Skocz do zawartości
floro5

Używana karta graficzna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stoję przed dylematem kupienia karty graficznej. Chciałbym złożyć nowego kompa dla syna głownie do grania i nauki jednak wypadłem z tematu dobrych kilkanaście lat temu gdyż korzystałem na co dzień z konsoli. Według założeń sprzęt ma się składać z następujących komponentów:

Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D
Pamięć RAM KINGSTON Fury Beast 32GB 3200MHz
Płyta główna MSI MAG B550 Tomahawk
Dysk LEXAR NM790 2TB SSD
Zasilacz be quiet! System Power 10 850W 80 Plus Gold

I tu mam dylemat ponieważ nie wiem, którą kartę wybrać, przeglądałem portale i znalazłem takie używki w cenie do 2000 zł:

PowerColor Radeon RX 6700 XT Red Devil 12 GB
SAPPHIRE RX 6700XT NITRO+ 12GB
PowerColor Radeon RX 6800 Red Dragon 16 GB
GIGABYTE Radeon RX 6800 XT 16 GB
ASUS TUF GAMING RX 6800 XT 16 GB
SAPPHIRE Radeon RX 6800 XT Pulse 16 GB
PowerColor RX 7800XT Hellhound 16GB OC
SAPPHIRE Radeon RX 6900 XT Nitro+ Special Edition 16 GB
 

Czy warto interesować się którąś z nich czy lepiej sprawdzi się coś innego (wiadomo, że można iść w droższe karty jednak chciałbym złożyć komputer w przedziale 5000 - 6000 zł)?

Edytowane przez floro5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz 7800xt jest najnowsza, ale jak mialbym kupywac dla siebie to szukalbym kart z rodziny nvidia ada lovelace 4070 a moze nawet 4070 ti uzywana uda Ci sie kupic do 2000, wszystkie radeony to technologicznie gorsza kopia kart geforce i nalezy o tym pamietac

Zobacz sobie tą - https://allegrolokalnie.pl/oferta/msi-geforce-rtx-4070-ti-ventus-3x-12g-oc-12gb

Ale jak ostatnio patrzylem byly tansze

Za 4070 ti 2500 to dobra cena, za 4070 uzywke 2000, a za 4080 3tyś. z małym hakiem jc

Edytowane przez VonV3in

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ilość pamięci ram nie będzie miała znaczenia, tzn. im więcej tym lepiej? 🙂 I jak dobrze rozumiem w radeonach w porównaniu do geforców jest większy pobór prądu jednak można go zmniejszyć programami?   

Edytowane przez floro5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dram, nie, moim zdaniem nie zalezy w jakiej rozdzielczosci bedzie sie gralo ale jak w 1440p albo full hd to nie w 4k w niektorych tytulach moze byloby z tego pare klatek wiecej- ale to nie sa karty do 4k - do 4k jest 4090 i moze bedzie rtx 4080 super odpowiednikiem amd do 4k jest 7900 xtx i moze 7900 xt

Teoretycznie tak ale 50w w te czy w ta to mala roznica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, VonV3in napisał(a):

Dram, nie, moim zdaniem nie zalezy w jakiej rozdzielczosci bedzie sie gralo ale jak w 1440p albo full hd to nie w 4k w niektorych tytulach moze byloby z tego pare klatek wiecej- ale to nie sa karty do 4k - do 4k jest 4090 i moze bedzie rtx 4080 super odpowiednikiem amd do 4k jest 7900 xtx i moze 7900 xt

czyli wychodzi na to, że najlepiej szukać czegoś używanego w dobrych pieniądzach z rodziny 4070 skoro pamięć nie ma znaczenia grając w rozdzielczości 1440p, a zyskuje się mniejszy pobór prądu przy czym osiągi karty są porównywalne z RTX 7800 XT 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, floro5 napisał(a):

czyli wychodzi na to, że najlepiej szukać czegoś używanego w dobrych pieniądzach z rodziny 4070 skoro pamięć nie ma znaczenia grając w rozdzielczości 1440p, a zyskuje się mniejszy pobór prądu przy czym osiągi karty są porównywalne z RTX 7800 XT 🙂 w

Tak ale roznice dopiero zauwaza sie przy wlaczeniu takich technik jak frame generation czy rt i dlss 3.5 tutaj nvidia przoduje - w 1440 dostaje na pewno srogie baty ten radeon, ale nie moge znalezc odpowiedniego filmiku zeby to potwierdzic, geforce'y sa mocniejsze przy wlaczeniu takich technik jak RT, czy path tracing albo ray reconstruction - poszukaj sobie w necie filmiki robia wrazenie. Frame generation wspierany sprzetowo na pewno jest lepszy niz ten wspierany programowo ktory wprowadza do gry pewne opoznienia, na 7000 najmniejsze ale jednak, na 6000 wieksze, a jak sie uzywa innej karty to ponoc w wersji 1szej nie dalo sie grac- tak jak mowie przewaga jest w tej chwili po stronie nvidii

