Skocz do zawartości
sharky600

Upgarde PC i54690k pod montaż wideo lub zakup innego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Zgłaszam się do was moi drodzy po poradę. Kilka dobrych lat minęło od głębszego zagłębiania się w sprzęt i jak to w świecie elektroniki, idzie zwariować. Celem mojego PC ma być montaż w Davinci Resolve, poziom raczkujący i odświętne granie w raczej starsze gry lub nowesze na niższych detalach. Na obecnej platformie ograłem np. Cyberpunka. Obecna specyfikacja:

 

Mobo: MSI B85-G43 (brak oc i m2)

CPU: i5 4690k

GPU: Gigabyte GF 1070 8GB

Ram: 16GB(2x8) Kingston HyperX Beast CL9/1600

Dyski: 2xSSD + HDD

Chłodzenie: Navis 240

Zasilacz: Corsair VS550

 

Zamysł jest taki żeby uzyskać coś najlepszego w kategorii budżet/jakość.

Pierwsza myśl i7 4790k plus dołożyć 16GB ram. Dobrze by też było wrzucić dysk m2. Sam procesor plus ram to około 450zl.

Idąc dalej znalazłem płytę z owym i7 na Asus Z97-P, gniazdo m2, możliwość OC za 500zl. Plus ram i m2 1TB daje juz 850zl.

Kolejna płyta z tym prockiem, wnioskuję że lepsza, Asus Maximus VII Ranger z 16GB ramu w zestawie 1000zl plus m2 daje 1200zl.

Idąc jeszcze dalej, za około 3000zl znalazłem gotowy zestaw:

Płyta X399

Threadripper 1920x 12/24 z chłodzeniem Noctuna

RTX2060

32GB ram DDR4

2x500gb m2 +HDD

OCZ 750

A stary zestaw mógłbym sprzedać 🙂

Opcja ostania to wymiana mobo, proc, ram, dysk na coś nowego/używanego ale tu już nie wiem co nad czym góruje. Grafika myślę że na moje potrzeby wystarczy w zupełności. 

 

Proszę o porady. Może ktoś ma jakiś inny pomysł. Z góry dziękuję!

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze znalazłem za ok 3000 taką specyfikację:

Komputer stacjonarny AMD Ryzen 7 3700X + 32GB RAM, 2020 rok
Karta NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER
Dyski Samsung SSD 860 EVO 1TB, XPG GAMMIX S11 Pro
Płyta główna Rev X.0x (PRIME B450-PLUS, ASUSTeK COMPUTER INC.)
Windows 10 Home

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

wbrew pozorom to nie jest łatwy temat , z tym upgrade , oczekiwania a budżet/wydajność, bo chyba o tu chodzi, a nie budżet/jakość XD 

6 godzin temu, sharky600 napisał:

Zamysł jest taki żeby uzyskać coś najlepszego w kategorii budżet/jakość.

4 gen. Intela , np. taka i7 4790K wymaga do OC przynajmniej "skalpowania IHS", oraz odpowiednio wydajnego chłodzenia, oraz płyty główne aby posiadały wsparcie czyli gniazdo pod M.2 raczej tanie nie są , a maja już przepracowane kilka dobrych lat ...  

generalnie chodzi o to ze przekraczając jakąś sumę, opłaca się już zakupić całkowicie nowy sprzęt , czyli płyta główna, procesor, pamięć operacyjna Ram. 

jak już podajesz jakiś zestaw to najlepiej wraz z linkiem , aby można było się zapoznać.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

generalnie chodzi o to ze przekraczając jakąś sumę, opłaca się już zakupić całkowicie nowy sprzęt , czyli płyta główna, procesor, pamięć operacyjna Ram. 

No i o to się rozchodzi głównie. Wersja ekonomiczna czyli sam procesor i ram, to półśrodek na jakiś czas, pewnie krótki. A i tak będzie to odgrzewanie starego kotleta. Z 2 strony mam masę innych rzeczy na które mogę wydać pieniądze i zastanawiam się czy do prostej nauki montażu w FHD wystarczy i7 z większą ilością wątków i taktowaniem, więcej ramu x2 i dysk SSD, czy nie męczyć tematu i zainwestować w przyszłość. Na podstawie proponowanych zestawów z forum wyłuskałem jeszcze taką konfigurację:

https://www.x-kom.pl/lista/ddu5ut72y

Nie wiem czy mój zasilacz to pociągnie. Plus chłodzenie Navis 240 (z upgrade kitem) i moja 1070.

