Skocz do zawartości
luzak

Płyta gł. + ram + procesor i chłodzenie + karta graf. Co kupić ??

Rekomendowane odpowiedzi

zainstaluje sobie najpierw winde później zajmiesz sie resztą bo nie będziesz miał jak tego sprawdzić czy dane OC jest stabilne/ profil XMP wybierz pamięci 

uruchomił się czyli już z górki 😄

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, luzak napisał:

a no pewno wiem że będzie działać lecz OC odpada ;(

zdj tabliczki zasilacza 

20240119_140707 (Copy).jpg

niby 80 Plus Gold a faktycznie do PSU ino 1x8pin. 

 

47 minut temu, luzak napisał:

A po wejściu w bios ramki na 3200mhz działają a nie 3600mhz

tak jak napisał  "axsin302" , zainstaluj system sterowniki itd. , posprawdzaj potestuj czy działa stabilnie pod obciążeniem jakieś gry uruchomić.  

OC pamięci, czyli profilem XMP można zając się później. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mr.T... napisał(a):

niby 80 Plus Gold a faktycznie do PSU ino 1x8pin. 

 

tak jak napisał  "axsin302" , zainstaluj system sterowniki itd. , posprawdzaj potestuj czy działa stabilnie pod obciążeniem jakieś gry uruchomić.  

OC pamięci, czyli profilem XMP można zając się później. 

 

Ok dzięki, będę działał z tym...jaka gra jest dobra do testowania takiego sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, luzak napisał:

Wczoraj niestety nawet nie zagladlem do komuter. Dzis po pracy wączam a tu nic....logo na płycie świeci...lecz wiatraki nie kręcą, co to może być?

czekaj, czekaj, jeszcze chwila, kryształowa kula się rozgrzewa ...   error xD

skoro PC się uruchamiał i miałeś możliwość wejść do biosu , czy zdążyłeś postawić system ?

co się zmieniło od ostatniego poprawnego uruchomienia ? , PC był poprzestawiany ? , czy w miedzy czasie zostało podpięte jakieś dodatkowe urządzenia na USB ?, włączony został profil XMP ?

czy po prostu sobie stał i po złożeniu się uruchomił, a po zaniku napięcia czyli wyłączeniu i dłuższej przerwie, jest problem,  bo procedura uruchomienia została wstrzymana.

dla testu, wyjmij wtyczkę 1x8 pin , rozdziel ja na dwie wtyczki po 1x4 pin i ta która będzie pasować wepnij w gniazdo 1x4 pin na płycie głównej , i gniazdo 1x8 pin pozostaw bez wtyczki. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

czekaj, czekaj, jeszcze chwila, kryształowa kula się rozgrzewa ...   error xD

skoro PC się uruchamiał i miałeś możliwość wejść do biosu , czy zdążyłeś postawić system ?

co się zmieniło od ostatniego poprawnego uruchomienia ? , PC był poprzestawiany ? , czy w miedzy czasie zostało podpięte jakieś dodatkowe urządzenia na USB ?, włączony został profil XMP ?

czy po prostu sobie stał i po złożeniu się uruchomił, a po zaniku napięcia czyli wyłączeniu i dłuższej przerwie, jest problem,  bo procedura uruchomienia została wstrzymana.

dla testu, wyjmij wtyczkę 1x8 pin , rozdziel ja na dwie wtyczki po 1x4 pin i ta która będzie pasować wepnij w gniazdo 1x4 pin na płycie głównej , i gniazdo 1x8 pin pozostaw bez wtyczki. 

 

 

generalnie, uruchomiłem PC w sobotę pobawiłem się w biosie i wyłączyłem PC. Dziś po robocie wyjąłem płytę budy gdyż to chłodzenie jest gabarytowe, Chciałem poukładać solidnie kable, wiatraki (finalnie go poskładać i wziąć się za instalacje windows`a) włożyłem, powpinałem wiatraki kartę graf. a tu zonk....i PC nie odpala. Strasznie mnie to zdziwiło gdyż obchodziłem się z nią jak z jajem.....to moja starą z dziesiątki razy wyjmowałem z budy w celu czyszczenia i problemu nie miałem. Płyta oczywiście bez jakichkolwiek mechanicznych urazów przepalonych ścieżek....jak nówka. Sprawdzałem z podpięciem samego 4p i dioda przy tym gnieździe się czerwona zapaliła a płyta dalej nic. No magia....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, luzak napisał:

