Skocz do zawartości
littlewing1212

Upgrade PC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio zacząłem mieć problemy z moim obecnym PC (WHEA errors, errors found on physical core) i chcę wymienić większość rzeczy w nim, obecna konfiguracja ma 6 lat.

Obecnie:
CPU: AMD Ryzen 7 1700 z be quiet! Dark Rock 3
MOBO: Asus PRIME X370-PRO
GPU: Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti AORUS
PSU: EVGA SuperNOVA 650 G2 650W
RAM: Corsair Vengeance LPX, DDR4 32GB
CASE: be quiet! Pure Base 600
HDD/SSD:
- Toshiba P300 1TB
- Plextor 256 GB M.2
- Kingston KC3000 2TB

Po zmianie:
CPU: AMD Ryzen 9 7950X3D z Arctic Liquid Freezer II 420
MOBO: ASRock X670E Steel Legend
GPU: Pozostaje stary 1080Ti
PSU: Corsair HX1200 (nie wiem czy moje obecne problemy nie są przez zasilacz EVGA, więc wchodzi nowy)
RAM: G.Skill Ripjaws S5, DDR5, 6000MHz, CL30, 64 GB
CASE: Pozostaje stara obudowa, tylko czy ten Freezer tam będzie pasować
HDD/SSD: Pozostają stare

Co powinienem dodatkowo zmienić i wziąć pod uwagę? GPU nie zmieniam ze względu na chore ceny.
Komputera używam głównie do pracy, kompilacji programów (vs, docker, gitlab ci cd, itp), oglądania filmów, czasem gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

ja to bym najpierw ustalił i wyeliminował problemy obecnego PC, tak aby do nowego nie wkładać nie sprawnych czy działających nie prawidłowo podzespołów.  

i tak, kupując zestaw na AM5 trzeba się liczyć z problemami "wieku dziecięcego" np. długi czas włączania się PC ( można iść puścić dymka XDD ) , a nie zawsze platforma po złożeniu ruszy bez zajęknięcia (pomijam pierwsze włączenie, może trwać nawet kilka minut, łącznie z kilku krotnym restartem ), a jeśli do tego dołożysz stary nie sprawdzony sprzęt , to potem dociekaj co może być przyczyna...

CPU - no zaszalałeś, ale jeśli wykorzystasz jego potencjał to dlaczego nie , XD

Mobo:  nie jestem fanem firmy ASRock , wisz kupując CPU w podobnych pieniądzach powinno zakupić tez płytę główna, ale może zamiast ASRocka np.

Płyta główna MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI

czy dołożyć do 

Płyta główna Asus PRIME X670E-PRO WIFI

a tak z klasy premium to np.

Płyta główna Asus ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI

GPU - no ja bym go porządnie przetestował, to już ma kilka lat do tego wersja Ti , a jeśli miał by zostać na xxx czasu to zainwestował w wymianę termopadów i pasty ,( sam planuje zakup w celu przetestowania zamiast pasty np. - Honeywell PTM7950 )  

PSU: tak EVGA niby tak marka a zasilaczami się nie popisali ... 

1200W w platynie hmmm , ja sam zawsze zachęcam ludzi aby kupowali zasilacz zapasem, bo zasilacze cechują się największą sprawnością przy 50-55% mocy obciążenia, a nie przy 80%... , ale czy potrzeba 1200W , ok ja liczę tak, szczytowa moc pobierana przez kartę graficzna i do tego x2 czyli ten GTX 1080TI potrafi wciągnąć nawet 270W i nowy procesor nawet 140-160W , czyli 270x2 +140 no reszta podzespołów nawet niech weźmie 50W, to mamy 730W,  także tak minimalnie to 750W , a taki 1200W to będzie sobie cykał na pół gwizdka, to tyż dobrze, do tego zasilacz jest zgodny z norma - ATX12V v2.4 and EPS 2.92, ale są już nowsze standardy.     

Ram to przynajmniej aby był zgodny z AMD EXPO np.

