Skocz do zawartości
Silva10

Komputer do gier w 2K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z okazji zbliżających się powoli promocji na black friday oraz świątecznych planuję złożyć swój pierwszy komputer.

Chciałbym grać w 2K na 24 calowym monitorze AOC Q24G2A/BK używając karty graficznej Sapphire Nitro+ Radeon RX 7800 XT (znaleziona w atrakcyjnej cenie) w obudowie 

be quiet! Pure Base 500DX.

Reszta komponentów, które wpadły mi w oko to:

Płyta główna Gigabyte B550 AORUS ELITE AX V2

Zasilacz be quiet! Pure Power 12 M 850W

Procesor AMD Ryzen 5 5600X

Pamięć G.Skill Trident Z Neo, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16

Dysk SSD Lexar NM790 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

Chłodzenie CPU Endorfy Fortis 5 ARGB

 

Jako, że jestem stosunkowo świeży w temacie zwracam się do was z kilkoma pytaniami i tematami do dyskusji.

1. Zastanawiam się czy jest jakiś inny, może trochę tańszy (ale solidny hehe) zamiennik tej płyty głównej. Słyszałem, że nie jest ona w stanie zasilić RGB mojej obudowy. Czy mógłby ktoś dać mi znać ile w tym prawdy? Chciałbym uzyskać gamingowy RGB design. Chciałbym też żeby chociaż jedno USB na przednim panelu obudowy działało.

2. Zastanawiam się nad jakimś mocniejszym procesorem, tak aby przez jakiś czas nie było konieczności wymiany go, może Ryzen 5 5800X albo nawet 7 7800X3D (mniej prawdopodobne)? Czy oba te procesory byłyby kompatybilne z tą płytą główną i czy wystarczyłoby chłodozenie w postaci Fortisa 5?

3. Czy zasilacz 750 W wystarczyłby, czy zdecydowanie lepiej 850? (750 znalazłem na promocji) Chce mieć pewność, że nie będzie piszczących cewek.

Czy RAM 3600MHz, jest odpowiednia do tego zestawu?

4. Czy wszystkie te komponenty zmieszczą się w tej obudowie? Nie chciałbym żeby np. okazało się, że ramy są zbyt wysokie i coś nie będzie stykać.

5, Jakieś porady gdzie najlepiej kupić windowsa 11?

 

Gram głównie w RDR2, Elden Ring, Wiedzmina 3, CS GO, EA FC24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. czy potrzebujesz płyty głównej z modułem Wi-Fi ? jeśli nie to np. zamiennik , wskazał bym Asusa ale stosuje on wysokie radiatory na sekcji zasilania i ten Fortis 5 mógł by troszkę się z nimi stykać.

Płyta główna MSI MAG B550 TOMAHAWK , kodek Audio Realtek ALC 1200, wyjścia na front panel USB-C i USB 3.0

lub tańsza opcja  

Płyta główna MSI MPG B550 GAMING PLUS kodek Audio Realtek ALC 892 , wyjścia na front panel USB-C i USB 3.0

4 godziny temu, Silva10 napisał:

Chciałbym też żeby chociaż jedno USB na przednim panelu obudowy działało.

jak się podłączy wtyczki, i o ile sprzęt jest sprawny to wszystkie gniazda będą działać , XD

2. najlepszy stosunek, cena zakupu, oferowana wydajność, temperatury to : Ryzen 7 5700X  

3. oczywiście ze 750W,  "12M" do takiej konfiguracji wystarczy, ale czasami cena zakupu jest zbliżona i wtedy warto zakupić zasilacz o większej mocy.  

tak pamięć ram 3600MHz na niskim CL to optymalny wybór. 

4. pamięć ram można zakupić na niskim profilu np.

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (CMK32GX4M2D3600C16)

dysk bym wziął innego producenta 

Dysk SSD ADATA Legend 960 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-960-2TCS )

5. na pewno chcesz być kolejnym testerem, beta sytemu win11 ?  XD 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T...

1. Nie musi być płyta główna z modułem WIFI ale dobre WIFI to dla mnie podstawa więc i tak musiałbym takowy dokupić. Myślałem wcześniej o MSI MAG B550 TOMAHAWK ale do tego musiałbym modułu szukać, a na tym się totalnie nie znam.

