Skocz do zawartości
luzak

Płyta gł. + ram + procesor i chłodzenie + karta graf. Co kupić ??

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, axsin302 napisał(a):

Dobra opuszczam temat jest już chwilami okropny a kswyka "luzak" idzie zapomnienie 😄

tą ksywkę wymyślił mi kolega daaawno temu i tak na wszystkich portalach tworzyłem konta bo nie miałem pomysłu... teraz  jest życie dorosłe i generalnie brak czasu ..... 

Edytowane przez luzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Mr.T nie poleca gigabyte a msi, ja znowu nie mam preferencji ale patrząc po swoim sprzęcie powinienem psioczyć na msi - 1 płyta gł i 2x karta graf padły. Z gigabytem nie miałem problemów. Choć fakt bios wnerwiający ale działa. Bierz tą 550a od msi thory i ryśka i nie psiocz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po małej przerwie, w końcu przyszedł dziś adapter do chłodzenia CPU, a cały zestaw już leży od wtorku/środy w pudełkach i czeka na poskładanie. Jutro po robocie się tym zajmę. A puki co zamieszczam zdjęcie jakie naskrobałem w paincie ukazujące zastosowane wentylatory w mojej obudowie. Prosiłbym o doradzanie czy dobrze ,,dmuchają'' xD, stanowiąc prawidłowo przewiewną obudowę PC. 

wiatraki.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki tip, fizyka pomaga w wyciąganiu powietrza, więc im więcej go "wdmuchasz" tym mniej musisz go wydmuchać. Więc 140 daj na przód/dół, a na górę 120. Zasilacz ma swój obieg, na to nie patrz, ciepłe powietrze samoczynnie unosi się, jedynie tylny wentylator coś pomaga. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chciałbym gorąco podziękować użytkownikowi Mr.T... Gdyż z bezinteresowna pomocą pomógł mi skompletować podzespoły do komputera korespondując ,,Takich ludzi to ze świecą dziś szukać''.

Uskładałiśmy taki zestaw:

 

Procesor AMD Ryzen 5 5600, 3.5 GHz, 32 MB, BOX 

Pamięć Lexar Thor, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18

ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II DDR4 AM4

Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8GB GDDR6

Dysk SSD PNY XLR8 CS3140 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

W dniu 19.01.2024 o 01:07, Bonusso3 napisał(a):

Taki tip, fizyka pomaga w wyciąganiu powietrza, więc im więcej go "wdmuchasz" tym mniej musisz go wydmuchać. Więc 140 daj na przód/dół, a na górę 120. Zasilacz ma swój obieg, na to nie patrz, ciepłe powietrze samoczynnie unosi się, jedynie tylny wentylator coś pomaga. 

dolnego wiatraka nie da się wymienić na 140mm (na spodzie budy)

na froncie ,,gwałtem'' dałoby się włożyć te 140mm a co z resztą ?

mogę odwrócić jakieś wiatrak o 180 stopni by dmuchał w przeciwna stronę. Jakieś sugestie ?

podczas przymierzania mojego starego chłodzenia CPU be quiet! Dark Rock Pro 2 do ryzena i tu zrobił się problem:

 

brzeg procesora wystaje jakieś 3mm poza stopkę chłodzenia, przejdzie to czy chłodzenie do wymiany ?

Edytowane przez luzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzisz IHS, nie krzem, nie będzie miało to znaczenia, komponenty są i tak bliżej środka.

 

1 godzinę temu, luzak napisał:

Mała poprawka odnośnie wentylacji mojej obudowy, któryś z kolegów na forum ma sugestie czy cos poprzekładać ?

Co to za obudowa? Po prostu wtłaczaj więcej powietrza chłodnego, ciepłe grawitacyjnie leci do góry, samoczynnie opuści obudowę. Będzie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bonusso3 napisał(a):

Chłodzisz IHS, nie krzem, nie będzie miało to znaczenia, komponenty są i tak bliżej środka.

 

Co to za obudowa? Po prostu wtłaczaj więcej powietrza chłodnego, ciepłe grawitacyjnie leci do góry, samoczynnie opuści obudowę. Będzie git.

Obudowa SilentiumPC Regnum L50

3 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

poszperaj w googe, jakie jest rozmieszczenie elementów pod IHS będziesz mieć odpowiedz. 

 

no jest racja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, axsin302 napisał:

C... w komputer dywan u starych mam taki sam 😄

Każdy taki miał/ma...

