Skocz do zawartości
cisiel22

[RTX 4070 Ti] Czy będzie pracowała i nie uszkodzi się na starym komputerze?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Kupiłem Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti GAMING OC i mam parę pytań odnośnie działania na starym sprzęcie - całość kupiona jakieś 9-10 lat temu

[Parametry]
Procesor: Intel® Core™ i5-4690K (4 rdzenie po 3.50GHz, 6MB)
Pływa główna: Z97-G43 GAMING
RAM: DDR3 16GB (2x8GB)
Zasilacz: Chieftec CTG-750C 750W
Obudowa: Zalman Z9 U3
Dyski: 1x SSD 256GB, 1x HDD 1TB
Pierwotnie działał na GTX 770, jakiś rok temu zrobiłem upgrade na GTX 1060.

Moje pytania:
1. Czy karta graficzna może się uszkodzić przez jakiś brak kompatybilności lub w jakiś sposób będzie narażona na zmniejszenie żywotności przez użytkowanie jej na starym sprzęcie?
2. Czy procesor bardzo będzie ograniczał wydajność karty graficznej?
3. Czy warto składać cały zestaw od podstaw, czy lepiej zmodyfikować istniejący?
4. Co mógłbym zostawić z obecnego zestawu - co nie wpłynie w żadnym stopniu na wydajność po zakupie nowej części?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

1. uszkodzić raczej nie , ale pytanie czy na takim zasilaczu ten RTX 4070ti będzie chciał wystartować ? , trzeba to sprawdzić empirycznie. 

2. czy obecny CPU bardzo będzie ograniczał kartę graficzna ? , jak by to napisać hmmm , to tak jak byś do malucha 126p zamontował pług na dwie skiby i się dziwił czemu to nie chce jechać XD  

3. w twoim przypadku to porobił bym testy na tym zestawie , czyli dowolna gra oraz np. program

msi afterburner

https://www.msi.com/Landing/afterburner/graphics-cards

lub z

https://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html

jak ustawić

https://www.youtube.com/watch?v=WjzCxAR6gh4&t=1s

i zobacz jak jest obciążony w czasie grania CPU, oraz czy karta graficzna jest wykorzystywana w 99/100%. 

wymiana procesora na np. i7-4770K lub i7-4790K + skalpowanie IHS, wymiana pasty, plus OC, oraz zakup wydajnego chłodzenia nawet (Chłodzenie CPU Endorfy Fortis 5 Dual Fan (EY3A009) ) przyniesie wzrost wydajności , ale i tak karta nie będzie działać w pełni swoich możliwości . 

4. przy budowie nowego zestawu , raczej nic bym nie zostawiał.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta będzie działać ale nie na 100% swoich możliwości , nawet I7@OC i po skalpie nie pozwoli jej na rozwinięcie skrzydeł .

Gdyby nie dostępność I7 5775C to można by było na niego polować , płyta z nim będzie działać a Broadwell zegar w zegar jest szybszy niż starszy Haswell/Devil Canyon , nawet Skylake jest od  niego wolniejszy .

Nie wiem czy jest sens wogóle się pakować w tą platformę , lepiej kupić coś nowszego i przełożyć kartę i ew. dyski / budę .

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KamikazePL77 napisał:

Tak z ciekawości ile kosztuje skalp procka mniej więcej? I przy załóżmy solidnym powietrzu ile mhz, % możemy dzięki temu zyskać? 

https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-procesory-257222?string=skalpowanie procesora

dużo zależy od samej gry , głownie spadki FPS będą znacząco mniejsze, ale ciągle mówimy o łączeniu 4 gen. Intela z nowoczesna karta graficzna , czy to będzie dobrze i wydajnie działać ?  nope  

52 minuty temu, reyden napisał:

Gdyby nie dostępność I7 5775C

He he , takie pytanie co będzie trudniejsze upolować taki procesor czy go stabilnie podkręcić ? XD   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podchodząc do tematu logicznie fajnie by było jakbyś podszedł do tego troszkę logicznie.

1. Zasilacz ma parę lat, kondensatory elektrolityczne nie czarujmy się nawet nie wiem jaką by miały sprawność japońskie, chińskie i te najlepsze, po 4 latach wysychają i nie są tak wydajne jak są nowe. Nie wiem dlaczego koledzy nie biorą tej zmiennej przy pytaniu " czy karta się nie uszkodzi ", kiedy zasilacz nie będzie pracował poprawnie przy dużym obciążeniu mam na myśli falowanie napięcia na danej lini napięciowej, tak karta może się uszkodzić i nie tylko ona. Sam napisałeś że zasilacz przerobił już dwa gpu więc i troszkę też mógł się zmęczyć.

2. Skalp procesora - jeśli ktoś zrobi to profesjonalnie, ściągniecie czapki " IHS " i ponowne jej wklejenie to koszt około 150 zł na olx już można znaleźć usługi od 50 zł ( ale wiadome jakość może być różna ).

3. Uważam że przy takiej karcie i tym procesorze dopadnie Cię " Bottleneck " sugeruje wpisać Bottleneck Calculator i musisz na własne oczy zobaczyć na ile ograniczysz Sobie kartę przy danej rozdzielczości, i nie ma znaczenia już w sumie czy proc będzie po OC czy bez bo nie ukrywajmy do tej karty jest ciut leciwy.

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale BN to będzie tutaj duży problem.

4790K@Stock + ten RTX to na FHD masz BN na poziomie 50-60% , nawet przy 4K jest 15-30 % BN .

Chcesz w pełni wykorzystać tą kartę i nie mieć dużych / częstych spadków FPS to tylko nowa platforma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...