generalnie, uruchomiłem PC w sobotę pobawiłem się w biosie i wyłączyłem PC. Dziś po robocie wyjąłem płytę budy gdyż to chłodzenie jest gabarytowe, Chciałem poukładać solidnie kable, wiatraki (finalnie go poskładać i wziąć się za instalacje windows`a) włożyłem, powpinałem wiatraki kartę graf. a tu zonk....i PC nie odpala. Strasznie mnie to zdziwiło gdyż obchodziłem się z nią jak z jajem.....to moja starą z dziesiątki razy wyjmowałem z budy w celu czyszczenia i problemu nie miałem. Płyta oczywiście bez jakichkolwiek mechanicznych urazów przepalonych ścieżek....jak nówka. Sprawdzałem z podpięciem samego 4p i dioda przy tym gnieździe się czerwona zapaliła a płyta dalej nic. No magia....

pomoc zdalna, ma sowie ograniczenia,  nie siedzę przed pacjentem, a kryształowa kula nie wie co spier...doliłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

pomoc zdalna, ma sowie ograniczenia,  nie siedzę przed pacjentem, a kryształowa kula nie wie co spier...doliłeś.

Osobiście jeszcze nie słyszałem że poprzez wyjęcie płyty z budy położenie jej na grubym suchym ręczniku coś się mogło stać... może felerny egzemplarz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij i jeszcze raz złóż. Tylko jedna kostka ramu i bez dysków. Zobacz czy odpali, nawet nie wkładaj w obudowę. Tak ot sam by się nie spier****.

Aha i nie wiem czy ręcznik to dobra opcja, ja zawsze kładę na kartonie od płyty głównej na takiej piance co pod płytę jest wkładana.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

r

2 godziny temu, bamboocha napisał(a):

Wyjmij i jeszcze raz złóż. Tylko jedna kostka ramu i bez dysków. Zobacz czy odpali, nawet nie wkładaj w obudowę. Tak ot sam by się nie spier****.

Aha i nie wiem czy ręcznik to dobra opcja, ja zawsze kładę na kartonie od płyty głównej na takiej piance co pod płytę jest wkładana.

 Dobra ok, płyta zaskoczyła, na szczęście 😉

Edytowane przez luzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie, Win 10 wgrany stery, zmieniłem profil XMP zmieniłem taktowanie pamięci na 3600mhz, też testowałem komputer na grze God of War 1920x1080  ustawienia ultra i gra nie schodziła poniżej 55fps. Jak mogę jeszcze sprawdzić komputer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem trochę czasu i zająłem się testami. Komputer w teście stabilności OCCT 40min. przeszedł bez błędów,

 

natomiast Cinebench po 17min 50sek na pojedynczy rdzeń wynik wygląda następująco:

 

i na multi core 11min 10sek :

 

Edytowane przez luzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2024 o 13:41, Bonusso3 napisał(a):

OCCT Stability test, Cinebench, tego typu zabawki. Pierwszym sprawdzasz czy się nie wywali, drugim czy wyniki są porównywalne z podobnym zestawem.

ciężko mi dorwać wyniki podobrego zestawienia do mojego 

 

https://imgur.com/faA9Vaz  link do rankingu z ryzenem 5600 na cinemabanch r23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ma Ktoś może jakieś sugestie odnośnie wyników testów? 

2. A tak z innej beczki chciałbym dokupić do mojej obudowy 2 wiatraki 140mm na górę by pomagały wydmuchać gorące powietrze lecz waham się między :

https://allegro.pl/oferta/arctic-f14-pwm-pst-wentylator-4-pin-140mm-1350rpm-13365124519

https://allegro.pl/moje-allegro/zakupy/kupione/132ddcd8-65f0-3be3-a295-926af818d480

https://allegro.pl/oferta/wentylator-endorfy-stratus-140-pwm-ey4a011-13643949655

https://allegro.pl/oferta/wentylator-silentiumpc-zephyr-140-ultracichy-12v-9683903482

Chyba że ktoś  ma jakąś alternatywę za nieduże pieniądze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki masz jak najbardziej w porządku.

Przy RX 6600 i 7800X3D miałem niemal identyczne 😉 Jedynie po OC mojego RX 6600 robiłem graphics score trochę ponad 8500 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2024 o 21:44, Gerg7 napisał(a):

Wyniki masz jak najbardziej w porządku.

Przy RX 6600 i 7800X3D miałem niemal identyczne 😉 Jedynie po OC mojego RX 6600 robiłem graphics score trochę ponad 8500 ...

Dziękuje za odp. 