Ja bym tylko ten wentyl przy dyskach na środku usunął i ten na bocznej ściance chyba lepiej aby dmuchał do środka bo tak to część powietrza co wchodzi przodem i dołem wyjdzie bokiem zamiast iść przez chłodzenie cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mr.T... napisał(a):

dywan każdy ma 😅

ale czy PC już wystartował i działa ? 

skończyłem budę pucować rozbierając ją na czynniki pierwsze wraz z chłodzeniem cpu, biorę się za wiatraki i montaż nowych części. Pasuje PC ogarnąć w ten weekend. A odnośnie konfiguracji wiatraków, taki porządek będzie właściwy jaki jest tylko poprzekładać na froncie 120mm na 140mm  pozostawiając górę pustą? (ciepło samoczynnie idzie go góry) chyba że dokupić 2x140mm i dać je na górę budy tak jak było. Oraz usunąć ten za dyskami jak na moich wypocinach w paincie xD ? W podpunkcie 1, nie będzie lepiej jak wiatrak skieruje by dmuchał do środka ?

wiatraki1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed 2x140

góra 2x120

tył 1x140

dół jak wolisz cokolwiek bo nie wiem co ci zostało 

jak tej drabiny na dyski nie potrzebujesz to weź to rozmontuj jak nie da się odkręcić to rozwierć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2024 o 11:25, bamboocha napisał(a):

Ja bym tylko ten wentyl przy dyskach na środku usunął i ten na bocznej ściance chyba lepiej aby dmuchał do środka bo tak to część powietrza co wchodzi przodem i dołem wyjdzie bokiem zamiast iść przez chłodzenie cpu.

I tak zrobię, dziękuję za rady. 

W dniu 20.01.2024 o 13:01, axsin302 napisał(a):

przed 2x140

góra 2x120

tył 1x140

dół jak wolisz cokolwiek bo nie wiem co ci zostało 

jak tej drabiny na dyski nie potrzebujesz to weź to rozmontuj jak nie da się odkręcić to rozwierć 

Zanitowane wszystko, kosz na dyski wygląda tak

 

Edytowane przez luzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, luzak napisał:

I tak zrobię, dziękuję za rady. 

Zanitowane wszystko, kosz na dyski wygląda tak

17057563170423577983540457171801.jpg

bla bla bla ...

napracujesz się , nakombinujesz z tymi wiatrakami a efektu nie będzie xD

bo im więcej wiatraków to wcale nie będzie lepiej , efektu podciśnienia na takiej obudowie i tak nie da się uzyskać...

w środku jak będzie zaburzona cyrkulacja to efekt będzie odwrotny od zamierzonego czy oczekiwanego

w środku wystarczy ze będzie zapewniony właściwy ruch powietrza, a czy do tego potrzeba tyle wiatraków które będą tylko generować hałas ? 

po montażu wystarczy porobić testy w jakich warunkach, czyli przy jakich włączonych/wyłączonych wiatrakach uzyskuje się najlepszy efekt ,temperatura CPU i GPU pod obciążeniem i czy faktycznie najlepszy efekt uzyskuje się przy włączonych wszystkich wiatrakach czy np. wyłączając połowę wiatraków temperatury będą takie same xD           

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2024 o 15:19, Mr.T... napisał(a):

bla bla bla ...

napracujesz się , nakombinujesz z tymi wiatrakami a efektu nie będzie xD

bo im więcej wiatraków to wcale nie będzie lepiej , efektu podciśnienia na takiej obudowie i tak nie da się uzyskać...

w środku jak będzie zaburzona cyrkulacja to efekt będzie odwrotny od zamierzonego czy oczekiwanego

w środku wystarczy ze będzie zapewniony właściwy ruch powietrza, a czy do tego potrzeba tyle wiatraków które będą tylko generować hałas ? 

po montażu wystarczy porobić testy w jakich warunkach, czyli przy jakich włączonych/wyłączonych wiatrakach uzyskuje się najlepszy efekt ,temperatura CPU i GPU pod obciążeniem i czy faktycznie najlepszy efekt uzyskuje się przy włączonych wszystkich wiatrakach czy np. wyłączając połowę wiatraków temperatury będą takie same xD           

Dziękuję za odpowiedź.

Zatem nie ruszam koszyków (szkoda mi psuć budę gdyż mam do niej sentyment)

zatem zostaje 2x140 na przodzie budy, 1x140 na tyle za cpu, od spodu budy 120mm i 140 na boku dmuchający do środka budy.

a 2x120 na górze sb odpuszczę. Skoro przy wentylacji budy jesteśmy co robic by buda sie nie kurzyła bo u mnie to jest istna zmora. Oczywiście posiadam na wiatrakach zasysających powietrze do budy takie pianki jakie dał producent zatrzymujące kurz lecz nie wiele to pomaga.

