Skocz do zawartości
szymaa

Upgrade za rozsądne pieniądze

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

niestety moja karta graficzna RTX 3060Ti Venus 2X umarła. Jestem zmuszony zakupić nową, lecz zastanawiam się czy istnieje możliwość wyciągnięcia ciut więcej mocy z obecnego zestawu. Jeśli nie to prosiłbym o porady co muszę wymienić, Może w ogóle nie opłaca się dokładać do tego co mam? Może lepiej dozbierać na nowy komputer? Czekam na wasze opinie.

 

Obecna platforma:

Zasilacz:  SILENTIUMPC Vero L3 Bronze 600W - zakładam, że będę musiał wymienić zasilacz jeśli myślę o zakupie mocniejszej katy graficznej? 

Procesor:  AMD RYZEN 5 5600 - wymieniłem go w styczniu

Płyta Główna:  ASROCK B450 GAMING K4 - nie wiem jak ma się moja płyta główna do lepszych kart? PCIE 3.0 w dalszym ciągu może obsłużyć nowsze karty? 

RAM:  PATRIOT 2X8GB DDR4 3200MHZ

Grafika:  BRAK 😞

Chłodzenie: SPARTAN 5

Dysk: 2x 500 GB SSD

 

Tak wygląda zestaw na dzień dzisiejszy. Jeśli chodzi o przedział cenowy to chciałbym zmieścić się w 5.000, aczkolwiek im mniej tym lepiej. Jeśli jest szansa na wymianę samej karty graficznej - super, jeśli będę zmuszony wymienić dodatkowo zasilacz i mobo to proszę o propozycję. Dodatkowo czy jest sens dokupić do tego zestawu dysk SSD M2?

Z góry dziękuję za pomoc! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, KamikazePL77 napisał:

Powiedz co się stało z tym rtxem, zasilacz sprawdzony? Podaj rozdzielczość/herce/ustawienia preferowane.

Sprawdziłem na innej platformie i już nawet w biosie pojawiają się artefakty, zielone pasy. Do windowsa nawet nie da się dostać bo monitor ciągle się włącza i wyłącza. Więc na 99% to wina karty. Nie wiem w jaki sposób sprawdzić zasilacz. Prąd podawał bo kręciły się wiatraki na karcie. Tyle jestem w stanie ocenić 😅 Żadnego spalonego zapachu też nie poczułem. 

Jesli chodzi i preferencje to FHD, 144Hz, ustawienia mid/high. W sumie zapomniałem dodać, że komputer używany jest również do streamowania. W większości LOL, ale także jakieś nowsze gry typu Hogwart Legacy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłbym praktycznie cały zestaw i kupil jakies 3060ti / 3070. Jak chcesz więcej to kupiłbym 5800x3d i do tego najmocniejsze gpu jakie zmieścisz w budżecie. Przy sprzedaży 5600 powinno dać radę kupić rtx3080. Wyjdzie ok. 5k.

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka



Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Chloru napisał:

Zostawiłbym praktycznie cały zestaw i kupil jakies 3060ti / 3070. Jak chcesz więcej to kupiłbym 5800x3d i do tego najmocniejsze gpu jakie zmieścisz w budżecie. Przy sprzedaży 5600 powinno dać radę kupić rtx3080. Wyjdzie ok. 5k.

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka


 

A czy w obu przypadkach inne podzespoły dadzą radę? Zasilacz nie będzie za słaby? Płyta główna?  Chciałbym, żeby wydajność była wyższa niż przy wcześniejszej 3060ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KamikazePL77 napisał:

5700x + 6800xt, 3070 to poziom niżej. 5800x3d nie sądzę, patrząc na gry które podałeś, żebyś wykorzystał jego możliwości. Tego spartana nie musiałbyś zmieniać a i płyta miała by chłodniej. To co podałem weźmie 400max w grach, może trochę żyłować ten zasilacz, ale jak nie jest felerny to podziała. https://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-radeon-rx-6800-xt-red-dragon-oc-16gb-gddr6-axrx-6800xt-16gbd6-3dhr-oc-5946212/ - 2 lata gwary zaznaczam, ale to karta na poziomie 3080, a z rt w pobliżu 3070.

Dziękuję za odpowiedź. Na pewno rozważę tą opcję. Zastanawiam się jeszcze nad rozwiązaniem tymczasowym. Tzn dokupienie do tego co mam 3070Ti/3080, a resztę kasy zostawić i odkładać na całkiem nowy komputer. Ma to sens? Czy w takim wypadku procek i zasilacz będą ok?

Edytowane przez szymaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KamikazePL77 napisał:

No to szukaj używek z 1+ letnią gwarą. 3070ti to akurat słaby pomysł, 8vramu, źle wyceniona. Z rtx to najlepiej się opłaca 3060ti, a potem 4070ti jak chcesz top sprzęt do 2560/1440p.

A zakładając zakup 3080 mój Ryzen nie będzie zbyt wąskim gardłem? 

Jeśli zdecyduje się na 3080 wówczas będę zmuszony wymienić zasilacz. Na jaki? 750w?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...