Skocz do zawartości
Pawela77

Nowy monitor Eizo 4K do obróbki zdjęć

Rekomendowane odpowiedzi

      Witam wszystkich użytkowników forum,  jestem amatorem fotografem i mam pytanie do osób, które zajmują się retuszem zdjęć na monitorach o rozdzielczości 3840x2160 odnośnie wydajności komputera PC. Mam 3 letni sprzęt na którym obrabiam zdjęcia w 95% Lightroom i 5% Photoshop oraz małym stopniu montuję filmiki w Davinci Resolve, do tego 10-cio letni 22" monitor Eizo S2243W o rozdzielczości 1920x1200. Workstation ma następujące komponenty:
    - AMD Ryzen 3900x
    - MSI MEG X570 ACE
    - 32GB GSKILL DDR4-3600 CL15
    - SSD Samsung 980Pro 512GB M.2
    - SSD Samsung 970Pro 1TB M.2
    - SSD Samsung 970 EVO Plus 2TB M.2
    - HDD Seagate barracuda Pro 6TB
Katalog w Lightroom zawiera około 80000 zdjęć i zdarzają mi się przycięcia w płynności działania a zwłaszcza jeżeli używam spot removal tool. Planuję wymianę tego monitora na większy 27" i o większej rozdzielczości 2560x1440 lub 3840x2160. Moje typy to Eizo CS2731 lub Eizo CS2740. Bardziej bym się skłaniał do kupna tego drugiego. Pytanie moje dotyczy płynności pracy w Lightroom w 4k, o ile zwolni mi komputer, czy raczej nie odczuję dużej różnicy. Przyznam, że nie zamierzam robić żadnego upgrade komputera w najbliższych latach. Monitor, który kupię zakładam, że będzie mi służył z 10 lat, dlatego myślę o wyższej rozdzielczości. W dzisiejszych czasach 4k staje się powoli standardem stąd też ten wybór. Nie chciał bym też podczas retuszu mieć do czynienia za każdym razem jak użyję jakiegoś narzędzia z lag-ami. W Windows 10 monitor będzie pracował w natywnej rozdzielczości 4k natomiast w systemie zostanie przeskalowany do 150% z uwagi na małe czcionki i paski menu w programach. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia po przesiadce bardzo bym prosił o wyrażenie swojej opinii.
    
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...