Skocz do zawartości
First Ever

MEGA optymalizacja Windows 11

Rekomendowane odpowiedzi

Zapoznałem się z większością poradników dotyczących optymalizacji systemów Windows 11 i przyznam, że żaden nie spełnia moich oczekiwać.
Pojawiały się tam ustawienia które sam stosuję od lat, ale żaden z dostępnych poradników nie był kompletny.

 

Tak wygląda moja bazowa optymalizacja:
 

  1. Najlepiej "świeżo" zainstalowana najnowsza kompilacja systemu (wyczyszczenie wcześniejszej kompilacji -> Disk Clean-up)
  2. Najnowsze sterowniki bez dodatkowych programów (np. sterownik NVIDIA bez GeForce Experience)
  3. Usunąć wszystkie dodatkowe/zbędne oprogramowanie np. do regulacji LED-ów (w ostateczności wyłączyć w autostarcie systemu)
  4. Ustawić profile zasilania na najwyższą wydajność dla systemu, karty graficznej itd
  5. Regularny Trimm SSD / defragmentacja HDD
  6. Regularnie czyścić katalogi tymczasowe
  7. Wyłączyć hibernację (chyba że naprawdę potrzebujecie)
  8. (OPCJONLANIE) Podkręcić procesor
  9. (OPCJONALNIE) Podkręcić kartę graficzną

 

Pewnie powiecie, że nie wymyśliłem nic nowego, ale kiedyś uważałem taki system za dobrze zoptymalizowany.
Pomimo przyzwoitych wyników w różnych benchmarkach, najnowsze kompilacje Windows 11 miały problem z resonsywnością Windows Explorera czy Menu Start.
 

Cytat

Nie potrafiłem zrozumieć, dlaczego na czystym i zoptymalizowanym systemie otwarcie menu kontekstowego lub folderów trwa często z 2-3 sekundy.

 

Do głowy przychodził mi tylko jeden powód - stara platforma X79 z ponad 10 letnim procesorem Intel Xeon E5-1680v2.

Najnowsze optymalizacje:

 

  1. Tym razem, trzeba było dokonać kilku zmian w rejestrze systemowym
  2. Jeszcze bardziej pozmieniać profile zasilania - głębiej ukryte opcje
  3. Wyłączyć jeden z standardowych sterowników Microsoftu w Menadżerze Urządzeń
  4. Trzeba użyć dodatkowego programowania, które nie wymaga instalacji (400KB) i dodać je do autostartu
  5. (Opcjonalnie) Użyłem 8GB RAM (Level-1 Cache) dla dysku NVMe, by zwiększyć jego prędkość do 12-14GB/s (dla systemów z 32GB RAM+)


Jakie są moje odczucia po powyższych optymaliazcjach?

 

Cytat

Chyba cofnąłem się w czasie o 30 lat i Windows Explorer oraz Start Menu z Windows 11 działają błyskawicznie jak za czasów Windows 3.1!

 

Żeby było ciekawiej, w wielu benchmarkach lub grach uzyskałem interesujący wzrost wydajności, który nie ma nic wspólnego z taktowaniem CPU/GPU.
Dla przykładu ten 10-letni procesor (E5-1680v2 3.0GHz) podkręcony do 4.4GHz w benchmarku 3DMark Time Spy uzyskał wynik CPU 8880 pkt (Core i9-9900K ma 8881 pkt). Po ostatniej optymalizacji wynik (prawa strona) wzrosł o 5% do 9314 pkt (podobną wydajność ma Ryzen 5 7600 z 9381 pkt).

 

 

1.jpg.e557e09b29dbefcaa28cc73abc220add.jpg

 

W benchmarku 3DMark Night Raid wzrost wydajności po ostatniej optymalizacji (prawa strona) wynosi aż 16% w stosunku do początkowej optymalizacji (lewa strona).

 

2.jpg.eaa164dfec86f5a61a7b0f9eb67b1b6e.jpg

 

Z ciekawości uruchomiłem stary benchmark 3DMark Ice Storm - wynik był wyższy aż 20% przy takim samym taktowaniu CPU/GPU!

 

3.jpg.6e67f4432032000af4d051fd9a18e00a.jpg

 

A tak wygląda wydajność w Cyberpunk 2077 w wersji 1.61.
Ustawienia: RTX Ultra (wyłączony Motion Blur i Screen Space Reflectrions Quality na Psycho) w rozdzielczości 3440x1440.

 

4min.jpg.579f1a2099aff6f4a1ad9b2fa21b0f1a.jpg

 

Cytat

Uzyskałem aż 33% wyższy minimalny FPS, 20% wyższy maksymalny FPS oraz 10% wyższy średni FPS.



Jeżeli jesteście ciekawi pełnej specyfikacji tego 10-letniego PC to wygląda ona następująco:

Xeon E5-1680v2 @ 4.4GHz, 32GB Quad DDR3-2400 CL10, Samsung 970 EVO Plus NVMe + Cache, ASUS RTX 3070 @ (+160 MHz core / +1150 MHz mem)

Windows 11 Enterprise Insider Preview 22H2 Build 25276.1000, NVIDIA Driver 528.02


W przysłym tygodniu zamieszczę filmik i blog na mojej stronie szczegółowo opisujące wszystkie optymalizacje.
Prawdopodobnie stworzę też skrypt, który pomoże zautomatyzować proces optymalizacji.