Pamięć G.Skill Trident Z5 Neo, DDR5, 64 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3040G32GX2-TZ5N)

obudowa : wedle specyfikacji opisu chłodzenie 420mm się nie zmieści , potrzebna większa obudowa, lub wersja chłodzenia 360mm.

Chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 360 (ACFRE00068A)    

w nowym PC 

Dyski - zakładam takie wykorzystanie ?

Toshiba P300 1TB, mógł by iść już do kieszeni , lub aby robić na nim kopie danych. 

Kingston KC3000 2TB dysk na programy i gry.

Plextor 256 GB M.2 pod system ? , tak obecnie można by zakupić cos nowszego, a ten sprzedać komuś do laptoka. 

z nowych pod system to np.

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G )

Dysk SSD Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000S/1024G)

Dysk SSD ADATA Legend 960 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-960-1TCS)   

 

 

 

 

       

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas próbuje wyeliminować problemy z obecnym zestawem, nawet znalazłem tematy z podobnymi problemami wraz z rozwiązaniami tyle, że u mnie nie działa nic lol

Wiem że AM5 ma kilka problemów wieku dziecięcego, kiedyś naprawią xd

Co do CPU to mam mieszane odczucia, niektórzy mówią że lepszy bez x3d, szybszy, mniej prądożerny na pulpicie. Jak odpale kompilacje to procek pójdzie na wszystkich wątkach do 100%, a ta wieksza ilość wątków sprawi że szybciej zadanie zostanie wykonane. 

Płytę ASRock znalazłem w polecanych, ludzie piszą że stabilnie 24/7. Asus Prime podziękuję. Też nie wiem czy celować w x670e zamiast b650e, tam małe różnice.

Mój GeForce będzie jeszcze na kilka lat, jedynie o paście myślałem by zmienić.

Też jestem zdania żeby mieć jakiś zapas mocy w zasilaczu, o jakich nowszych standardach mówisz?

Jaka jest różnica między tymi ramami?

Aio faktycznie 360mm muszę mieć by spasowało, więc to sobie poprawię w ogólnej liście.

A co do dysków to HDD jest pod filmy, 2tb SSD pod windows wraz z programami i grami. Plextor na pierdoły, pewnie Kingston KC3000 2tb bym kolejny kupił bo tanio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, littlewing1212 napisał:

Cały czas próbuje wyeliminować problemy z obecnym zestawem, nawet znalazłem tematy z podobnymi problemami wraz z rozwiązaniami tyle, że u mnie nie działa nic lol

aby właściwie przeprowadzić procedurę/diagnostykę PC , zaczyna się od CPU, GPU, Ram , bez OC, monitor/monitory jak jest/są podpięte ? - HDMI czy DP.  

PC w minimalnej konfiguracji czyli , CPU , płyta główna, dwie kostki ramu w gniazdach A2 B2, karta graficzna , jeden dysk dysk systemowy, mycha klawiatura , i cała resztę się odłącza , np. urządzenia pod usb, kamerki, pady , huby usb i inne wynalazki co ludzie podpinają, i dopiero zaczyna się diagnostykę.

system zaktualizowany o najnowsze dostępne aktualizacje. 

biblioteki C++ najnowsze wgrane ?

https://www.techpowerup.com/download/visual-c-redistributable-runtime-package-all-in-one/

to co nas interesuje to , napięcia i temperatury podczas normalnego użytkowania np. pulpit + przeglądarka , potem napięcia i temperatury podczas uruchomienia w oknie jakiejś gry, następnie napięcia i temperatury i testy syntetyczne. 

zawsze można tez zacząć od obniżenia szybkości procesora o 200MHz , to samo tyczy się pamięci operacyjnej o jedna podziałkę w dół tak jak bios pozwala , oraz szybkości o 150-200MHz i  dla rdzenia i pamięci karty graficznej.    

gpu-z

https://www.techpowerup.com/gpuz/

cpu-z

https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

msi afterburner

https://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html

hwinfo

https://www.guru3d.com/files-details/hwinfo64-download.html

hwmonitor

https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

quick cpu

https://coderbag.com/product/quickcpu

7 godzin temu, littlewing1212 napisał:

Co do CPU to mam mieszane odczucia, niektórzy mówią że lepszy bez x3d, szybszy, mniej prądożerny na pulpicie. Jak odpale kompilacje to procek pójdzie na wszystkich wątkach do 100%, a ta wieksza ilość wątków sprawi że szybciej zadanie zostanie wykonane. 

na to pytanie musisz trochę sobie sam odpowiedzieć , czyli każdemu wedle potrzeb, testów nie brakuje na portalach czy YT.    

