Skocz do zawartości
Pelikan7

Prośba o ocenę zestawu [budżet - 12k]

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

po ponad 8 latach zdecydowałem się na zakup nowego sprzętu - do gier i pracy, z naciskiem na to pierwsze. Jestem mocno poza obiegiem i dopiero nadrabiam wiedzę.

Maksymalny budżet jaki jestem w stanie poświęcić to 12 tysięcy, wliczając w to system operacyjny i obudowę. Jednak im bliżej 10 tysięcy tym lepiej. Sprzęt standardowo "na lata", znam siebie na tyle, że o późniejszej rozbudowie raczej nie będę myślał.

Przeglądając różne zestawy, poradniki i opisy udało mi się zmodzić coś takiego (Intel + Nvidia):

Procesor: Intel Core i5-13600KF
Płyta główna: MSI PRO Z690-A WIFI DDR4
Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 4080 Phantom GS
RAM: Kingston FURY 32GB 3600MHz CL16 Renegade Black
Dysk: Kingston 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Fury Renegade
Chłodzenie: ENDORFY Navis F240 2x120mm
Zasilacz: MSI MPG A7500GF 750W 80 Plus Gold
Obudowa: Phanteks Enthoo Pro (z oknem)

Moje pytania:

  • czy to wszystko razem trzyma się kupy i nie jest tak, że czegoś jest za mało, a czegoś za dużo?
  • czy 4080 są sensownie wycenione? rozważałem jeszcze downgrade tego zestawu i włożenie 4070Ti, zawsze to dwa tysiące w kieszeni, jak mocno żałowałbym tej decyzji?
  • gdzie najlepiej złożyć podobny zestaw? zależy mi na pewnym montażu i wzięciu tego w jednym miejscu na fakturę
  • czy jest sens dokładać do zestawu jeszcze jakiegoś HDD typowo pod storage? 2TB to dużo, ale znam siebie i pewnie po kilku miesiącach to zapełnię
  • DDR4 są bardziej sensowne cenowo, ale czy przy tym zestawie nie warto polecieć już w DDR5?

Z góry dzięki za podpowiedzi 😉 

Edit: nie podałem na jakim monitorze będę grał - na ten moment mam jeszcze dość leciwą 24 z Full HD, ale do końca roku celuję w jakiś 34 z "górnej półki"

Edytowane przez Pelikan7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

zasadniczo zestaw będzie działał, i tak trzeba będzie zrobić w biosie power limit dla CPU na 150W lub jak temperatury pozwolą 180W.

ale skoro budżet jest 12tys ,to wziął bym tańsza obudowę, mocniejszy zasilacz , chłodzenie wieżowe powietrzne, i płytę główna o trochę lepszym wyposażeniu. 

taka propozycja

Procesor Intel Core i5-13600K, 3.5 GHz, 24 MB, BOX (BX8071513600K)

Chłodzenie CPU Deepcool AK620 (R-AK620-BKNNMT-G)

Płyta główna MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRD/2000G)

Obudowa be quiet! Pure Base 600 Window (BGW21)

Zasilacz be quiet! Pure Power 12 M 850W (BN344)

Karta graficzna Gainward GeForce RTX 4080 Phoenix GS 16GB GDDR6X (471056224-3680)

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64 bit OEM (KW9-00129)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...