 

Tu jest jakis test https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-7800-xt-vs-nvidia-geforce-rtx-4070-wydajnosc-bliska-amd-radeon-rx-6900-xt?page=0,21

Patrz na wyniki z rt roznica jest znaczna testy sa na fsr 2.0 i dlss 2.0 bez frame generation na aktualnym dlss 3.5 vs fsr 3.0 roznica (tez by trzeba bylo jakis filmik albo test - moze pozniej wrzuce) moim zdaniem roznica po stronie zielonych bedzie sie powiekszac. Przy sprzetowym frame generation unikasz artefaktow na ekranie ktore sie ponoc zdarzaja na odpowiedniku tej technologii u amd

 

Tu gosciu pokazuje opoznienia niby fps wiekszy, a opoznienia takie jak przy 50 klatkach

Edytowane przez VonV3in

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, VonV3in napisał(a):

Tak ale roznice dopiero zauwaza sie przy wlaczeniu takich technik jak frame generation czy rt i dlss 3.5 tutaj nvidia przoduje - w 1440 dostaje na pewno srogie baty ten radeon, ale nie moge znalezc odpowiedniego filmiku zeby to potwierdzic, geforce'y sa mocniejsze przy wlaczeniu takich technik jak RT, czy path tracing albo ray reconstruction - poszukaj sobie w necie filmiki robia wrazenie. Frame generation wspierany sprzetowo na pewno jest lepszy niz ten wspierany programowo ktory wprowadza do gry pewne opoznienia, na 7000 najmniejsze ale jednak, na 6000 wieksze, a jak sie uzywa innej karty to ponoc w wersji 1szej nie dalo sie grac- tak jak mowie przewaga jest w tej chwili po stronie nvidii

 

Tu jest jakis test https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-7800-xt-vs-nvidia-geforce-rtx-4070-wydajnosc-bliska-amd-radeon-rx-6900-xt?page=0,21

Patrz na wyniki z rt roznica jest znaczna testy sa na fsr 2.0 i dlss 2.0 bez frame generation na aktualnym dlss 3.5 vs fsr 3.0 roznica (tez by trzeba bylo jakis filmik albo test - moze pozniej wrzuce) moim zdaniem roznica po stronie zielonych bedzie sie powiekszac. Przy sprzetowym frame generation unikasz artefaktow na ekranie ktore sie ponoc zdarzaja na odpowiedniku tej technologii u amd

 

W niektorych grach ten fluid motion w ogole nie dziala np w hogwart legacy. Powiem Ci że to nigdy nie bedzie tak dobre jak wspierane sprzetowo frame generation nvidii

 

No to teraz po prostu będę musiał przygotować się na większy wydatek ewentualnie szukać używanego RTX'a 4070 w dobrej cenie 🙂 a czy jakiś producent i seria w tym modelu jest jakoś szczególnie polecana i której nie brać pod uwagę (chodzi mi o piszczące cewki, przegrzewanie się itp.) ? I jak ta karta ma się do reszty podzespołów, które wybrałem (w pierwszym poście), będzie ok czy trzeba by modyfikować i iść np w Intela?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki zestawik 4070 + 5800x3d to najrozsadniejsza inwestycja jesli chodzi o pieniadze nowe ryzeny sa troche wydajniejsze ale ta 5800 sobie poradzi z 4070. Szczerze mowiac nie wiem tego na 100% moze jeszcze ktos by sie wypowiedzial ale w intela nie musisz isc ewentualnie w am5 intel z 13 do 14 generacji zaoferowal taki skok wydajnosci ktory nie jest "powazny" a jak dobrze pamietam to do 12 generacji intela 58003d dawal rade. Zobacz sobie ray reconstruction, ja Ci zaraz sprawdze i powiem czy 4070 daje rade czy kierowac sie na 4070 ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, VonV3in napisał(a):

Taki zestawik 4070 + 5800x3d to najrozsadniejsza inwestycja jesli chodzi o pieniadze nowe ryzeny sa troche wydajniejsze ale ta 5800 sobie poradzi z 4070. Szczerze mowiac nie wiem tego na 100% moze jeszcze ktos by sie wypowiedzial ale w intela nie musisz isc ewentualnie w am5 intel z 13 do 14 generacji zaoferowal taki skok wydajnosci ktory nie jest "powazny" a jak dobrze pamietam to do 12 generacji intela 58003d dawal rade. Zobacz sobie ray reconstruction, ja Ci zaraz sprawdze i powiem czy 4070 daje rade czy kierowac sie na 4070 ti

 

A pamięć i zasilacz stykną czy coś lepszego można znaleźć w podobnych pieniądzach i w którego producenta i serię 4070 się kierować 🙂 ?