2. Lepsza opcja niż 5 5600X albo 5 5800X? Zastanawia mnie czy gdybym chciał w przyszłości wymienić procesor na jakiś mocniejszy typu 7 7800X3D to musiałbym też wymienić płytę (raczej tak, bo chyba inne złącze?) i chłodzenie? Zdecydowałem się a dosyć fajną kartę graficzną i nie chciałbym je ograniczać, a z drugiej strony wydawanie np 100% więcej na zysk pokroju 20% wydajności

4. Czy do np. tych wymienionych przeze mnie kości (razem 16 GB) mógłbym dokupić drugie takie same i nie byłoby żadnego zgrzytu?

Czemu inny producent? Z Lexarem coś jest nie tak?

5. Zdecydowanie nie xD Po prostu pogodziłem się z myślą, że prędzej czy później czeka mnie przejście na 11. Aktualnie na laptopie mam 10 i nie zamierzam go aktualizować.

A co do tego USB  na obudowie to ponoć ta płyta gigabyte ma tylko jedno wyjście USB na przód

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. np. 

Karta sieciowa TP-Link Archer TX50E

2. Ryzen 7 5800X ma znacząco wyższe temperatury pracy niż Ryzen 7 5700X ,a zysk w FPS raczej nie duży.  Ryzen 7 7800X3D to inna podstawka  AM5, a twoja to AM4 także bez wymiany płyty głównej się nie obejdzie, a no i podstawka AM5 wymaga pamięci DDR5 wiec dodatkowe koszty. 

4. kupić, czy dokupić można ale zestawy 2X pracują stabilniej z wyższymi zegarami niż zestawy 4X.

7 godzin temu, Silva10 napisał:

Czemu inny producent? Z Lexarem coś jest nie tak?

tak, stosuje agresywna politykę cenowa oraz , aby uzyskać określone szybkości stosuje podkręcone wyżyłowane kontrolery, warto tez poszukać na forach ze dyski tego producenta, nie z każda płyta główna dobrze się "dogadują" i potrafią znikać XD         

5. za min nas przymuszą, po przez brak wsparcia do win11, to jeszcze trochę podziałamy na win10 

7 godzin temu, Silva10 napisał:

A co do tego USB  na obudowie to ponoć ta płyta gigabyte ma tylko jedno wyjście USB na przód

jakaś dziewoja "duby smalone bredzi"

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B550-AORUS-Elite-AX-V2-rev-10/sp

USB -C jedno gniazdo , czyli wyjście na front na jedno gniazdo, a czy są płyty główne posiadające więcej niż jedno gniazdo wewnętrzne USB-C ? 

USB -2.0 ,dwa gniazda czyli można na froncie podłączyć 4 USB

USB-3.2 jedno gniazdo czyli na froncie można podłączyć 2 USB 3.0+ 

a jak będzie za mało to proszę bardzo  XD   

https://allegro.pl/oferta/19-pinowy-naglowek-usb-3-0-plyta-glowna-usb-a-14275307104

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2023 o 06:48, Mr.T... napisał(a):

@Mr.T...

W końcu widzę, że piszę z kimś kto zna się na rzeczy 😄

Zastanawiam się trochę też nad przejściem na AM5 i DDR5

https://www.x-kom.pl/lista/zkrkzsqj6

Coś takiego udało mi się sklecić. Procesor nie jakiś topowy ale chyba powinien dać radę (?), a w przyszłości na coś lepszego mogę wymienić.

Chciałbym chyba też chłodzenie powietrzne ale nie wiem jakie dobrać pod ten procesor, z uwzględnieniem parametrów obudowy itd.

No i ramy. Znajdę coś lepszego? Bardzo podobają mi się G.Skill Trident 5Z ale nie wiem, które są najbardziej optymalne

No i może jakaś inna płyta główna? Tą mi ktoś po prostu polecił.

Będę wdzięczny za poradę. Czuję, że jestem coraz bliżej ostatecznej wersji

 

 

Edytowane przez Silva10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Silva10 napisał:

 

czy ja mam się do tego odnieść ? 

