Skocz do zawartości
archonn1122

[2500-3500 elastyczny][Gry, Internet, Biuro][MOBO, CPU, RAM]

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie:
CPU: Intel 4770k @4,2Ghz
MOBO: Asrock Z87 Extreme4
GPU: Radeon RX6600 XT
RAM: DDR3 4x4GB @933Mhz (XMP-1866) CL9
 

Propozycja zmiany:
CPU: AMD Ryzen 5 5700X + be quiet! Dark Rock4
MOBO: Gigabyte B550 AORUS ELITE V2
GPU: (bez zmian)
RAM: nieokreślone 2x16GB @3600MHz CL16
 

Obudowa pozostaje stara, jest to Chieftec Big Tower (BA-01B-B-B-400). Zasilacz oczywiście współczesny, 550W.

Raczej odrzucam 5800X (pomimo niewielkiej różnicy w cenie) ze względu na temperatury. Mam taki zestaw w biurze z powyższym chłodzeniem i jest to gorąca platforma (jeszcze bez tuningu napięcia w dół). Zależy mi też na rozsądnym zużyciu prądu.

W przypadku platformy AM5 koszt zestawu jest blisko 50% większy. Zestaw 1 (AM4) 2126 zł vs Zestaw 2 (AM5 7600X) 3356 zł niemniej jednak ciekawy jestem innych opinii, może warto?

Stary zestaw (powyższy) mogę np sprzedać z RX580 8GB jako sensowy komputer i dodać tą kwotę do budżetu.

Nie interesuję mnie RGB ani WIFI na płycie.

Być może w przyszłości zmienię monitor z 24" 1080p na 27" 1440p - tu zakładam oczywiście konieczność zmiany GPU.

Budżet dowolny, ale ograniczony rozsądkiem. Gram sporadycznie (teraz akurat intensywnie bo BG3) ale komputer potrafił stać miesiąc nieużywany, stąd wydawanie 5k żeby było fajnie mnie nie interesuje.

Płyta główna dowolna - ma mieć min 2xM.2, 4xSATA, sensowny kodek audio (minimum ALC1200), LAN 2,5Gb, RAID, podwójny BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

hmmm a ten podwójny bios to w jakim celu ? , to nie czasy 98se czy XP, ze wystarczy zainstalować jedna grę czy program i system dostaje zapaści,

"ciemność , ciemność widzę"  XD 

Asus czy MSI lepiej prowadzą pamięci i np.  

Płyta główna Asus ROG STRIX B550-A GAMING

Płyta główna MSI MAG B550 TOMAHAWK  

Ryzen 5 5700X to obecnie jedna z lepszych opcji zakupowych , cena do oferowanej wydajności i temperatury , i np. chłodzenie 

Chłodzenie CPU Deepcool AK620 (R-AK620-BKNNMT-G) 

pamięć Ram np. to nie jakieś tam , bo obecnie to nie jest tak ze wsadzisz i już, no nie, pamięć wystartuje na domyślnych ustawieniach 2133MHz i trzeba wejść do biosu i je ręcznie ustawić, szybkość i napięcie lub po przez włączenie profilu XMP , ale na np. AMD często działa nie do końca poprawnie , dlatego np. pamięci można sprawdzić czy są na liście QVL danego producenta płyty głównej i np. dla Asusa 

https://rog.asus.com/pl/motherboards/rog-strix/rog-strix-b550-a-gaming-model/helpdesk_qvl_memory/

Pamięć G.Skill Trident Z, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL17 (F4-3600C17D-32GTZ) 

Pamięć G.Skill Trident Z, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL17 (F4-3600C17D-32GTZSW)

Pamięć G.Skill Trident Z, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL17 (F4-3600C17D-32GTZKW)

można tez zakupić np. i sprawdzić czy będą pracować stabilnie , 3600MHz.

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

lub zakup po taniości ale czy będzie ok ? , to już też trzeba by sprawdzić empirycznie na danym sprzęcie 

Pamięć Lexar Thor, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 (LD4BU016G-R3600GDWG)

jeśli zasilacz masz na gwarancji i jest np. 80 Plus Gold to ok. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat z BIOSem jest luźnym wymogiem, nie krytycznym. Obejdzie się.

Co do płyty to Asus ROG STRIX B550-A GAMING jest ciekawym wyborem i być może lepszym od Gigabyte Aorus Elite.

