Skocz do zawartości
Patryk388

Czarny ekran po wyłączeniu koputera. Pomaga reset bios

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam taki problem z zestawem 7800X3D, MSI B650 Gaming Plus WiFi, 2x16 lexar 6400, RTX 4070ti, Corsair 750W atx 3.0, że przy pierwszym uruchomieniu wszystko działało prawidłowo. Po ponownym włączeniu komputera po kilku godzinach na monitorze pojawiał się komunikat o braku sygnału. Finalnie pomogło zresetowanie BIOS.
Dzisiaj po włączeniu identyczna sytuacja i dopiero podłączenie monitora do portu hdmi od zintegrowanego GPU pozwoliło wyświetlić obraz. Wyłączyłem, a tak mi się przynajmniej wydaje' iGPU i od tej pory obraz wyświetla się prawidłowo z RTX tylko przy ponownym uruchomieniu. Po wyłączeniu komputera no Signal input na monitorze i dopiero wyłączenie i ponowne włączenie zasilacza pozwala wyświetlić obraz.

 

Podpowiecie coś, jak to rozwiązać?

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable pozmieniane w pierwszej kolejności. Sprawdzone pod różnymi monitorami. 
 

komputer, jak się okazało, domyślnie odpalał się na iGPU, ale po jego wyłączeniu dalej nie pokazuje ekranu. Dopiero odłączenie kompa od prądu naprawia problem, który się nie pojawia przy ponownym uruchomieniu. Natomiast wyłączenie komputera skutkuje czarnym ekranem po jego włączeniu. Pomaga tylko wyłączenie z prądu. Przed wyłączeniem iGPU nie trzeba było wyłączać go z prądu ale obraz szedł po uruchomieniu tylko z portu na płycie głównej. Wszystko jest nowe. 
 

W zasadzie zestaw z podwieszonego za 8000. Zmieniony dysk na 2TB i zasilacz na 750W. 
 

Włączony xmp 1, BIOS zaktualizowany na najnowszy stabilny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o bios to pewnie nic więcej tam nie zrobimy. Chyba że masz coś poustawiane? EXPO pewnie 

W Windowsie odinstalował bym bardzo dokładnie sterowniki od grafiki i ponownie zainstalował. Był chyba jakiś program który pomagał w tym "DDU" ale nie wiem czy działa xD kiedyś na pewno go użyłem nie raz, często wymagane jest tryb awaryjny ( jak odinstalujesz to możesz spr jak komp reaguje i czy robi to samo wykluczymy wt en sposób winę sterownika) 

Ustawił plan zasilania na wydajność 

Edytowane przez axsin302
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie chodzi ci o to, jest to opcja która trenuje twoje pamięci podczas startu ( wydłuża go, ciekawostka nie związana z tematem)

 

mam już maksa w załącznikach 😄 nie moge foty wstawić 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/2e7c87e6e6265581

Edytowane przez axsin302
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPU MSI

 

kontaktowałem się ze wsparciem x-kom. Zmieniłem prędkość RAM na 6200 - bez skutku. Podczas startu świecie się dioda CPU na czerwono i DRAM na żółto. Po chwili gasną o zapala się biała VGA, która cały czas się świeci. Po resecie BIOs gaśnie VGA i świeci się zielona BIOS. 
 

wszystko działa do wyłączenia kompa. Po ponownym rozruchu VGA świeci na biało i komputer nie daje obrazu. 
 

zalecił mi zainstalowanie poprzedniego biosu. 
 

sprawdzam 

 

Edit:

niestety zmiana BIOS nie przyniosła rezultatu. Finalnie ustaliłem, że RTX losowo startuje i pojawia się w Windows. Wrzucam 3080 i sprawdzam. 
 

2Edit:

rtx 3080 działa prawidłowo. W drugim kompie RTX4070ti tylko za 1 razem brak obrazu i każde kolejne uruchomienie działa prawidłowo. 
 

całkowicie zgłupiałem.

 

może jakoś powinienem ustawić w BIOS tego 4070ti?

Edytowane przez Patryk388
Uzupełnienie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable hdmi i dp zmieniane. 
rtx 3080 działa prawidłowo w tym zestawie. Najlepsze, że 4070ti pracuje dobrze w drugim kompie. 
Zasilacz Corsair 750w atx 3.0. 
 

po wyłączeniu zestawu na AM5 i ponownym uruchomieniu nie gaśnie dioda VGA, która by sugerowała problem z GPU. Ogólnie sporo podobnych wpisów w necie ale na razie nie znalazłem żadnego pewnego rozwiązania. 
ktoś pisał o wyłączeniu CPU Guard, które natychmiast naprawiło problem. 
Niestety nie mogę tego znaleźć w BIOS a temat się urwał bez dalszej wskazówki. 
 

Żeby ten 4070ti nie działał w drugim kompie to bym miał temat z głowy…

 

jeszcze pozmieniam kable od zasilania PSU-GPU. W starym kompie mam zasilacz w poprzednim standardzie i 3080 w nowym musiałem podłączyć przejściówką z zestawu GPU. 
 

Może problem to kabel zasilający. 
 

pobawię się jeszcze i jak uda mi się ustalić przyczynę, to opiszę ją niżej dla potomnych🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało się rozwiązać problemu. 
 

nowy komp ze starym RTX 3080 działa prawidłowo. Nowy RTX 4070ti działa prawidłowo w starym kompie. Nowy RTX 4070ti w nowym kompie nie działa…
 

jeszcze próbuje zainstalować win11. 
 

jak to nie pomoże, to już jestem całkowicie zielony w temacie

Edytowane przez Patryk388
Uzupełnienie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk388 napisał:

Niestety nie udało się rozwiązać problemu. 
 

 Nowy RTX 4070ti działa prawidłowo w starym kompie. Nowy RTX 4070ti w nowym kompie nie działa…
 

Cytat

Może problem to kabel zasilający

W nowym kompie podłączasz bez przejściówki w tym nowym standardzie 16 pin ?A wkładałeś stary zasilacz do nowego kompa  i podłączałeś tak jak w starym kompie za pomocą przejściówki?  Mi to wygląda na problem z kablem od nowego zasilacza który bezpośrednio wchodzi do gpu.(nowy standard).

Edytowane przez B@nita
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable podmieniałem. Niestety bez skutku. 
 

Ogólnie problem rozwiązany. 
 

Zainstalowany Windows 11 i wszystko działa 100% poprawnie. Nie mam pojęcia w czym tkwił problem bo nowa karta w starym kompie działała na win10. W nowym wszystko ruszyło dopiero po aktualizacji do win11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...