Edytowane przez floro5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj sobie tu 

Alan wake 2- najnowsza gra 4070 ti osiaga tu ze wszystkimi bajerami w miare stabilne 70 klatek w rozdzielczosci 1440p wprawdzie w miejscach testowych niewiele sie dzieje, ale sadze ze bedzie trzymal 60 najmniej - jeszcze go zoptymalizuja to bedzie z 75 klatek. Wiesz co to zalezy, jak bedziesz bral uzywke to to co Ci sie trafi w dobrych pieniadzach, moglbys gadac z tym co wstawilem zeby Ci spuscil do 2500 on nic nie pisal o piszczacych cewkach. Zasilacz i ram zaraz zobacze

Zasilacz taki Ci starczy tylko zeby byl atx 3.0 

Co do ramu to ja Ci nie doradzę ale do tego 5800x3d chyba mozna wstawic 3600mhz musialbys popatrzec- roznice nie beda duze 2-3 klatki jak masz w dobrej cenie to bierz ten 3200

Jeszcze sie zastanawialem na jakim procesorze ten gosc testowal tego alan wake ale testowal go na 7600x w wersji nie 3d to mozesz smialo kupic tego 5800x3d i 4070 ti wyniki beda podobne niby ma ram 6000 ale nie wiem 10 klatek roznicy chyba to nie zrobi w 1440p bardziej obstawialbym 5 gora 7

Edytowane przez VonV3in

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@floro5Dobra, uspokójmy się trochę, bo przypadkiem kliknął w temat i widzę, że koledzy pojechali trochę za wesoło.

 

To nie jest tak, że pamieć nie ma znaczenia. Póki co, poniżej 4K, można poradzić sobie zawsze z 12GB, ale już są tytuły, gdzie jest to na styk, a nawet można narzekać na pewne braki (Alan Wake 2, The Last of Us). Sam bawię się w 4K z 8GB i to jest komedia niestety... Nie planowałem przesiadki z FHD na 4K przy zakupie karty. Ale mniejsza o moje bóle pękniętej części ciała. Trend na ogromne ilości GDDR będzie się pogłębiał w przyszłości.

DLSS jest bardzo fajny i pozwala sporo zyskać przy minimalnych stratach jakości. Jest to technologia zdecydowanie lepsza od FSR, chociaż nie idealna. Gorzej z zabawkami typu Frame Generation. Frame Generation fajnie wygląda na youtube, ale w grze jest już znacznie gorzej. Jest to taki fair weather friend, czyli jeśli masz dużo fpsów, będziesz miał trochę więcej i będzie ładniej. Jeśli będziesz miał mało fpsów i gra będzie słabo chodziła, z FG licznik pokaże cuda-wianki, a dalej będzie się bardzo kiepsko grało. To jest swojego rodzaju post-proces, nie "prawdziwe" dodatkowe klatki, czyli większa płynność rozgrywki. 

Generacja 4000 nvidii jest bardzo nieprzyjemnie wyceniona. Mówiąc prosto, nvidia poleciała w kulki, bo ma lepszą technologię, a gierki to pole dla entuzjastów, którzy potrafią zapłacić. To nie jest tak, że wybierając nvidię dostajesz porządny sprzęt, a amd to paździerz. Tutaj trzeba patrzeć na stosunek jakości do ceny i wydaje się, że zwłaszcza w używkach amd jest w stanie zaoferować więcej. Patrząc teraz tak na szybko, mam sporo 6800xt za 2000zł. 4070 w tej cenie ani widu, ani słychu.

Teraz sam musisz sobie odpowiedzieć, ile chcesz dopłacić. Zawsze wszystko rozbija się o ceny. Kolega wyżej bajeruje cię różnymi cudami, ale trzeba sobie szczerze powiedzieć, że 4070 jest za słaba na path tracing i podobne wodotryski. Do tego byś potrzebował 4070ti, a to już ciężka kasa. Dlatego jeśli wychodzisz z poziomu konsoli, nie szarżowałby, 6800xt byłby tutaj wyborem optymalnym cenowo. Lepiej za jakiś czas wymienić, niż wydawać furę siana, na - podkreślmy to - produkt używany.

A co do proca, starcza spokojnie. Bez paniki. 

 

PS. Na filmiku powyżej z Alana fajnie widać, jak autor idzie na kompromisy w ustawieniach, bo brakuje mu pamięci graficznej w 4K.