Edytowane przez First Ever
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[UPDATE]

 

Wczoraj udało mi się ukończyć prawie wszystkie skrypty, które będą użyte do optymalizacji.
Mógłbym wam wkleić pełny opis, ale zamiast zmuszać ludzi do czytania 3 stron (około 30 punktów) postanowiłem wszystko zautomatyzować.

Na konieć przygotuję program, który pomoże wam zoptymalizować komputery w mniej niż 15 sekund.

Ogólnie jestem zadowolony, bo udało zautomatyzować 2 najistotniejsze rzeczy z mojej optymalizacji.
Dla przykłądu na komputerze który nie ma podkręconego CPU/GPU (u mnie) mam 26% wyższy minimalnych FPS w Cyberpunk 2077 (ustawienia RT Ultra),

natomiast na tym samym komputerze z podkręconym CPU/GPU minimalny FPS w tej samej grze wzrósł aż o 59%!

Różne kolumny zawierają różne optymalizacje których użyłem - pełną specyfikację ujawnię po publikacji narzędzia.

image.png.996bd88963153eac8877f32006093c8d.png

 

Moim ostatnim (nieopublikowanym) programem jest narzędzie Insider Pass, które umorzliwia aktualizację buildów Windows 11 Insider Preview na komputerach które nie spełniają minimalnych wymagań Microsoftu, np. brak modułu TPM itd. Nie jest niczym nadzwyczajnym instalowanie nowych aktualizacji z poziomu Windows Update w Windows 11 z na nieobsługiwanym systemie, ale spróbujcie zrobić to na buildach Insider Preview - moje narzędzie radzi sobie z tym idealnie.

image.png.2a8b2b496e4f6a6297c8836d6c6d0852.png

Dziwne kolory mają te screenshorty na monitorach z aktywnym HDR.

image.png.70d9ebd799f69b25cc182f9a0c7ce28d.png

Narzędzie do optymalizacji będzie wyglądało podobnie, program który nie wymaga instalacji (portable) - który opcjonalnie można dodać do listy w Menu Start.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie witam, dzięki za ogromny wkład pracy. posiadam laptopa Hyperbook 32 GB RAM

AMD Ryzen 7 4800H with Radeon Graphics [Family 23 Model 96 Stepping 1]
NVIDIA GeForce RTX 2060 (6143MB) driver: 517.48 OpenCL: 3.0

Microsoft Windows 11
Professional x64 Edition, (10.00.22621.00)

i mam problemy z chwilowymi przycięciami podczas codziennej pracy. Czy ten pakiet narzędzi będzie pomocny dla tej konfiguracji ?

Edytowane przez andy101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzisiaj przetestuję moją optymalizację na laptopie z i5-11400H i RTX 3050 Ti - w 3DMark i Cyberpunk 2077. Na starym Xeon-ie miałem podobne przycięcia systemu, ale obecnie całkowicie zniknęły - z drugiej strony nasze platformy są zupełnie inne (stary Intel i nowy AMD) i nic nie mogę zagwarantować.

W tym tygodniu narzędzie do optymalizacji powinno być gotowe, możliwe że udostępnię też narzędzie do aktualizacji buildów Insider Preview na nieobsługiwanych komputerach.

Edytowane przez First Ever
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Świetny pomysł z automatyzacją skryptów do optymalizacji win11. Mam oczywiście również sławnego Xeon-a 1680v2 OC 4.5Ghz z RTX 3080 i nie myślę nawet go zmieniać. Jeżeli kiedyś udostępnisz swoją pracę, być może skuszę się na przejście z WIN7/10 na 11 jeżeli rzeczywiście jest taki progres. Być może tego typu praca mod-erska  "uratuje" kilka "setup-ów" na następne kilka lat. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mstech2010 napisał:

Witam,

Świetny pomysł z automatyzacją skryptów do optymalizacji win11. Mam oczywiście również sławnego Xeon-a 1680v2 OC 4.5Ghz z RTX 3080 i nie myślę nawet go zmieniać. Jeżeli kiedyś udostępnisz swoją pracę, być może skuszę się na przejście z WIN7/10 na 11 jeżeli rzeczywiście jest taki progres. Być może tego typu praca mod-erska  "uratuje" kilka "setup-ów" na następne kilka lat. Pozdrawiam serdecznie.

Tak z ciekawości jaką masz płytę, czy posiadasz zaktualizowany mikrokod CPU, jaki RAM, czy używasz SSD z NVMe i czy masz moduł TPM (jeżeli tak to w jakiej wersji)?
 

Mamy niemal identyczne platformy, więc powinieneś mieć podobny wzrost wydajności (głównie minimalny FPS). Moje optymalizacje powinny działać tak samo na Windows 10 jak i 11.

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xtremesystems napisał:

A ten twój program to już gdzieś jest czy to narazie w produkcji

Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 

Działa na moim kompie, a efekty widać w benchmarkach które zamieściłęm.
To około 30 różnych optymalizacji które musiałem ręcznie ustawić, a skrypt to uprości do jednego kliknięcia.

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...