Wychodzi 3000zł. Plus zestaw bardzo rozwojowy.

Za tyle samo mogę mieć coś z tego:

https://www.olx.pl/d/oferta/amd-ryzen-7-3700x-32gb-ram-CID99-IDTmgYQ.html?isPreviewActive=0&reason=extended_search_no_results_delivery&sliderIndex=0

https://www.olx.pl/d/oferta/komputer-ryzen-1920x-12-core24watki-rtx-2060-32-ram-okazja-CID99-IDRQpVg.html?reason=observed_ad

PS. Tak, budżet/wydajność xD

 

 

Edytowane przez sharky600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zestawy trzeba oceniać pod kotem aktualna wydajność, oraz możliwości rozbudowy czyli upgrade.   

to jaką zestawy oferują wydajność w konkretnych zastosowaniach i gdzie uzyska się najlepsza wydajność/cena czyli procesor i karta graficzna, to można samemu poszperać za testami.  

to tak zestaw z AMD R7 3700X  

konto od lutu 2023 , po zdjęciach to widać tyle ze nic nie widać, także tylko odbiór osobisty z możliwością sprawdzenia platformy.

brak opisu co do : karta graficzna producent model , zasilacz producent model, moc zasilacza , drugi dysk jaka pojemność, pamięć ram producent model szybkość.  

upgrade, możliwość obsadzenia CPU z serii Ryzen 5,7,9  5000  , ale ta płyta główna (PRIME B450-PLUS) to jest budżetowa konstrukcja czy jej sekcja zasilania "wykarmi" Ryzena z serii 9 ? , to raczej XD

karta graficzna zapewne wymaga wymiany pasty i możliwe ze termopady tez są do wymiany , chyba ze ktoś nie zawraca uwagi na temperatury.

 także cenowo za zestaw można by sporo urwać. 

 

zestaw z AMD Ryzen Threadripper 1920X , jak widzę w opisie "okazja" to, to co tam nie działa jak należy ? , także tez odbiór osobisty z możliwością sprawdzenia platformy

w opisie jest

"Posiadam oryginalny karton do obudowy wraz ze styropianami" ,  zamieszczając tą jakże istotna informacje, wystawiający ogłoszenie przekonał mnie XD 

cenowo ten zestaw w "promocji" wypada to dobrze, ale upgrade np. procesora na wyższy model to raczej cena zakupu nawet używanego np. "AMD Ryzen Threadripper 2990WX", tylko jak ktoś faktycznie będzie zarabiał na projektach, a nie do użytku domowego.  

 

zestaw z X-koma lista

łączenie 12 czy 13 gen. Intela z DDR4 a nie DDR5 po testach widać ze jest już na korzyść DDR5. 

czy potrzebujesz taki procesor ? 

i5-13600K , ja nie twierdze ze to zły wybór, i jest to obecnie wydajne CPU, zarówno w grach jak i programach ale cena zakupu jest jaka jest.

za około 900pln można zakupić lepiej wyposażone płyty główne np.

Płyta główna ASRock Z790 PRO RS/D4

Płyta główna Asus PRIME Z690-P WIFI D4

lub pod DDR5 

Płyta główna ASRock Z790 PG LIGHTNING

Płyta główna Asus PRIME Z690-P WIFI

pamięć ram to nie jaka mi się podoba cenowo, tylko dobiera się wedle listy QVL z strony producenta, a i tak nie ma 100% gwarancji ze po włączeniu profilu np. XMP będą stabilnie pracować z szybkością 3600MHz.

i np. dla Asusa i DDR4 

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/prime/prime-z690-p-wifi-d4/helpdesk_qvl_memory/?model2Name=PRIME-Z690-P-WIFI-D4

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 (KF436C18BBK2/32)

 

 

  

 

 

 

   

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

brak opisu co do : karta graficzna producent model

Wykminiłem po zdjęciach że to Asus ROG RTX 2060 Super. O resztę dopytałem sprzedawcy.

