Skocz do zawartości
Xudet

Jaki procesor polecacie pod Płyte główną Asus ROG STRIX Z590-A GAMING WIFI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , chciałbym się poradzić jaki procesor mogli byście mi zaproponować do płyty głównej Płyta główna Asus ROG STRIX Z590-A GAMING WIFI ? , budżet procesora w okolicach 1000 zł   , jak by była możliwość propozycji tańszej i droższej opcji będę wdzieczny  , osobiście rozważam opcję i5 12400f ale chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych ludzi .   

Edytowane przez Xudet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Xudet napisał:

Witam , chciałbym się poradzić jaki procesor mogli byście mi zaproponować do płyty głównej Płyta główna Asus ROG STRIX Z590-A GAMING WIFI ? , budżet procesora w okolicach 1000 zł   , jak by była możliwość propozycji tańszej i droższej opcji będę wdzieczny  , osobiście rozważam opcję i5 12400f ale chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych ludzi .   

Ty tak na poważnie ? 

płyta główna która posiadasz jest pod LGA 1200, a ty chciał byś obsadzić procesor pod LGA 1700 ? , może i jakiś magik zaprojektował odpowiedni adapter ale jak dotąd nie słyszałem o taki projekcie XD  

Czy coś stoi na przeszkodzie aby samemu podejrzeć listę wspieranych procesorów z strony producenta płyty głównej pod wybrany model ?

( to nie są jakoś ukrywane, tajne informacje tylko ogólnie dostępne dla każdego ... )

https://rog.asus.com/us/motherboards/rog-strix/rog-strix-z590-a-gaming-wifi-model/helpdesk_cpu/

nie określiłeś też czy procesor ma być nowy ze sklepu, czy może być używany 

z nowych ze sklepu można wyrwać np.

Procesor Intel Core i7-11700, 2.5 GHz, 16 MB, OEM (CM8070804491214) 

i to chyba najlepsza opcja, bo na alledrogo w cenie około 1tys można zakupić co najwyżej i7 10700K  

tylko różnica jest taka ze montując procesor 10gen. w płytach głównych Asusa na Z590, pierwsze gniazdo dla dysków pod M.2 jest nie aktywne ...  

także montując dopiero procesor z 11gen. można wykorzystać pierwsze gniazdo pod procesorem dla M.2 , trochę patologia bo np. MSI stosuje jakiś "przełącznik" i przykładowo posiadasz procesor 10 gen . dysk działa w standardzie PCIe 3.0. , masz procesor 11gen. dysk działa  PCIe 4.0. 

z strony Asusa 

https://rog.asus.com/us/motherboards/rog-strix/rog-strix-z590-a-gaming-wifi-model/spec/

Only Intel® 11th Core™ processors support PCIe 4.0 x4 mode, this slot will be disabled for other CPUs. 

Tylko procesory Intel® 11th Core™ obsługują tryb PCIe 4.0 x4, to gniazdo zostanie wyłączone dla innych procesorów.

XD

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robię sobie jaj tylko pomyliłem procki i wiem już ze tak się nie da , druga strona medalu jest taka ze nie jestem znawcą w tym temacie  ,   gdybym chciał się zdecydować na 11 generację co wtedy byś zaproponował niezależnie czy nowe czy używka ? 

Edytowane przez Xudet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pozwala budżet , określiłeś 1tys. PLN, ale to była cena za proponowana i7 w zeszłym miesiącu teraz jest znacznie więcej ....

i i jeszcze mała uwaga procesory z 11gen . czy będzie to i5 czy i7 wymagają bardzo dobrego chłodzenia. 

oraz czy posiadasz kartę graficzna ? , bo procesor może posiadać zintegrowana kartę graficzna tzw.. igpu, lub nie a to będzie przekładać się na cenne zakupu.

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartę posiadam GTX 1660 Super , chłodzenie stockowe , zapytam jeszcze tylko o ostatni szczegół gdybym został na 10 generacji to jak dobrze zrozumiałem nie mógł bym korzystać z dysków SSD M.2 ? rzeczywiście ceny 11 gen są dosyć drogie , czy twoim zdaniem zakup i5 11600 K byłby dobrym rozwiązaniem ?. Dziękuje bardzo za pomoc wiem że moje pytania upierdliwe ale nie znam się za bardzo na tych wszystkich szczegółach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę źle mnie zrozumiałeś.

płyta główna posiada trzy gniazda dla dysków pod M.2 , pierwszy pod procesorem jest bezpośrednio z nim połączony i zapewnia standard PCie 4.0 ale przy zastosowaniu procesora 11gen. , bo tutaj jest ograniczenie, jeśli posiadasz procesor 10 gen. gniazdo jest wyłączone/nie aktywne , pozostałe dwa gniazda M.2 są obsługiwane przez chipset płyty głównej i działają nie zależnie od zastosowanego procesora w standardzie PCIe 3.0. 

skoro posiadasz dedykowana kartę graficzna GTX 1660 Super , to jest opcja do wyboru, ze procesor można zakupić z zintegrowana karta graficzna igpu lub bez, i to przełoży się na cenne zakupu

czyli np.

Intel Core i5-11600 - procesor posiada igpu ale ma zablokowany mnożnik.

Intel Core i5-11600K - procesor posiada igpu i ma odblokowany mnożnik , np. ułatwiający OC (overclocking), lub w druga stronę UD (undervolting cpu) i to jest coś dla Ciebie  

Intel Core i5-11600KF - procesor nie posiada igpu ale ma odblokowany mnożnik

czy zakup i5 11600K będzie dobrym wyborem , tak, ale o ile zakupisz do niego przynajmniej chłodzenie ,i trzeba się trochę przyłożyć przy montowaniu, bo według mnie jest trochę specyficzne, ale cena zakupu tez nie jest jakaś specjalnie wygórowana.    

Chłodzenie CPU Endorfy Fortis 5 Dual Fan (EY3A009)

polecił bym "Scythe Fuma 2 rev. b"   ino gdzie zakupić ? 

oraz w biosie zablokujesz zegary przynajmniej na 4.8GHz , bo inaczej przy obciążeniu procesor będzie często dobijał do 100 stopni i będzie wpadał w "throttling cpu" czyli zrzucanie zegarów , podczas grania takie zrzucanie zegarów przełoży się na szarpanie czy tam dropy FPS ...

tutaj masz artykuł jak podkręcić np. procesor, ale Ty możesz to wykorzystać , nie jak zrobić OC , tylko aby ustawić procesor na te 4.8HGz, a jak temperatury pozwolą to 4.9GHz.

https://www.purepc.pl/test-plyty-glownej-asus-tuf-gaming-z590-plus-wifi-dla-procesorow-intel-rocket-lake-czy-warta-jest-swojej-ceny?page=0,2

https://www.youtube.com/watch?v=hokRSKrQrqw         

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już rozumiem jak to działa , postawię zatem na i5-11600k plus kupie proponowane chłodzenie , spróbuje sam to wszystko zmontować , Bardzo dziękuje za cierpliwość i pomoc po raz kolejny nie zawiodłem się na tym forum 😉 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...