7 godzin temu, littlewing1212 napisał:

Płytę ASRock znalazłem w polecanych, ludzie piszą że stabilnie 24/7. Asus Prime podziękuję. Też nie wiem czy celować w x670e zamiast b650e, tam małe różnice.

ASRock często oszczędza na sekcji zasilania płyt głównej, popatrz na poradniki ustawień czy OC itd. , przeważnie są zamieszczane dla Asusa lub MSI. 

wisz kupując płytę główna nie  Prime tylko premium to jest trochę różnica , rozbudowana sekcja zasilania, więcej portów czy gniazd, zastosowany lepszy kodek Audio itd. ale każdemu wedle potrzeb i ich wykorzystania. 

czy kupować x670e czy w podobnych pieniądzach b650e , ja bym skłaniał się ku b650e ze względu na lepsze wyposażenie np. 

Płyta główna Asus ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI

7 godzin temu, littlewing1212 napisał:

Mój GeForce będzie jeszcze na kilka lat, jedynie o paście myślałem by zmienić.

kartę po rozebraniu , sprawdza w jakim stanie są termopady , są mięciutkie i kleją się do placów to ok , są twarde i jak chcemy je odkleić i się rozpadają no to są do wymiany , nie ? to (chytrusek traci dwa razy XD )  , pastę wymienia się u gracza czy kopacza przynajmniej raz do roku lub raz na dwa lata, lub częściej jeśli temperatur na to wskakują.  

 

7 godzin temu, littlewing1212 napisał:

Też jestem zdania żeby mieć jakiś zapas mocy w zasilaczu, o jakich nowszych standardach mówisz?

tak zjedz na 3/4 strony w dół.

https://en.wikipedia.org/wiki/ATX

w skrócie , im zasilacz jest w nowszym standardzie  tym szybciej będzie reagował na zmieniające się warunki pracy, czyli, obciążenie/ brak obciążenia powrót do obciążenia, nowe CPU czy GPU , bardzo szybko i bardzo często podczas pracy zmieniają te stany, i np. człowiek co kują zasilacze z wyższej półki i z zapasem, bardzo rzadko zgładzają np. piszczące cewki na nowych kartach graficznych , ale nie, najlepiej kupkując nowy zasilacz to przycebulic... bo jest on np. w polecanych, joo z du...py wzięte te wszystkie zestawy polecane, aby się w widełkach cenowy zmieści ...     

7 godzin temu, littlewing1212 napisał:

Jaka jest różnica między tymi ramami?

podając pamięć podaje się wraz z kodem producenta, a nie tylko nazwę, tak aby nie było nie porozumień, bo dla mnie jak ktoś ino pisze ogólna nazwę podzespołu to tak jak by się zapytał :

pytanie jaki kupiłeś samochód ?

 odpowiedz :czerwony 

 pytanie:  yyy... marka ? , model? , zastosowany silnik, rodzaj paliwa, pojemność, moc ?, napęd na przód tył ? itd.

odpowiedz : no czerwony kupiłem 

to czy taka osoba ma pojęcie o tym co chce kupić ?

jeśli producent określa ze dana pamięć jest zgodna z technologia podkręcania kiedyś to było XMP , teraz jest podział na dla procesorów AMD - AMD EXPO , i dla procesorów Intela - Intel XMP 3.0 

pamięć po zamontowaniu startuje domyślnie na DDR4 2133MHz , DDR5 4800MHz ,  trzeba się pofatygować i wejść do biosu i ja albo ręcznie albo za pomocą włączenia profilu XMP, włączyć ustawić na odpowiednia szybkość, a to czy będzie pracować z deklarowana szybkością jest uzależniane od trzech czynników, posiadanej konkretnej sztuki procesora bo to w nim znajduje się zintegrowany kontroler pamięci ram ( a jaka się sztuka trafi to ? ), jak płyta główna poprowadzi pamięć , oraz samych modułów pamięci , także obecnie raczej większe szanse na to aby pamięć stabilnie pracowała z deklarowanymi szybkościami, czy jedna podziałkę w dół,  jest zakup pamięci gdzie producent pamięci deklaruje ze jest ona zgodna technologia podkręcania pod dana platformę, czyli pod procesory Intela lub AMD.