Jakie wentylatory 140mm możecie polecić do 50-60 zł /szt. ?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luzak napisał:

Dziękuje za odp. 

Jakie wentylatory 140mm możecie polecić do 50-60 zł /szt. ?

Pozdrawiam.

tak aby można było zejść do 800-1000 obr./ min. 

Regulacja obrotów PWM czyli z wtyczka 4pin. 

Wentylator Arctic BioniX F140 Szary (ACFAN00161A)

Wentylator be quiet! Pure Wings 3 140mm PWM (BL108)  

Wentylator Endorfy Stratus 140 PWM (EY4A011)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Zatem biorę tego dmuchańca 😉 https://allegro.pl/oferta/wentylator-arctic-bionix-f140-szary-acfan00161a-14876348758?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_sprzet_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335589&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI3tSxz4eVhAMVtQcGAB0-KwhxEAQYASABEgKU_fD_BwE

 

Mam problem z płytą gł. a mianowicie jest ona ,,tępa'' na sygnał wi-fi sygnał ściągam tubą więc 1 złącze na płycie podłączam na tubę a drugie na antenkę jaką dał Asus i łapie wi fi i działą BT (bo bez tej antenki asusa nie idzie) lecz co najmniej o 1/3 czy 1/4 gorzej idzie wi fi od starego kompa gdzie była włożona najtańsza karta wi fi pcie tp-link. to normalne czy jakiś egzemplarz nie halo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, luzak napisał:

Mam problem z płytą gł. a mianowicie jest ona ,,tępa'' na sygnał wi-fi sygnał ściągam tubą więc 1 złącze na płycie podłączam na tubę a drugie na antenkę jaką dał Asus i łapie wi fi i działą BT (bo bez tej antenki asusa nie idzie) lecz co najmniej o 1/3 czy 1/4 gorzej idzie wi fi od starego kompa gdzie była włożona najtańsza karta wi fi pcie tp-link. to normalne czy jakiś egzemplarz nie halo ?

konkrety,  a nie "pierdolenie o Chopinie" ... 

co to znaczy -ściągam tuba ? , ktoś ma się zastanawiać i rozkminiać co autor miał na myśli ? 

jakie są wgrane sterowniki ? z strony Asusa , czy zaktualizowane przez system ?

profil zasilania w systemie ustawiony na wysoka wydajność ? 

konkretnie ile jest Mb/s. , oraz ile wynosi ping na TP-Linku a na Wi-Fi z płyty Asusa  ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

konkrety,  a nie "pierdolenie o Chopinie" ... 

co to znaczy -ściągam tuba ? , ktoś ma się zastanawiać i rozkminiać co autor miał na myśli ? 

jakie są wgrane sterowniki ? z strony Asusa , czy zaktualizowane przez system ?

profil zasilania w systemie ustawiony na wysoka wydajność ? 

konkretnie ile jest Mb/s. , oraz ile wynosi ping na TP-Linku a na Wi-Fi z płyty Asusa  ? 

 

antena kierunkowa wi fi, coś takiego https://archiwum.allegro.pl/oferta/antena-tuba-yagi-yaga-2-4-ghz-wifi-10-m-kabla-i7416465622.html

sterowniki wgrane z płytki ze sterownikami jaką dostałem z płytą, lecz później je zaaktualizowałem ze str asusa. bo jakieś wykrzykniki w menadźeże urządzeń było widać przy wi fi i BT.

Co do ,,profil zasilania w systemie ustawiony na wysoka wydajność ? '' nic nie dłubałem z tym ani na starym PC ani na nowym.

na płycie asusa i na tp- linku ping wynosi tyle samo +/- 18ms lecz prędkość pobierania na asusie 6mb a na tp-linku 9 z hakiem jak chodzi o wysyłanie niecałe 1mb/s w asusie i tp-linku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, luzak napisał:

antena kierunkowa

o i to już jest informacja , a nie nowo moda pisanie skrótami , czy obecnie połączenie Wi-Fi jest nadal realizowane przez antenę kierunkową i 2.4Ghz ? ale w jakim standardzie obecnie jest realizowane połączenie ?

są standardy 802.11b, 802.11h, 802.11n czy 802.11ac (5Ghz) , może nowsza karta z płyty Asusa Wi-Fi chętnie by połączyła się z routerem nowszym standardzie standardzie a w starszym działa słabiej ... 

a ten TP-Lnik to jaki model ?

to ile metrów jest po miedzy antena a punktem nadawczym ? zakładam jakiś router ? , czy antena nadawcza ?

