Skocz do zawartości
Kriss_Hietala

Komputer do gier, 12k +/- 2k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuję pc do gier z naciskiem na likwidację cpu bottlenecka (często używam modów, różne overlay to często się injectuje w proces gry i działa na tym samym rdzeniu co gra i przez to wymogi co do procesora sporo rosną). 

 

Myślałem nad 7800x3d. 

Chce do tego płytę z 3 slotami pcie m2 i pcie 5.0 na kartę. Dysku m2 mogą być na pcie3 lub 4. Wiem, że często użycie m2 wyłącza jakieś sloty ssd sata, a planuje dołożyć później conajmniej jeden dysk ssd sata. 

Chce zainwestować w szybsze ramy ddr5, nawet jeśli cenowo będą się mniej opłacać od wolniejszy ch kości. Jakie ramy Max obsłuży ryzen? 6000? 7200? Czy to od płyty zależy. Chłodzić chce to powietrzem, SilentiumPC fortis/fera dual fan będzie ok czy szukać czegoś lepszego? 

Karta to Radeon rx 7900 xtx. 

Zasilacz wystarczy gold czy lepiej pójść w titanium/platinum sprawność? Czy seasonici dslej są topowymi markami i warto w nie inwestować? 

 

 

Obudowę spór dobrego słyszałem o hyte y60, ale to ma riser I ponoć jeśli włożymy kartę "dużą" to już przepływ powietrza w środku jest mocno zaburzony i wszystkie zalety drogiej obudowy można schować do kieszeni. A karty potrafią teraz zajmować 3 sloty lub więcej i mieć 330-350mm długości... To chyba obudowa pod chłodzenie wodne raczej. Inna obudowa na którą patrzałem to fractal torrent. 

 

Najważniejsze chyba będzie dobranie płyty? Widziałem recenzje jakieś płyty, gdzie np jeden m2 miał linie z procesora, inny slot z chipsetu a włożenie dysków do wszystkich trzech zmieniało pcie karty graficznej z x26 na x8... Takich rzeczy producent nie ogłasza na stronie sklepu ani w opisie płyty, to codopiero wychodzi po przestudiowaniu instrukcji lub w recenzjach jeśli jakiś portal rzetelnie podejdzie do testowania. 

Mógłbym sporo zbić budżet żydząc na zasilaczu, płycie i obudowie ale nie chce robić zestawu z kartą za 5000zł i do tego płyta za 500,zasilaczem 80+ bronze i obudowa najtańsza z sklepu. Oszczędności na tych częściach się później odbijają czkawka jak chcemy zrobić upgrade albo dostać się do środka by np wyczyścić z kurzu lub dołożyć dysk. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

3 godziny temu, Kriss_Hietala napisał:

poszukuję pc do gier z naciskiem na likwidację cpu bottlenecka

tego nie da się wyeliminować w 100% XD

 

3 godziny temu, Kriss_Hietala napisał:

Chce zainwestować w szybsze ramy ddr5

obecnie 6000 i niskie CL to optymalny zakup/wydajność 

3 godziny temu, Kriss_Hietala napisał:

Czy to od płyty zależy

to czy pamięć będzie stabilnie działać z określona szybkością większą niż domyślnie( każda pamięć DDR5 startuje z 4800MHz i albo ustawiamy ją ręcznie albo za pomocą profilu AMD EXPO ) na danym PC jest uzależnione od konkretniej sztuki procesora i zintegrowanego w nim kontrolera pamięci ram, oraz jak płyta główna poprowadzi pamięć , i samych modułów pamięci, dlatego warto zerknąć na listę QVL z strony producenta płyty głównej oraz aby np. dla procesora AMD pamięć była zgodna z AMD EXPO.

3 godziny temu, Kriss_Hietala napisał:

Chłodzić chce to powietrzem, SilentiumPC fortis/fera dual fan będzie ok czy szukać czegoś lepszego?

wbrew pozorom to nie są chłodne procesory , to albo wydajne chłodzenie wieżowe lub nawet AIO 

3 godziny temu, Kriss_Hietala napisał:

Zasilacz wystarczy gold czy lepiej pójść w titanium/platinum sprawność? Czy seasonici dslej są topowymi markami i warto w nie inwestować?

   SeaSonic to nadal klasa sama dla siebie, o czym świadczy dla produktów TOP czas udzielanej gwarancji 12 lat,  SeaSonic też produkuje zasilacze dla Asusa XD 

3 godziny temu, Kriss_Hietala napisał:

Inna obudowa na którą patrzałem to fractal torrent

co się komu podoba byle aby w środku była funkcjonalna ale czy potrzeba obudowy za 1tys ? 

