Jump to content

cochin

Stały użytkownik
 • Posts

  259
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

cochin last won the day on August 26

cochin had the most liked content!

About cochin

 • Birthday 09/20/1982

Contact Methods

 • Strona WWW
  http://
 • GG
  4063251

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Pabianice

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

cochin's Achievements

Contributor

Contributor (5/14)

 • Dedicated Rare
 • First Post Rare
 • Collaborator Rare
 • Week One Done Rare
 • One Month Later Rare

Recent Badges

39

Reputation

 1. Ja tam bym brał na USB. Łatwo zamontować i zdemontować. Jak już ci nie będzie potrzebna w tym komputerze bez problemu będziesz mógł jej użyć w każdym innym PC albo laptopie. Łatwo możesz przestawić w inne miejsce żeby złapać lepszy sygnał, postawisz wszędzie tam gdzie kabel USB starczy na długość, a w razie potrzeby wymienisz na dłuższy.
 2. Stanowczo w pierwszym etapie płyta + procesor + ram + dysk nvme. Tak na szybko licząc i3-12100F + B660M + 16GB 3200mhz + 500GB nvme to jakieś 1600zł wychodzi, wiec powinieneś dać rade. Po tej wymianie ogólnie system i praca na komputerze dostanie dużego kopa. Niestety w grach nie wiem czego się spodziewać, przy pozostawieniu obecnej karty graficznej. W drugim etapie grafika i wtedy też zasilacz - moc to już zależy jaka tam kartę wybierzesz 😉
 3. Ja obstawiam że są "legalne". Równie dobrze możesz kupić klucz za 5zł. Najbardziej bałbym sie jednak włożyć ten pendrive z kompletu do komputera. Lepiej na własnym penie zrobić instalkę Win11 ze strony Microsoftu. Nawet jeśli to jakaś wersja "legitna", pochodząca z szemranego rynku np. z Wenezueli, gdzie pakiet jest tańszy, albo kupiona gdzieś na lewo, opłacona metodą SMSową, cofniętym chashbackiem itp., czyli w skrócie ukradziona, to z punktu widzenia Microsoftu to jest to i tak "niezgodne z warunkami licencji" i legalne tak samo jak klucz za 5zł. Jak już chcesz oryginała to bardziej się opłaca kupić licencje Windowsa 10, za darmo masz upgrade do 11.
 4. Drukuj na laserowej, toner się tak nie rozmywa. A atramentowe wydruki jak chcesz żeby były wodoodporne to musisz zalaminować w laminarce i jest git.
 5. Mała firma <10 osób. Mamy kawę i herbatę takiej jakości, że przynoszę swoją. W firmowej kuchni stoi moja prywatna lodówka - nigdy nie mieliśmy firmowej, a mi była już niepotrzebna. Szef ją ciągle odłącza od gniazdka, bo tylko prąd zużywa. Kiedyś przynosiłem swój cukier i mleko do kawy ale wszyscy się częstowali na potęgę i mleko starczało na kilka dni, a kilo cukru na 2 tygodnie i dałem sobie spokój. Ach polskie realia 😄
 6. Ja swój monitor kupiłem 1440p 144Hz IPS i to była najlepsza wymiana sprzętu w ostatnich latach (wymiana z 1080p 60Hz). Na początku też miałem GTX1060 i w starszy gierkach dawał spokojnie radę, a w nowszych trzeba po prostu zjechać z detalami w dół. Konkretnego modelu ci nie polecę, ale bierz 1440p, kiedyś i tak zmienisz grafikę, a monitory są dość długowieczne.
 7. Znajoma w gabinecie używa eMPendium. Rejestracja pacjentów, wystawianie recept, zwolnień, skierowań itp. Zobacz https://www.mp.pl/empendium/ czy ci przypasuje, a najlepiej najpierw skontaktuj się z tą firmą.