7 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

zestaw z AMD Ryzen Threadripper 1920X

W tym zestawie dokładnie z moich obserwacji Gigabyte GeForce RTX 2060 GAMING OC PRO 6G GDDR6 rev2.0

Ogólnie to kompletnie bez poparcia ale ten zestaw na TR4 kusi mnie tym że to coś nie tak pospolitego i na moje potrzeby powinno hulać xD Starego PC za około 1500 mogę pogonić i za 1500 na gotowo mam zestaw do zabawy w montaż. Co myślisz?

 

Pytanie bo sprawdzam konfiguracje na DDR5 pod płyty które wysłałeś. Sprawdzam listę support memory ze strony asusa pod Z690 i że tak powiem zwala z nóg momentami. O ile np 5200mhz spoko to wyżej zaczynają się już kosmiczne ceny. Czy ramy spoza tej listy będą się gryźć z płytą? Przykładowo Kingston Fury Beast 5200 jest na liście, można go kupić też 5600 lub 6000 ale ich już na liście nie ma.

 

Wymodziłem coś takiego, zjeżdżając poziom niżej z prockiem przy pamięciach 6000 (właśnie nie wiem jak tym CL i taktowaniem żonglować żeby było dobrze):

https://www.morele.net/inventory/info/b3070f78/

I pewnie zasilacz i obudowa do kupienia bo na tym co mam to nie pojedzie? Moja obudowa Corsair SPEC-ALPHA, zasilacz VS550...

Rozum mówi taniej, po co, serce mówi jedziemy wysoko potem jakaś karta na grubo i ratki zero to i druga młodość wróci z nowymi tytułami xD

Uff, łep paruje.

 

 

 

Edytowane przez sharky600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdemu wedle potrzeb

popatrz na testy , ile zyskasz po zmianie z GTX 1070 na RTX 2060 czy RTX 2060 super oraz po wymianie platformy płyta, procesor, ram.

platforma TR4 taj jak już pisałem możliwości upgrade są, ale bez CPU, bo cena kosmos , nie wiem  jak taka platforma działa w praktyce, trzeba by faktycznie usiąść i porobić własne testy system programy/gry

przesiadka na nowa platformę zawsze wiąże się z wydaniem wincyj mamony , pamięci nie musza być z lisy ale dobrze aby były zgodne z 

Intel XMP 2.0

czy do nowsze pod DDR5 

 

AMD EXPO, Intel XMP 3.0 

https://www.morele.net/inventory/info/b3070f78/  całkiem zgrabnie i5 12600K to bardzo dobry i opłacalny procesor. 

zasilacz, Corsair VS550 o ile nie będziesz zmieniał karty graficznej powinien sobie bez problemu poradzić.  

2 godziny temu, sharky600 napisał:

Corsair SPEC-ALPHA

całkiem pojemna obudowa po co sobie robić koszty, 

 

W dniu 18.05.2023 o 17:46, sharky600 napisał:

Chłodzenie: Navis 240

i to chłodzenie tez sobie poradzi z nowa i5  

 

można tez coś pokombinować nowego na podstawce pod AMD 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz, ja wychodzę z założenia, ze Ty dokonasz świadomego wyboru, a nie jakaś autosugestia , i na co faktycznie wydać PLN, a nie ze kupuj to, bo to najlepsze rozwiązanie, czy najlepiej zainwestowane pieniądze, nie, trzeba określić co będzie najlepsze dla Ciebie, pod zastosowania które będziesz wykorzystywał, oraz da tobie zadowolenie ze wydałeś mamonę i jest ok a nie tylko tak se. 

np. czy zmiana z GTX 1070 na RTX 2060 / super czy da wyraźnego kopa w grach ? , tak srednio bym powiedział, ja przesiadając się z GTX 1070 na RTX 2070 super, to faktycznie w momencie przesiadki każda gra FPS x2 i banan na twarzy , XD 

skoro określiłeś orientacyjny budżet 3000 tys. to w przypadku platformy na AMD i AM4 i DDR4 daje całkiem spore możliwości oraz co wybrać i jest tego mnóstwo możliwości na co wydać te 3tys.   

np.

wersja z dwoma dyskami SSD pod M.2, pod system i gry

Procesor AMD Ryzen 7 5700X, 3.4 GHz, 32 MB, BOX (100-100000926WOF) cena do możliwości, bardzo doby wybór.

