmuje sporo miejsca nad płytą. Zmieści się tylko jedna dodatkowa kość w gniazdach po lewej stronie od procka bo resztę zasłania radiator. 

Screenshot_20221223_164146_Chrome.thumb.jpg.891f716670242d2ab4f11257f80abeee.jpg

czy coś mogę zrobić (poza wymianą chłodzenia) żeby uwolnić miejsce na pozostałe kości ram?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Zdrówko!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie doradzę za dużo bo LGA 2011 to było za dużo na moja kieszeń. Jedno co mogę z całą pewności doradzić to żebyś nie instalował 1 dodatkowej kości ramu. Obecnie przy 4 kościach po 4GB masz quad channel co przy ramach 2133 daje przyzwoita wydajność. .Jeśli dołożysz 1 kość najprawdopodobniej zmniejszysz wydajność a może i stabilność platformy. Najlepsza opcja byłoby dołożenie kolejnych kości w układzie 4x4GB czyli tak jak masz. 32 GB w quadzie wystarczy na długo. Jeśli włożysz np. 4x8GB będziesz mieć 48G w tzw. asynchronous setup. Teoretycznie nie jest to problem ale zalecane jest obsadzenie 4 slotów lub 8 pamięciami o tej samej wielkości a najlepiej 8 identycznymi pamięciami max ile obsłuży Twój CPU to 64GB w 8 kościach pamięci. Niestety jeśli zdecydujesz się zapełnić wszystkie banki pamięci czeka Cię zdejmowanie radiatora ale będzie to okazja do wymiany pasty.  Na tym moja wiedza się kończy 😅

powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Avagardo napisał:

Jaki i ile ramu mogę dorzucić aby poprawić sytuację i prędkość doczytu danych? Czy może jednak dysk ssd m.2 da lepszy efekt?

oczywiście ze nowsze tytuły lubią już dyski SSD, zwłaszcza pod M.2 XD    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2022 o 18:12, Funky_Panda napisał(a):

Niestety jeśli zdecydujesz się zapełnić wszystkie banki pamięci czeka Cię zdejmowanie radiatora ale będzie to okazja do wymiany pasty.  Na tym moja wiedza się kończy 😅

powodzenia 

Ze zdjęciem radiatora nie ma problemu. Mam za to taki "zonk" w obudowie, że z tym Thermalright HR-02 Macho Rev. B nie mam możliwości dorzucenia RAMu. Radiator zasłania 4 pozostałe sloty:

Dla zobrazowania tematu zarzucam zdjęcie z przymiarki (tutaj ze zdemontowanym już wiatraczkiem):

20221228_155324.thumb.jpg.cdcb8b680b6859ca4026cc55a7d042ff.jpg

Wstawiłem jedną kość i radiator opiera się o nią, stoi krzywo:

20221228_130400.thumb.jpg.9086a25d74e990aacde97bf84cebd000.jpg

Chciałbym dorzucić ramu. Żeby odblokować sobie te sloty rozumiem, że jedynym rozwiązaniem będzie wymiana radiatora na węższy? Obudowa jest generalnie dobrze wentylowana, w sumie mam 7 wiatraczków nie licząć tego z procka i grafiki.

Znacie jakiś konkretny, węższy radiator pasujący do takiego układu płyty z dedykowanym wentylatorem?

Z góry dzięki!

 

P.S. Tak, oczywiście wymieniłem pastę. 😉

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem sobie instrukcje do Twojej płyty i powiem tak grubo jest. Jedyne chłodzenie powietrzem, które przychodzi mi do głowy to Noctua NH-U14S przy 125W deklarowane temp to okolice 58st więc przy i7-5820K 140W liczyłbym na jakieś 65st w stresie a przy 180W (np. jakieś OC) deklarują 78st więc bez tragedii. Są filmiki na youtube >>kilk<< gdzie widać że nie powinno nic zasłaniać a wentylator możesz unieść w górę o 5 max 10mm (sprawdziłem wg. instrukcji w tej budzie wysokość chłodzenia CPU jest max 175mm a ta noctua ma 165mm) niestety kosztuje prawie 4 stówy 😕Ewentualnie musisz szukać jakiegoś AIO ale tutaj jestem zielony. 

Daj foto z zakładki memory w programie CPU-Z. Według instrukcji kości RAM powinieneś obsadzić tak jak na obrazku poniżej.

[EDIT] 

Znalazłem tekst gdzie to konkretne chłodzenie testowano ja Twoim procku 😄

https://pokde.net/review/noctua-nh-u14s-single-tower-cooler-review

 

 

quad-channel mode x99.png

Edytowane przez Funky_Panda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Avagardo napisał:

Znacie jakiś konkretny, węższy radiator pasujący do takiego układu płyty z dedykowanym wentylatorem?

to nie jest łatwy temat , bo ktoś polecając zestaw chłodzący musiał by posiadać przynajmniej takie same pamięci.

tak to jest jak przy zakupie nie kupuje się pamięci o niskim profilu ... 

czy trzeba kupować taki drogi zestaw, jak Chłodzenie CPU Noctua (NH-U14S) ?

pozostaje zakup przez Internet i test wykonać empirycznie i ewentualny zwrot 14 dniowy .

Chłodzenie CPU Arctic Freezer 34 eSports Duo (ACFRE00060A)

Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock Slim (BK024)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...