Skocz do zawartości
danxbos

[do 5000 zł] PC do okazjonalnego grania

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Planuję zakup komputera stacjonarnego, przede wszystkim do multimediów i przeglądania Internetu, ale również do okazjonalnego grania (z gier AAA interesuje mnie Cyberpunk i Hogwarts Legacy, nie ukrywam, że byłoby super gdyby i GTA VI dało się na tym odpalić, ale zanim to nastąpi, to bardzo możliwe, że zdążę wymienić i ten sprzęt – wiecie o co chodzi).

Założyłem sobie budżet do +/- do 5 tysięcy – jestem skłonny niewiele dopłacić jeśli będzie to miało sensowne uzasadnienie. Zdaję sobie sprawę z ograniczeń mojego budżetu i nie oczekuję, że wspomniane przeze mnie gry będą działały na ultra ustawieniach – ważne, żeby nie było po prostu pokazu slajdów.

Przejrzałem dostępne gotowe zestawy komputerowe w tej cenie i zawsze było w nich coś, co powodowało, że miałem poczucie, że nie jest to sprzęt wart tej ceny. Z tego powodu pokusiłem się o próbę dobrania sprzętu na własną rękę i potem zlecenie jego montażu, jednak będę potrzebować Waszej pomocy.

 

Po tym przydługim wstępie czas na konkrety.

1.       Chciałbym, aby konfiguracja służyła mi przez kilka najbliższych lat z możliwością jej rozbudowy – tutaj mam pytanie – czy warto dopłacić do standardu DDR5? Spodziewam się, że w ciągu kilku lat to będzie dominujący standard. Wtedy na początek mógłbym wyposażyć się w 16GB RAM-u z opcją dokupienia drugiej kości w przyszłości.

2.       Jestem team Intel – myślałem o procesorze i5 13. generacji.

3.       Jestem także team Nvidia/Geforce – w tym przedziale cenowym chyba więcej niż 3060 Ti nie ma co oczekiwać?

4.       Płyta główna – tutaj wracam do pytania, czy warto dopłacać do DDR5? Zauważyłem, że sporo płyt nie oferuje wejścia usb-c, powiedzcie mi proszę, czy w komputerze stacjonarnym jest to niezbędne? Wiem, że są przejściówki, ale bardziej mi tu chodzi o możliwości jakie niesie standard c.

5.       Zasilacz, chłodzenie, obudowa – na tym zupełnie się nie znam i tu mam do Was prośbę o wsparcie w temacie. Nie podobają mi się te kolorowe obudowy, wolę coś bardziej stonowanego, okno mile widziane, niezbędne porty na froncie.

 

Jestem otwarty na Wasze propozycje. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie to bym jednak został przy DDR4. Nie kupuj jednej kości, kup zestaw 2 sztuk w 1 opakowaniu.

rtx 3060ti - 2000zł

i5-13400f - 1050zł

ssd nvme 1TB - 400 zł

zasilacz 650W - 300zł

Obudowa 300zł

Daje nam to 4050 zł, zostaje 950 zł i mamy 2 opcje

płyta B660M ddr4 600zł + 2x8 GB ddr4 3600 300zł = 900 zł

płyta B760M ddr5 700zł  + 2x16 GB ddr5 800zł = 1500 zł

A jeszcze wypadało by dokupić jakies chłodzenie do CPU, może trzeba będzie dołożyć więcej do obudowy ktora ci sie spodoba i jeszcze dorzucic jakies dodatkowe wentylatory, żeby ładny przewiew zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj proponowałbym ci zestaw na i5 13400f, płycie b760, 32gb ramu ddr4, dysku 1tb na m2, zasilaczu 650w oraz rx 6700xt, który wydajnościowo wypada wydajniej od rtx 3060ti, a jeżeli koniecznie musi być nvidia to faktycznie zostaje rtx 3060ti. A tutaj link do przydkładowego zestawu ---> https://www.komputronik.pl/zbuduj-pc/QL75Y02z7x

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...