AMD Ryzen 5 7600X , pod AM5 w tej cenie nie ma alternatywy na coś innego.  

w podobnych pieniądzach można zakupić płytę główna o lepszym wyposażeniu np.

Płyta główna Asus TUF GAMING B650-PLUS WIFI

lub tez bardzo fajna opcja np.

Płyta główna MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

chłodzenie powietrzne np.

Chłodzenie CPU be quiet! Shadow Rock 3 120mm (BK004) około 260 PLN.

Chłodzenie CPU Deepcool AK500 (R-AK500-BKNNMT-G)  około 240 PLN.

lub bardziej wydajne. 

Chłodzenie CPU Deepcool AK620 Zero Dark (R-AK620-BKNNMT-G-1) około 310 PLN. 

pamięć dobrze aby była zgodna z AMD EXPO , te z listy są zgodne. 

alternatywa to np. bo ja lubię jak pamięci są nisko profilowe .

Pamięć G.Skill Flare X5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30 (F5-6000J3038F16GX2-FX5)

 

grafikę chętnie sam bym przetestował , wydajność , kultura pracy (temperatury). XD   

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T...

To już prawie wszystko mam gdzieś gotowe w głowie.

Pozostaje podstawowe pytanie. Czy RX 7800 XT i ryzen 5 7600X to wystarczające połączenie na ten moment?

Oglądałem jakieś testy i nawet 5 5600X dawał radę z tą kartą graficzną.

22 minuty temu, Mr.T... napisał(a):

Płyta główna MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

Faktycznie fajna płyta. Chyba najfajniejsza z tych na które się napotkałem i dobra cena.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Silva10 napisał:

@Mr.T...

To już prawie wszystko mam gdzieś gotowe w głowie.

Pozostaje podstawowe pytanie. Czy RX 7800 XT i ryzen 5 7600X to wystarczające połączenie na ten moment?

Oglądałem jakieś testy i nawet 5 5600X dawał radę z tą kartą graficzną.

Faktycznie fajna płyta. Chyba najfajniejsza z tych na które się napotkałem i dobra cena.

 

no tak ale RX 7600X to platforma pod AM5 i DDR5 , Ryzen 5 5600X to platforma pod AM4 i DDR4.

obecnie powiedzmy nowe procesory 6r/12w dobrze sprawdzają się w grach , czy to będzie Ryzen 5 5600X , czy nowsza konstrukcja Ryzen 5 7600X to czynnik podstawowy nie tylko wydajność w grach ale też cena zakupu i nie tylko samego procesora, ale też płyty głównej i pamięci, do AM5 trzeba trochę dołożyć  , oraz jakie będą możliwości w przyszłości wymiany procesora na nowszy/wydajniejszy, na AM5 raczej będą wychodzić nowe CPU, a na AM4 ? , z tym pytanie to trzeba by się udać od AMD i co tam Oni maja w planach , lub napisać do pana Jackowski K. , może coś podpowie XD     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T...

Zobaczę jak z budżetem ale chyba zrobię dwa założenia.

Jedno tańsze pod AM4, a jak hajs się będzie zgadzać to polecę w AM5 i R 5 7600X. Ma to jakiś sens do RX 7800 XT NITRO+?

Zmontuje na x-kom dwa zestawy i poczekam na promki. Dodatkowo na zagranicznym rynku też szukam okazji, więc będzie łatwiej.

Z tym AM5 przyszłościowym to trochę wróżenie z fusów, ale to chyba wydaje się być mimo wszystko bardziej przyszłościowa platforma od AM4, którą połowa mediów nazywa już teraz martwą, z czym aż tak do końca się nie zgadzam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wróżenie z fusow ,dopiero sie pojawiło chyba nie uważasz ze będzie tam 1 seria cpu tylko

W przyslym roku intel wskakuje na świetne procesy,cpu beda opasłe to amd będzie długo trzymać przy zyciu ta platformę aby być konkurencyjnym

A na am4 założysz tylko 58003d,gdize w grach ktore nie korzystaja z 3d nie błyszczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...