 8. W dobre porty sie wpinasz? Płyta ma 2 porty typu A USB 3.2 Gen 2 - to są te dwa pod kartą sieciową jeśli dobrze widzę. Pozostałe są USB 3.2 Gen 1. PS. Zakładam jednak że dobrze podłączasz, więc jeśli czujesz sie na siłach, to możesz sprawdzić program USBView.exe (jest od Microsoftu wiec raczej bezpieczny) https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/debugger/usbview Powinien ci on pokazać twoje urządzenia USB i tryb w jakich jest podłączony. Musisz się upewnić czy pracują one w trybie USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed USB 10Gbit/s) lub USB 3.2 Gen 2 x 2 (SuperSpeed USB 20Gbit/s) jeśli chcesz osiągać takie prędkości. Zobacz jeszcze ten artykuł. Na początku są nieaktualne bzdury, ale może pod koniec coś sensownego wyczytasz. https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-usb-blog/how-to-determine-whether-a-usb-3-0-device-is-operating-at/ba-p/270759
 9. Zmieniałbym GPU. Odczujesz znaczną różnicę, ok 30-50% W grach zmiana CPU da ci 10-20% więcej FPSów, ale o wiele więcej w tytułach e-sportowych. Zobacz te porównania:
 10. Też polecam Szybką pomoc z Windowsa. Świetnie się sprawdza z ludźmi, którzy nie są wystarczająco rozgarnięci, żeby ściągnąć Teamviewera. RIP dyktowanie adresu teamviewer.com przez telefon osobie nie znającej angielskiego. Czasem używam też Anydeska i jest spoko.
 11. Da się, najpierw zaktualizuj win 7 do win 10. Jeśli inny komputer będzie miał kartę graficzną innego producenta to najpierw odinstaluj sterowniki grafiki. Przygotuj sobie sterowniki karty sieciowej od nowego komputera w razie czego. Przenieś dysk do nowego sprzętu, upewnij się że masz dostęp do sieci i puść aktualizacje systemu. Aktualizacja powinna zainstalować sterowniki nowego sprzętu. Jeśli po aktualizacji jakiś sprzęt będzie nie zainstalowany to będziesz musiał puścić sterowniki ręcznie. aha jako użytkownik Windowsa 11 od pierwszego dnia (polityka firmy) z całego serca polecam zostać na Windows 10 jeszcze jakiś czas 🙂
 12. Wg mnie nie ma sensu 2x500GB. Na gry musisz mieć min 1TB, bo gry chodzą po 100-200GB niestety. Najekonomiczniej bedzie 1 dysk 1TB - tylko wtedy musisz sie bawić konfiguracje gier, bo po skopiowaniu zmieni sie ścieżka plików. W wiekszości przypadków pewnie nie bedzie to żaden problem. Trzeba bedzie ustawić nowy katalog steam i tam przerzucić gry. Dla Battle.net i GOGa wystarczy wskazać wskazac aktualny folder gry i zaczyta informacje. Nie wiem jak dla innych systemów to wygląda. Nie robiłbym też 2 partycji. Skończysz tak że na "C" będziesz miał kupe wolnego miejsca a dysk "D" bedzie zapchany pod korek 🙂 Przy dysku 1TB zostałbym na 1 partycji na wszystko. Ja w tej chwili mam 3 dyski: 250GB ssd system, 1TB ssd gry, 4TB hdd na śmietnik. I tak powiem że ten 1TB na gry to jest wiecznie zapchany w 60-70% a jest może z 15 gier na nim. Foldery instalacyjne gier przenosiłem z ssd na hdd już nie wiem ile razy, jak była potrzeba i w większości przypadków nie było potem problemu z uruchomieniem.
 13. Rozumiem że tylko jeden z tych HDD jest systemowy a drugi to magazyn? To ja bym sklonował tylko ten dysk systemowy na nvme, a zawartość drugiego przekopiował na nvme juz po sklonowaniu pierwszego. Jak sklonujesz system i przestawisz bios z legacy na uefi to chyba ci ten system nie wstanie.. Trzeba by stawiać system na nowo do tego.
 14. Ja tam bym brał RTXa. W wielu grach juz masz DLSS, co da ci bardzo przyjemny wzrost FPSów. Raytracing raczej zabije te karte w 1440p, a z kartami AMD bedzie jeszcze gorzej, wiec tutaj bym sie nie nastawiał na RT.
 15. Zestaw za 6082zł "trochę wykracza" po za budżet? Nawet jakby odjąć grafike to wolałbym tego intela i5-12400 od ryzena 3600 jeśli cena miałaby być podobna.
×
×
 • Create New...