Skocz do zawartości
rakoczyn

Upgrade rodzinnego komputera Mini ITX - do 500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim 👋

Noszę się z zamiarem rozbudowy zestawu Mini-ITX, który służy jako komputer rodzinny.
Wiadomo - poczta, fejsbuki i jutuby, ale siostra od czasu do czasu lubi pograć w Cywilizacje czy Cities: Skylines i tym podobne tytuły.
Fajnie też, gdyby udało się odpalić Flight Simulator (2020), ale nie jest to priorytet.

Aktualnie zestaw składa się z:

  • Gigabyte GA-B75N
  • Intel Core i5-2400
  • Radeon HD 7750
  • 8GB RAM
  • Corsair CX Series 80 Plus Bronze 430W

Chciałbym zmodernizować go względnie niewielkim kosztem, powiedzmy do 500zł.
Z racji takiego budżetu, interesują mnie głównie używki z OLX.

Mój wstępny pomysł zakłada:

  1. i5-3570 (~80zł)
  2. Radeon RX 5500XT (~450zł)

Niestety, wg https://pc-builds.com/bottleneck-calculator, procek będzie tu mocno ograniczał kartę (nie wiem na ile te szacunki są wiarygodne).
Dużo lepiej radzi sobie i7-3770, ale to już koszt ~250zł.
Sugerując się tym kalkulatorem, optymalnym wyborem do tego procka byłaby karta pokroju RX 560, ale jej wydajność jest 2.5x mniejsza (pobieżnie wg. videocardsbenchmark.net).

Czekam na jakieś konstruktywne wnioski :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rakoczynTemat Mini-ITX jest mi bliski. Miałem też kiedyś podobne dylematy.

Różnica między i5-2400 a i5-3570 jest na tyle nieduża, że cały fundusz przeznaczyłbym na GPU np. GTX 1650 Super z niskim TDP 100W. Używka jest tu osiągalna. Nie ma tu sensu iść szczególnie niżej ze względu na ewentualny bottleneck.

W przyszłości zaś polowałbym na okazję z i7-3770 / E3-1270 v2 lub pokusiłbym się o zmianę całej platformy (choć upolowanie płyty głównej Mini-ITX w dobrej cenie łatwe nie będzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Setnik, @Miguel707

Ten Xeon sprawdzi się w typowo multimedialnych i growych scenariuszach?
Wiem, że to procki serwerowe...

@Miguel707
1650 Super wydaje się fajnym kierunkiem, ale nie będzie zbyt ograniczany przez i5-2400?
Tak jak mówisz, zmiana platformy na coś nowszego to niestety duży koszt, ze względu na ceny płyt głównych.

Dodam jeszcze, że całość siedzi w budzie CM Elite 120.
Nie jest to więc demon przewiewu 😁

CPU chłodzi Deepcool Gabriel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rakoczynTen Xeon w wersji v2 to pochodna i7-3770 (bez v2 - i7-2600, więc uważaj). Sprawdzi się w zasadzie tak samo w wyżej wymienionych zastosowaniach. Zakup Xeona bądź 3770 uzależniałbym od okazyjnej ceny konkretnej używki.

 

1650 Super na pewno będzie ograniczony przez i5-2400, ale przy Xeonie / i7-3770 nadal się to zdarzy. Nie oznacza to jednak, że warto schodzić do RX 560. Może wytłumaczę na przykładzie swojej platformy.

Punktem wyjścia było kiedyś i5-3350P (chłodzone Alpine 12 LP), 8GB RAM, ZOTAC GTX 1050, modularny zasilacz OCZ MXS Pro 600W, dyski SSD, obudowa CM Elite 130.

1. Połowa 2020: zakup Gigabyte GTX 1650 Super Windforce za ok. 800 zł (nówka).

2. Połowa 2022: upolowanie ASRocka B560M-ITX za niecałe 400 zł (używka), i5-10400F za 568 zł (nówka) i GoodRam 2x8GB IRDM X 3000 @ 3200 za 269 zł (nówka). Ktoś mógłby powiedzieć, że do mITX lepszym pomysłem byłby i3-12100F, ale do 12 generacji nie przełożyłbym wtedy chłodzenia z i5-3350P a płyta główna wyszłaby zdecydowanie drożej.

Przy obu zmianach skok wydajności był duży. Ty zaś kupując słabsze GPU pokroju RX 560 nie miałbyś takich przyrostów ani teraz ani przy późniejszej zmianie platformy.

W przyszłości możesz rozważyć zmianę obudowy Mini-ITX na Micro-ATX Cube np. Chieftec CI-01B-OP. To wciąż dużo mniej zajętego miejsca niż typowy "tower", a przez ostatnie lata rozjazd w dostępności i cenach płyt głównych obydwu tych standardów działa na korzyść Micro-ATX. I do tego Chiefteca mógłbyś przełożyć obecne Mini-ITX w razie czego.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...