zakładam ze te co chciał byś zakupić to 

G.Skill Ripjaws S5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30

czyli po mojemu 

Pamięć G.Skill Ripjaws S5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3040F16GX2-RS5K) , są fajne bo są nisko profilowe, ale ale one są zgodne z  Intel XMP 3.0.  

a te co zaproponowałem 

Pamięć G.Skill Trident Z5 Neo, DDR5, 64 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3040G32GX2-TZ5N) są zgodne z AMD EXPO 

a skoro kupujesz procesor AMD to na jak technologie podkręcania pamięci powieś zwrócić uwagę ?

 

         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

aby właściwie przeprowadzić procedurę/diagnostykę PC , zaczyna się od CPU, GPU, Ram , bez OC, monitor/monitory jak jest/są podpięte ? - HDMI czy DP.

nie mam OC, wszystko stockowe, monitor pod DP

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

biblioteki C++ najnowsze wgrane ?

wszystko najnowsze

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

to co nas interesuje to , napięcia i temperatury podczas normalnego użytkowania np. pulpit + przeglądarka , potem napięcia i temperatury podczas uruchomienia w oknie jakiejś gry, następnie napięcia i temperatury i testy syntetyczne. 

Na pulpicie mam napięcie procesora 1.167-1.18V i 38 stopni, grafika ma 44 stopnie. Po półgodzinie grania crashuje mi komputer, albo kilkanaście sekund w OCCT stalibity test na CPU lub Power Supply.
W OCCT stalibity test na CPU temperatura nie przekracza 60 stopni, błędy pokazują się przy 1.19V, przy 1.22 jest WHEA error

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

Pamięć G.Skill Ripjaws S5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3040F16GX2-RS5K) , są fajne bo są nisko profilowe, ale ale one są zgodne z  Intel XMP 3.0.  

To jak one są pod intela lepsza to po co w polecanych zestawach wciskają je w AMD xD, zmienię na te co podałeś

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, littlewing1212 napisał:

Na pulpicie mam napięcie procesora 1.167-1.18V i 38 stopni, grafika ma 44 stopnie. Po półgodzinie grania crashuje mi komputer, albo kilkanaście sekund w OCCT stalibity test na CPU lub Power Supply.
W OCCT stalibity test na CPU temperatura nie przekracza 60 stopni, błędy pokazują się przy 1.19V, przy 1.22 jest WHEA error

OCCT to nie jest super dopracowany program, nie z każdym sprzętem będzie poprawnie współpracował. 

i ewidentnie się cos nie zgadza ,czyli pracuje nie prawidłowo, ale czy to jest problem z CPU czy płyta główna, to trzeba by ustalić , bo jak to ?, przy napięciu 1.22v są błędy ?, taki CPU przy napięciu 1.225v to on powinien normalnie pracować , z szybkością 3000MHz. w w Turbo 3.7GHZ  , przy napięciu 1.3v- 1.4v po OC  3.7GHz czy 3.8GHz. 

a czy taką funkcje masz na Disabled ?  Global C-state Control. 

 bo zakładam ze bios masz najnowszy wgrany ? 

https://www.asus.com/supportonly/prime x370-pro/helpdesk_bios/

Version 6203 10.86 MB 2023/08/11  wyszedł całkiem nie dawno 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2023 o 13:28, Mr.T... napisał:

 bo zakładam ze bios masz najnowszy wgrany ? 