Wykonałem ponowne szacunki i dla AM4 cena zestawu to 2100 zł (z chłodzeniem), AM5 2950 (z chłodzeniem). Procesory w obu przypadkach sześciordzeniowe (5700X i 7600X). Dopłata około 50% (~1000 zł) dla samej nowej podstawki, czy warto? Daje to możliwość zmiany procesora w przyszłości, ale wciąż AM5 jest nowością i ma choroby wieku dziecięcego. Pytanie czy to już nadaje się do zakupu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, archonn1122 napisał:

Daje to możliwość zmiany procesora w przyszłości, ale wciąż AM5 jest nowością i ma choroby wieku dziecięcego. Pytanie czy to już nadaje się do zakupu?

Eeeee a jakie to choroby dyskwalifikują AM5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bonusso3 napisał(a):

Eeeee a jakie to choroby dyskwalifikują AM5?

Nowe platformy często miewają problemy. Podobnie było z AM4 w 2017 roku (np błędy w obsłudze instrukcji FMA3) czy ogólne "trudności" we współpracy komponentów

https://spidersweb.pl/2017/03/amd-ryzen-problemy.html

 

Analogicznie AM5 miewa problemy z długim POSTem, wybrednie współpracuje z pamięciami, problemy z BIOSami (mem training), czy głośne palenie procesorów X3D.

Natomiast nigdzie nie napisałem, że te usterki dyskwalifikują temat.

3 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

ok możesz pozostawić pamięci na 2133MHz, skoro uważasz ze żadna różnica w wydajności w stosunku do 3600MHz

https://www.youtube.com/watch?v=4fJ0hKJRTuU

 

Nie rozumiem do czego nawiązuje ten komentarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że szukasz problemu na siłę. 

14 minut temu, archonn1122 napisał:

AM4 w 2017 roku (np błędy w obsłudze instrukcji FMA3)

dotyczy Cię to?

14 minut temu, archonn1122 napisał:

ogólne "trudności" we współpracy komponentów

co to znaczy?

14 minut temu, archonn1122 napisał:

Analogicznie AM5 miewa problemy z długim POSTem, wybrednie współpracuje z pamięciami

AMD tak ma, ręczne ustawienie niweluje problem

14 minut temu, archonn1122 napisał:

problemy z BIOSami (mem training)

to nie jest kwestia BIOSu

14 minut temu, archonn1122 napisał:

czy głośne palenie procesorów X3D.

rozwiązane, występowało głównie na płytach jednego producenta.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 tylko nie gigabyte u mnie padały po pół roku góra wiec podmień na cos asus/msi

2 ram do ryzena podmień na cos 4000 cl18 2x16gb roznica w cenie niewielka a ryzeną słuzą szybsze ramy co da marki to polecam g.skill /geil

3 psu warunkowo moze być jednak jakbyś chciał w przyszłości wymienić gpu to musisz sie liczyć z zakupem +-850w gold (750w da radę ale przewaznie ma mniej złaczy sata)

4 nie zapomnij dokupić adaptera z wyjsciami usb 3.0 na przód obudowy - w miejsce napędu dyskietek (mam ta samą budę i kopiowanie po usb 2.0 to koszmar był)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robertsup napisał(a):

2 ram do ryzena podmień na cos 4000 cl18 2x16gb roznica w cenie niewielka a ryzeną słuzą szybsze ramy co da marki to polecam g.skill /geil

 

Spoko, czemu nie

 

2 godziny temu, robertsup napisał(a):

3 psu warunkowo moze być jednak jakbyś chciał w przyszłości wymienić gpu to musisz sie liczyć z zakupem +-850w gold (750w da radę ale przewaznie ma mniej złaczy sata)

Trzeba pamiętać, że przewymiarowany zasilacz nie pracuje w optymalnym zakresie i nie będzie miał deklarowanej sprawności. Mam 550W i to jest odpowiednia moc.

 

2 godziny temu, robertsup napisał(a):

4 nie zapomnij dokupić adaptera z wyjsciami usb 3.0 na przód obudowy - w miejsce napędu dyskietek (mam ta samą budę i kopiowanie po usb 2.0 to koszmar był)

Jasna sprawa, mam czytnik kart + porty USB 3 na froncie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...