Jestem cięty na hałas więc dążę by PC był jak najcichszy. Dodam że mam na ręczniku bez budy podłączoną starą płytę z reszta starych podzespołów to cisza taka że świst dysku HDD jedynie słyszę. No chyba ze odpaliłem dla próby War Thundera to GPU zaczęło psuć tą ciszę xD.

Na zasilaczu posiadam 2x4 pin do zasilenia sekcji zasilania cpu. Lecz pozostałe 4 są konieczne jak bym chciał robić OC, zgadza się?

 

 

 

Edytowane przez luzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, luzak napisał:

Dziękuję za odpowiedź.

Zatem nie ruszam koszyków (szkoda mi psuć budę gdyż mam do niej sentyment)

zatem zostaje 2x140 na przodzie budy, 1x140 na tyle za cpu, od spodu budy 120mm i 140 na boku dmuchający do środka budy.

a 2x120 na górze sb odpuszczę. Skoro przy wentylacji budy jesteśmy co robic by buda sie nie kurzyła bo u mnie to jest istna zmora. Oczywiście posiadam na wiatrakach zasysających powietrze do budy takie pianki jakie dał producent zatrzymujące kurz lecz nie wiele to pomaga.

Jestem cięty na hałas więc dążę by PC był jak najcichszy. Dodam że mam na ręczniku bez budy podłączoną starą płytę z reszta starych podzespołów to cisza taka że świst dysku HDD jedynie słyszę. No chyba ze odpaliłem dla próby War Thundera to GPU zaczęło psuć tą ciszę xD.

Na zasilaczu posiadam 2x4 pin do zasilenia sekcji zasilania cpu. Lecz pozostałe 4 są konieczne jak bym chciał robić OC, zgadza się?

20240120_165609.jpg

A tu nakładanie pasty 

20240120_155155.jpg

wepnij obydwie wtyczki 1x8 pin i 1x4 pin.

ostatnie zdjęcie WTF co to ku...rwa jest ?,  oj przepraszam po nowemu sexworkerka ...  pasta ma być albo ziarnko grochu na środku a nie gdzieś tam na krawędzi , albo rozsmarowuje np. po mojemu się po całej powierzchni IHSa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mr.T... napisał(a):

wepnij obydwie wtyczki 1x8 pin i 1x4 pin.

ostatnie zdjęcie WTF co to ku...rwa jest ?,  oj przepraszam po nowemu sexworkerka ...  pasta ma być albo ziarnko grochu na środku a nie gdzieś tam na krawędzi , albo rozsmarowuje np. po mojemu się po całej powierzchni IHSa 

hahaha nie no tylko nałożyłem na CPU, wiadomo ze rozsmarowałem tak jak w książce ;). Kiedyś sie naskładałem tych PC`ciaków xD. Niestety mam tylko 8pin pod sekcje zasilania i to powinno na tą chwile wystarczyć lecz od razu na alledrogo chce zamówić taki adapter by dopiąć jeszcze te P4. Tylko nie wiem czy taki przejdzie.

https://allegro.pl/oferta/kabel-zasilajacy-adapter-molex-do-p4-4pin-atx-5706813244?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_akcesoria_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335850&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI_76guKzsgwMVrz4GAB2ZUgj4EAQYASABEgJHH_D_BwE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, luzak napisał:

hahaha nie no tylko nałożyłem na CPU, wiadomo ze rozsmarowałem tak jak w książce ;). Kiedyś sie naskładałem tych PC`ciaków xD. Niestety mam tylko 8pin pod sekcje zasilania i to powinno na tą chwile wystarczyć lecz od razu na alledrogo chce zamówić taki adapter by dopiąć jeszcze te P4. Tylko nie wiem czy taki przejdzie.

https://allegro.pl/oferta/kabel-zasilajacy-adapter-molex-do-p4-4pin-atx-5706813244?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_akcesoria_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335850&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI_76guKzsgwMVrz4GAB2ZUgj4EAQYASABEgJHH_D_BwE

 nie ma odpowiednich wtyczek z zasilacza ?  ,a ten zasilacz be quiet 650W dokładnie co to za model ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mr.T... napisał:

nie ma odpowiednich wtyczek z zasilacza ?  ,a ten zasilacz be quiet 650W dokładnie co to za model ?

To jest Amiga 3000 

 

Podepnij te 8 wtyczki Cpu bedzie działać 

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, axsin302 napisał(a):

To jest Amiga 3000 

 

Podepnij te 8 wtyczki Cpu bedzie działać 

a no pewno wiem że będzie działać lecz OC odpada ;(

12 minut temu, Mr.T... napisał(a):

 nie ma odpowiednich wtyczek z zasilacza ?  ,a ten zasilacz be quiet 650W dokładnie co to za model ? 

zdj tabliczki zasilacza 

20240119_140707 (Copy).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...