 

Akurat tu mnie zszokowałeś, bo raz na dwa miesiące od 6 lat sprawdzam aktualizację biosu (nie na stronie www tylko w opcjach biosu) mając kabel od neta wpięty, jak już kilka razy aktualizowałem bios właśnie po kablu to będąc na wersji 5603 coś nie mogło znaleźć kolejnych wersji lol. Pobrałem manualnie 6203 i żadnych błędów, napięcie stały się też bardziej stabilne i nie skaczą jak poje....

Zrobiłem godzinny test w OCCT dla CPU, 61 stopni 3.2 GHz, zero błędów. Ram chodzi na 2133 MHz

Ta funkcja jest ustawiona na AUTO, Global C-state Control. Tak samo boost rdzeni.

 

Edytowane przez littlewing1212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, littlewing1212 napisał:

Zrobiłem godzinny test w OCCT dla CPU, 61 stopni 3.2 GHz, zero błędów. Ram chodzi na 2133 MHz

Ta funkcja jest ustawiona na AUTO, Global C-state Control. Tak samo boost rdzeni.

sorki ze dopiero odpisuje , ostatni dzień urlopu ....

a widzisz czyli jednak aktualizacja biosu , czasami coś tam poprawia działanie PC, pamięć ram 2133MHz to jest podstawowa szybkość DDR4 i tu trzeba by wejść do biosu i je ustawić , bo te - Corsair Vengeance LPX, DDR4 32GB, to w oznaczeniu na naklejce to na jakiej szybkości powinny pracować ?, tak zakładam ze  2933MHz czy 3000MHz to może być max co będzie stabilnie pracować z tym procesorem, a jeszcze jedno bo nie pytałem, te 32GB to jest w ilu kościach ?  , bo zestawy 2x pracują stabilniej niż zestawy 4x , co za tym idzie zestaw pamięci np. 2x będzie stabilnie pracował z wyższą prędkością niż zestaw 4x.    

Global C-state Control,  a to przestaw na Disabled

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok ale jakie posiadasz pamięci , np. oznaczenie ? 

jak już pisałem, to jak, i czy dana pamięć będzie pracować, zależy od posiadanego procesora , ten Ryzen 7 1700 to szału nie robi , ale aby pamięć stabilnie pracowała tylko na podstawowej szybkości 2133MHz to trochę bida ( musiał bym do takiego PC osobiście zasiąść XD )   

 Global C-state Control - fakt to zawsze trzeba sprawdzić czy lepiej będzie na AUTO czy może jednak Disabled - czyli funkcja wyłączona , jest  to jest funkcja która określa tzw. stany bezczynności pracy procesora , czyli np. jak procesor nic nie robi, to bios będzie próbował zmniejszyć jego szybkość na rdzeniach , ale jest cała masa przypadków gdzie mamy włączony program lub grę, w  momencie xxx jest mniejsze zapotrzebowanie na obciążenie procesora i nagle gra czy program nam się przycina, w grze powiedzmy ze wystąpi przycięcie lub spadek FPS, ale robiąc jakiś projekt w programie no niech wtedy CPU się przytnie ...       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, littlewing1212 napisał:

Ustawiłem Global C-state Control na disabled i znikły przycięcia, które pojawiały się w losowych momentach.

a no widzisz, nie zawsze ustawienia Auto przekładają się na właściwa prace...

ok pozostaje kwestia ustawień dla pamięci.

fakt ze Ryzen 7 1700 zapewnia wsparcie po przez zastosowany w nim zintegrowany kontroler dla pamięci ino 2666MHz , ale płyta główna daje możliwość trochę zwiększyć szybkość pamięci niż  tylko te 2666MHz.  

czyli 

AI Overclock Tuner - D.O.C.P.

D.O.C.P. - ustaw tak jak bios pozwala czyli - pewnie będzie to -D.O.C.P. DDR4 3200 i timingi , chyba ze rozwinie się lista z innymi profilami czyli niższymi szybkościami.     