 

3 godziny temu, luzak napisał:

na płycie asusa i na tp- linku ping wynosi tyle samo +/- 18ms lecz prędkość pobierania na asusie 6mb a na tp-linku 9 z hakiem jak chodzi o wysyłanie niecałe 1mb/s w asusie i tp-linku.

9mb , uuuu to obecnie na takim necie to można poszaleć ... 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

o i to już jest informacja , a nie nowo moda pisanie skrótami , czy obecnie połączenie Wi-Fi jest nadal realizowane przez antenę kierunkową i 2.4Ghz ? ale w jakim standardzie obecnie jest realizowane połączenie ?

są standardy 802.11b, 802.11h, 802.11n czy 802.11ac (5Ghz) , może nowsza karta z płyty Asusa Wi-Fi chętnie by połączyła się z routerem nowszym standardzie standardzie a w starszym działa słabiej ... 

a ten TP-Lnik to jaki model ?

to ile metrów jest po miedzy antena a punktem nadawczym ? zakładam jakiś router ? , czy antena nadawcza ?

 

9mb , uuuu to obecnie na takim necie to można poszaleć ... 

  

Dziękuję za pomoc.

Tp link TL-WN881ND ver1.1

poustawiałem  wysoką wydajność  wg. filmiku i pomogło

i łapie plus minus tak samo jak w przypadku Tp-Linka, była jeszcze możliwość ustawienie profilu  turbo wydajności do gier lecz dałem ,,największą wydajność'' jak  wspomniałeś.

Kolejna kwestia z którą nie mogę się uporać i jest irytująca:. po zamknięciu systemu na płycie cały czas się świeci stan gotowości (logo na radiatorze sekcji zasilania)  ....Dopiero po wyłączeniu zasilacza w PC wszystko gaśnie, czy to normalne ?? W biosię gmerałem lecz nie znalazłem tej opcji. Na innych forach też ciężko.

Na budzie posiadam USB 3.0  i wtyczka nie pasuje do gniazda na płycie (USB 3.2) tzn nie da się jej wcisnąć do końca i te porty usb nie pracują poprawnie.

Na internecie znalazłe adapter z chin https://allegro.pl/oferta/5-szt-latwy-w-instalacji-19-pin-header-na-usb3-14486434668?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_akcesoria_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335850&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI9N3E8MOXhAMVBJJoCR15uA_JEAQYECABEgIe5_D_BwE

 Co mogę zrobić by mieć sprawne te porty usb 3.0 lub też pozmienić wtyczki na USB 3.2 lecz jako taki nie znalazłem na necie czegoś podobnego.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, luzak napisał:

Kolejna kwestia z którą nie mogę się uporać i jest irytująca:. po zamknięciu systemu na płycie cały czas się świeci stan gotowości (logo na radiatorze sekcji zasilania)  ....Dopiero po wyłączeniu zasilacza w PC wszystko gaśnie, czy to normalne ?? W biosię gmerałem lecz nie znalazłem tej opcji. Na innych forach też ciężko.

nie prawda  "a Kopernik też była kobietą" , pomijam fakt że na interesujące Ciebie zagadnienie nie potrafisz samodzielnie znaleźć odpowiedzi...

zakładka w biosie 

Advanced 

AMP/Configuration 

opcja 

ErP Ready - jak jest ustawiona ? - Auto ? , przestaw na Didabled 

 

co do USB to jest raczej normalne ze stare nie będzie zawsze dobrze pasować z nowym ...

czy zastosowana przejściówka/adapter rozwiąże problem ? nie wiem trzeba by to sprawdzić empirycznie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

nie prawda  "a Kopernik też była kobietą" , pomijam fakt że na interesujące Ciebie zagadnienie nie potrafisz samodzielnie znaleźć odpowiedzi...

tak sprawdzałem i wszystko na disable jest co ciekawe przełączałem 3 pierwsze opcje na enablet i radiator sekcji głównej wcale nie świeci xD

to normalne?

20240207_112955.jpg

mam problem z BT, podczas połączenia ze słuchawkami wszystko działa bez problemu natomiast jak chce przesłać plik z kompa na telefon to przesyła go 3x dłużej jak tani adapterek na USB 2.0 za 5 zł który mam ze starego kompa kilka lat. Sterowniki najnowsze chciałem wgrać oczywiście ze strony Asusa lesz pliksetup.exe nie startuje(brak reakcji). Co jest tego powodem?

Edytowane przez luzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...