3 godziny temu, Kriss_Hietala napisał:

Takich rzeczy producent nie ogłasza na stronie sklepu ani w opisie płyty, to codopiero wychodzi po przestudiowaniu instrukcji lub w recenzjach jeśli jakiś portal rzetelnie podejdzie do testowania

witaj w świecie paplaniny i sponsorowanych recenzji, i jak takiemu jednemu  np. Youtuberowi w komentarzu zwróciłem uwagę, to w odpowiedzi otrzymałem, ze on robi tylko omówienie produktu a nie recenzje, no to co można powiedzieć o rzetelności, ale tak jak na Internetach zrobi się gu...no burza to wtedy czasami nawet ktoś się do tego łaskawie odniesie , bo jak produkt dopiero co wchodzi na rynek i są jakiś problemy to nie , takie uwagi są przemilczane...  

w zakładanym budżecie trzeba trochę kombinować jak ma być tak karta i procesor , najszybciej można zbić cenne na obudowie szukając tańszego ale równie funkcjonalnego.

i np. taki zestaw

Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, 4.2 GHz, 96 MB, BOX (100-100000910WOF)

Płyta główna Asus ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI

Pamięć G.Skill Trident Z5 Neo RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3038F16GX2-TZ5NR) zgodna z lista QVL i AMD EXPO

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b650e-e-gaming-wifi-model/helpdesk_qvl_memory/

Chłodzenie CPU Deepcool AK620 (R-AK620-BKNNMT-G)

Obudowa Fractal Design Torrent TG Dark Tint Czarna (FD-C-TOR1A-06)

Zasilacz SeaSonic Prime GX-1000 1000W (PRIME-GX-1000)

Karta graficzna Sapphire Nitro+ Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24GB GDDR6 (11322-01-40G)

i np. dyski SSD pod M.2 mniejszy pod system większy pod np. gry.

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G )

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRD/2000G)

lub dyski z szyfrowaniem sprzętowym jak była by taka potrzeba  

Dysk SSD ADATA Legend 960 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-960-1TCS)

Dysk SSD ADATA Legend 960 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-960-2TCS )

3 godziny temu, Kriss_Hietala napisał:

Oszczędności na tych częściach się później odbijają czkawka

 brawo, przynajmniej jedna osoba z zdroworozsądkowym podejściem  😋

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bottlenecka całkowicie się nie zlikwiduje, ale 7800x3d powinien tutaj starczyć na sporo. Cenowo jak na najmocniejszy obecnie cpu do grania też się prezentuje rozsądnie bo 1800-1850zł, gdzie taki 5800x3d kosztuje 1500zł(jeśli ktoś chciałby upgrade na am4 zrobić). Dyski ssd to póki co najmniejszy priorytet bo zawsze można wziąć jeden a resztę później dokupić jak nadarzy się promocja. A ostatnio często są. To chłodzenie wygląda dobrze. Obudowa Fractal torrent fajna i nawet zbiera dobre recenzje, ale cena już mniej fajna 😄 Co do dysków to mam trochę boomerskie podejście, że musi być dram. Nie wiem na ile ta ściągawka jest aktualna https://docs.google.com/spreadsheets/u/0/d/1B27_j9NDPU3cNlj2HKcrfpJKHkOf-Oi1DbuuQva2gT4/htmlview#gid=0 ale mimo wszystko żadne HMB nie zastąpi normalnego cache w dysku.

To teraz kwestia czy to chłodzenie cpu nie będzie nachodzić na ramy? Muszę się przyjrzeć tej płycie i kościom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kriss_Hietala napisał:

Zapomniałem o jednej rzeczy. Teraz te karty są wielkie i ciężkie. Czy trzeba dokupić jakiś anti sag bracket ?

co Ty za wymyślne nazwy używasz ?

 uchwyt/podpórkę pod kartę graficzną...

jak producent płyty głównej, lub karty graficznej nie dołącza do zestawu to można i z klocków lego zbudować

lub na bogato z alledrogo

https://allegro.pl/oferta/mocowanie-karty-graficznej-jonsbo-vc-1-gpu-srebrny-13639420639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile seasonic nie zrobi dobrego zasilacza na ATX 3.0 to bym go sobie odpuscil. Raczej idz w kierunku FSP z ATX 3.0. Ich Ti zalacza wentylator od 50% obciazenia a platinum od 30%. Wiec to juz zalezy jak bardzo Ci na ciszy zalezy. No i Ti ma jakis tam certyfikat odnosnie halasu (ale nie wydany przez zakiusa wiec nie wiadomo co jest wart).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...