Memory Frequency - ja bym zaczął 2400MHz i tak jak bios pozwala podnosić o jedna podziałkę czyli jak np. po zmianie stawień na 2400MHz i jak PC uruchomi się ponownie oraz system się załaduje, porobić testy , przeglądarka YT , plus jakaś gra,  po czym ponownie do biosu i podnieść na 2666MHz , i tak do 2933MHz bo myślę ze tyle powinno udać się osiągnąć , chyba że nie, ale przynajmniej można spróbować.   

oraz dodatkowo zmiana ustawień napięcia dla pamięci 

VDDCR SOC Voltage - manual

VDDCR SOC Voltage Override na - 1.1v

Dram Voltage - dla profilu XMP czyli na Asusie  D.O.C.P. , powinno być 1.35v ale nic nie stoi na przeszkodzie aby ustawić troszkę wincyj 1.39v

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem wszystko tak jak napisałeś, Dram Voltage od razu 1.39v, taktowanie szedłem od 2400MHz do 3066MHz, 2933MHz wyszło stabilnie (przynajmniej w tym momencie nic się nie dzieje, powyżej fail start i wraca do biosu). Jaka jest dozwolona temperatura tych pamięci żeby mi nagle nie zdechły?

Wieczorem przetestuję jeszcze z Baldur's Gate 3.

Edytowane przez littlewing1212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, littlewing1212 napisał:

2933MHz wyszło stabilnie

czyli tak standard , dla takiego sprzętu. 

 

37 minut temu, littlewing1212 napisał:

Jaka jest dozwolona temperatura tych pamięci żeby mi nagle nie zdechły?

myślę ze przy takim ustawieniu , tam nic nie powinno się dziać,  zawsze podczas obciążenia można strona wierzchnia palców dłoni dotknąć do radiatorów , będą ciepłe ok , będą parzyć, czyli temperatura powyżej 65 stopni , to wtedy trzeba by zacząć obniżać napięcie.        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Mr.T... napisał:

myślę ze przy takim ustawieniu , tam nic nie powinno się dziać,  zawsze podczas obciążenia można strona wierzchnia palców dłoni dotknąć do radiatorów , będą ciepłe ok , będą parzyć, czyli temperatura powyżej 65 stopni , to wtedy trzeba by zacząć obniżać napięcie.        

Nie ma tam czujników temperatury w pobliżu? Czy serio łapami tam grzebać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, littlewing1212 napisał:

Nie ma tam czujników temperatury w pobliżu? Czy serio łapami tam grzebać

raczej LPX, czy inne pamięci od innych producentów tyż nie poosiadają fizycznych czujników temperatury , dla pocieszenia karty graficzne od kilku generacji tez nie poosiadają fizycznych czujników temperatury , tylko jest obliczana na podstawie ( "rozpływu temperatur", to tak w wielkim skrócie i uproszczeniu przepływ prądu, aktualne obciążenie i mierzone napięcie ) , i jest to trochę bardziej skomplikowany proces .

oczywiście ze nie trzeba wkładać palców , można zakupić pirometr laserowy XD      

napisz czy BG3 po 2-3h giercowania, działa bez problemów , jakieś przycięcia , wyjścia do pulpitu , czy nie zakładam restartu PC 

a no i co sadzisz o samej grze, bo opinie są, że tak powiem, zróżnicowane.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Mr.T... napisał:

oczywiście ze nie trzeba wkładać palców , można zakupić pirometr laserowy XD      

 

wsm to nie głupi pomysł xD

 

18 minut temu, Mr.T... napisał:

napisz czy BG3 po 2-3h giercowania, działa bez problemów , jakieś przycięcia , wyjścia do pulpitu , czy nie zakładam restartu PC 

 

teraz pracuje od ~3h i żadnych problemów z ramem, użycie ramu to 30-60% a CPU do 60%

 

21 minut temu, Mr.T... napisał:

a no i co sadzisz o samej grze, bo opinie są, że tak powiem, zróżnicowane.     

W BG3 grałem kilka godzin (większość padałem xd bo nie jestem graczem) i mi przypadła do gustu, ten tryb taktyczny jest ciekawy. Taki W3 znudził mi się po dwóch godzinach grania przez zbyt dużą ilość rzeczy na ekranie (aczkolwiek oglądałem cały gameplay z fabułą później), a tu na spokojnie nawet po wielu padnięciach nadal gram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...