Edytowane przez Makavcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ja zmienilem zdanie 4070 ti, sam bede bral do 1440p 4080 rtxa. Nie ma duzego wyboru 4070ti, 4080rtx albo 4090 ktore jest po za moim zasiegiem finansowym, do tego palą sie dalej te wtyki takze bym sie w to nie pakowal, tak jak z 4090 do 4k, to jeszcze nie ta generacja, mocy na styk

 

Tylko co chcialem powiedziec- 80% osob tak gra jesli chce miec wlaczony ray tracing, hardy dlss i fg (ktorego nie testowalem - muszę zobaczyc co to)

 

A 4k kto by na to patrzyl, 4080 nie daje rady co dopiero 4070

Edytowane przez VonV3in

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Makavcio napisał(a):

@floro5Dobra, uspokójmy się trochę, bo przypadkiem kliknął w temat i widzę, że koledzy pojechali trochę za wesoło.

 

To nie jest tak, że pamieć nie ma znaczenia. Póki co, poniżej 4K, można poradzić sobie zawsze z 12GB, ale już są tytuły, gdzie jest to na styk, a nawet można narzekać na pewne braki (Alan Wake 2, The Last of Us). Sam bawię się w 4K z 8GB i to jest komedia niestety... Nie planowałem przesiadki z FHD na 4K przy zakupie karty. Ale mniejsza o moje bóle pękniętej części ciała. Trend na ogromne ilości GDDR będzie się pogłębiał w przyszłości.

DLSS jest bardzo fajny i pozwala sporo zyskać przy minimalnych stratach jakości. Jest to technologia zdecydowanie lepsza od FSR, chociaż nie idealna. Gorzej z zabawkami typu Frame Generation. Frame Generation fajnie wygląda na youtube, ale w grze jest już znacznie gorzej. Jest to taki fair weather friend, czyli jeśli masz dużo fpsów, będziesz miał trochę więcej i będzie ładniej. Jeśli będziesz miał mało fpsów i gra będzie słabo chodziła, z FG licznik pokaże cuda-wianki, a dalej będzie się bardzo kiepsko grało. To jest swojego rodzaju post-proces, nie "prawdziwe" dodatkowe klatki, czyli większa płynność rozgrywki. 

Generacja 4000 nvidii jest bardzo nieprzyjemnie wyceniona. Mówiąc prosto, nvidia poleciała w kulki, bo ma lepszą technologię, a gierki to pole dla entuzjastów, którzy potrafią zapłacić. To nie jest tak, że wybierając nvidię dostajesz porządny sprzęt, a amd to paździerz. Tutaj trzeba patrzeć na stosunek jakości do ceny i wydaje się, że zwłaszcza w używkach amd jest w stanie zaoferować więcej. Patrząc teraz tak na szybko, mam sporo 6800xt za 2000zł. 4070 w tej cenie ani widu, ani słychu.

Teraz sam musisz sobie odpowiedzieć, ile chcesz dopłacić. Zawsze wszystko rozbija się o ceny. Kolega wyżej bajeruje cię różnymi cudami, ale trzeba sobie szczerze powiedzieć, że 4070 jest za słaba na path tracing i podobne wodotryski. Do tego byś potrzebował 4070ti, a to już ciężka kasa. Dlatego jeśli wychodzisz z poziomu konsoli, nie szarżowałby, 6800xt byłby tutaj wyborem optymalnym cenowo. Lepiej za jakiś czas wymienić, niż wydawać furę siana, na - podkreślmy to - produkt używany.

A co do proca, starcza spokojnie. Bez paniki. 

 

PS. Na filmiku powyżej z Alana fajnie widać, jak autor idzie na kompromisy w ustawieniach, bo brakuje mu pamięci graficznej w 4K.

 

Dzięki za Twoją opinię 🙂 jeśli mogę jeszcze prosić to powiedz mi czy jakiś producent i seria w modelu 6800 XT jest jakoś szczególnie polecana i której nie brać pod uwagę (chodzi mi o piszczące cewki, przegrzewanie się itp.) ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, floro5 napisał:

czy jakiś producent i seria w modelu 6800 XT jest jakoś szczególnie polecana i której nie brać pod uwagę (chodzi mi o piszczące cewki, przegrzewanie się itp.) ?

Witam

raczej obecnie to jest loteria XD 

9 godzin temu, floro5 napisał:

SAPPHIRE Radeon RX 6900 XT Nitro+ Special Edition 16 GB

np. SAPPHIRE to dobry producent, ale kupując kartę używana, to tylko o ile spadający posiada dowód zakupu , oraz na kartę jest jeszcze gwarancja producenta, choć by i trzy miesiące, a najlepiej pół roku, a nie ino gwarancja rozruchowa 7-14 dni czyli na gębę...    

oraz kupując kartę używana warto wymienić jej pastę oraz termopady.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...