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G ) pod system

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRD/2000G) pod gry 

lub rezygnując z drugiego dysku 

można w to miejsce kupić nowy zasilacz, PC na pewno się nie obrazi i wystarczy nawet na zasilacz  ATX 3.0 z wtyczka/gniazdem nowego typu "12VHPWR PCI-E 5.0 16-pin (12+4)", gdybyś kiedyś np. planował cos z nowej serii Nvidia RTX 4000

np.

be quiet! Pure Power 12 M 850W 80 Plus Gold , gwarancja 10 lat

Zasilacz MSI MPG A850G PCIE5 850W , gwarancja 10 lat 

 

można też zakupić procesor polecany do gier ale nie ma róży bez kolców , czasami trzeba mu trochę pomoc po przez ustawienia w biosie, "temperatury" oraz brak możliwości przeprowadzenia OC. 

Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D, 3.4 GHz, 96 MB, BOX (100-100000651WOF)

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G ) 

 

oraz wersja płyty głównej posiadająca moduł Wi-Fi i BT 

Procesor AMD Ryzen 7 5800X, 3.8 GHz, 32 MB, BOX (100-100000063WOF)

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRD/2000G)

 

i pewnie poświęcając więcej czasu, można by zaproponować więcej możliwości na co wydać te 3tys w przypadku platformy pod AMD.  XD

 

 

 

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bym się skłaniał w stronę Intela, ddr5, kiedyś można wskoczyć na i9 także miejsce na rozwój jest. Davinci ma podobno akcelerację i może używać iGPU co poprawia wydajność. W przyszłości na pewno zmiana karty, zasilacza i pewnie obudowy na coś bardziej przewiewnego. Do zestawu zmieniłem ram na fancy świecące GSkill które według zagranicznych list powinny banglać z resztą. Jeszcze postudiuje te zestawy pod AMD. Dziękuję za poświęcony czas! Decyzja jeszcze nie zapadła:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślisz o płycie MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-z690-tomahawk-wifi-9398461/

Padło w końcu na i5 13600k. Asus może nie mieć biosu pod 13gen a nie ma w sobie opcji flashowania biosu. Więc nota bene musiałbym zamówić opcję z aktualizacją biosu plus 60zł. Dokładając kolejne 50 mam tę płytę, a bios mogę aktualizować sam. Plus czarne ramy pod wizualke wychodzą 20zł taniej.

 

W tej chwili tak to wygląda, pamięci z QVL MSI:

https://www.morele.net/inventory/info/78cc280e/

Edytowane przez sharky600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sharky600 napisał:

Co myślisz o płycie MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI

bardzo porządna konstrukcja i do tego bardzo dobrze wyposażona , Wi-Fi , BT , kodek audio, Realtek ALC 4080 , 4xM.2 i dla każdego dysku jest radiator , oraz możliwość przeprowadzenia upgrade biosu bez, cpu, ramu i karty graficznej.  "będzie pani zadowolona "

5 godzin temu, sharky600 napisał:

ale to nie jest 3 tys. XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sharky600 napisał:

Mam pytanie, mianowicie M2 ma swój radiator z termopadem jak i płyta ma swój duży z termopadem. W takim wypadku już chyba pomijam ten ADATA? 

a sprowadzał Ty, czy po zamontowaniu radiatora wraz z dołączonym termpoadem , termopad dobrze dolega do dysku ? , ja robię tak ze po miedzy dysk a termpopad wkładam kartkę papieru , jeśli po przykręceniu radiatora kartka siedzi sztywno to ok, wyciągam kartek i przykręcam radiator, ale są przypadki ze po przykręceniu radiatora karta ma luźno... , nuuu to jak będzie szczelina powietrzna po miedzy dyskiem a termpoadem/radiatorem to chyba nie to to w tym chodzi ? , i wtedy trzeba zastosować grubszy tempopad.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...