Skocz do zawartości
MarkPL

Czy jest sens kupowac dysk na SerialATA ??

Rekomendowane odpowiedzi

Bo ktos mi kiedys tłumaczył ze dysk ma i tak max transfer jakies 60 MB/s to by i wystarczyło ATA 66 :) ale czy np dla 8 MB cache nie lepsze jest Serial ATA 150 czy to nie ma znaczenia ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ktos mi kiedys tłumaczył ze dysk ma i tak max transfer jakies 60 MB/s to by i wystarczyło ATA 66 :) ale czy np dla 8 MB cache nie lepsze jest Serial ATA 150 czy to nie ma znaczenia ??

Po pierwssze 60 MB/s to bardzo dużo, barakudy 4 maja po 44-45 MBs.

Po drugie niewiem czemu ale przepustowosć ATA 66 jest tragiczna, wiem co mówie i qmpa Barakuda chdzi na acie 66

Po trzecie w następnym modo penie będzie miał tylko SATA wiec będziesz mógł użyć tego dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 2 caviary po 80gb każdy 8cache (raid) chodzą bardzo szybko na win98 a wolniej na xp bo w xp nie idzie włączyć buforowania :evil:

 

ja bym brał dysk na serial ata (patrząć w przyszłość)

za jakiś czas płyty będą posiadały tylko kontroler sata i wtedy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 2 caviary 80gb każdy z 8cache (raid) chodzą bardzo szybko na win98 a wolniej na xp bo w xp nie idzie włączyć buforowania :evil:

 

ja bym brał dysk na serial ata (patrząć w przyszłość)

za jakiś czas płyty będą posiadały tylko kontroler sata i wtedy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszym wyborem na razie są dyski na ata 133, serial ata są 2 razy droższe i nie oferują większej wydajności.

jedyne dyski, w których serial ata coś daje to WDC raptor i maxtor diamond max 9 ale nie jest to różnica warta takiej kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość dysków w tej chwili i tak posiada architekturę równoległą, tylko mają kowertery na interfejs szeregowy, co w ewidętny sposób wyklucza rozwinięcie pełnej przepustowości na serial ATA i powoduje dodatkowe opóźnienia w przesyle danych.

Jeśli chodzi o kłopoty z kablami, to są na to 2 sposoby:

1. Pójść na łatwiznę i kupić okrągłe kable.

2. Przerobić samemu zwykłe kable EIDE na cienkie i płaskie:

-porozcinać kabel wzdłuż co kilka żył (NAJLEPIEJ TĘPYM NOŻEM, BO NIE POPRZECINASZ KABLI).

-poskładać porozcinane kable tak, aby tworzyły 1 linię (tzn. jeden pod drugim).

-owinąć to origami taśmą izolacyjną koloru dowolnego w zależności od gustu.

-kabel taki ma lepsze własności transmisyjne, niż ten przed zabiegiem, jest wąski-więc nie zajmuje duzo miejsca w skrzynce i daje się wyginać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ja pisałem już jakiś czas temu że dyski są zwykłe ala 100/133 i mają wbudowaną przejściówkę to mnie od oszołomów wyzywali :D podobnie z płytami głónymi jak abit nf7-s, który niby ma serial ata, ale jest wolniejszy od ata 133 bo wszystko idzie przez PCI ... tylko KT600 i i875 mają zintegrowane s-ata 150 MB/s.

w sumie dyski mają na tyle mały transfer że nie wykorzystują nawet ata 100, podpięcie dysku do kontrolera ata 100 czy 133 nie daje żadnej różnicy, przy ata 66 będzie minimalnie wolniej ale tylko przy intensywnym korzystaniu z dysku.

 

ja także polecam składanie tasiemek ata 100/133, ja złożyłem na 4 i jest w kompie ładniej, jest lepszy przepływ i nic mnie to nie kosztowało (i taśmą nie musiałem nic sklejać). pozdroofka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oplaca sie kupic SATA. MAXTORy SATA sa bardzo szybkie. Nie ma jednego ATA HD nawet z 8MB cache ktory by mogl z MAXTORem konkurowac. Ale to tylko w benchmarkach bo w rzeczywistosci to nie mysle abys naprawde zobaczyl duza roznice jesli wogole. Co do wtyczek to jest prawda ze maja tendencje do wypadania. Mialem podlaczony ATA HD przez SERIELLI w ABIT NF7-S i wtyczka byla dosc luzna i czesto sie wysuwala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem uzytkownikiem Maxtora 80 na S-ATA i jestem z niego zadowolony. Transfery sprawdzalem jedynie w Nero :D ale to wystarcza, zeby pokazac roznice pomiedzy Maxtorem 40 7200 2MB ATA133 a 80 S-ATA. Z tego co pamietam to 40 miala cos kolo 27mega/s a 80 ponad 40 mega/s. Chociaz mysle ze i tak roznica wynika tylko z samej konstrukcji dysku a nie z interfejsu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...